[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Emimag
Forum Index » Profile for Emimag » Messages posted by Emimag
Message
mihai_ghe wrote:Sper ca poze cu acvariul gol ca nu bagi inca apa in el.


Cu siguranta!
Siliconul in exces in cat timp ma pot apuca sa-l curat?
Voi pune si niste poze saptamana viitoare!
Multumesc!
Va multumesc pentru sfaturi! Si peste 3 saptamani va spun ce am facut!
Am inteles....
Dupa tot ce am citit pe forum, m-am hotarat sa-mi fac singur un acvariu.
Azi l-am lipit.
Dimensiuni: L= 90 cm, l= 35 cm, H= 45 cm
Sticla este de 8 mm.
Volum brut: aprox 144 l
Silicon folosit: DenBraven, special pentru lipit sticla.
Dupa ce l-am lipit, am folosit cateva bucati de scoci pentru a tine foile de sticla pe pozitie. De fapt siliconul lipea atat de bine incat cu siguranta foile de sticla stateau si fara scoci. Presarea intre foi am facut-o manual, cu "bun simt", insa nu le-am strans si cu sipci sau menghine dupa operatiune, ci le-am lasat asa. Lipiturile erau continue. Nu am vazut bule de aer. Credeti ca am procedat gresit ca nu am strans cu sipci de lemn? (sincer, am cautat azi in cateva locuri, dar nu am gasit stiu n-am cautat destul).
Am inteles, asa voi face! Multumesc!
Multumesc! Mai pun o intrebare, cu voia domniilor voastre! Cand se lipeste sticla pt acvariu cu silicon, este necesara strangerea cu sipci de lemn sau este suficienta doar punerea lor pe pozitie cu bucati de scoci, dupa care asteptam sa se intareasca?
Multumesc pentru promptitudine!
Multumesc pentru lamurire!Dar prima intrebare?
Ca sa nu mai deschid un topic nou, am 2 intrebari, imi cer scuze daca te deranjeaza: 1.atunci cand se slefuiesc muchiile la sticla, se slefuiesc toate sau doar cele care raman la exterior ca sa nu te tai?
2. Daca am sticla de 8 mm, slefuirea se face doar pe unghiul de 90 grade (format de fata sticlei si grosimea acesteia) sau si pe grosimea propriu zisa a sticlei (adica pe aia 8 mm)?

Multumesc anticipat!
Scuze, o sa postez intrebarile astea la atelier, poate primesc vreun raspuns!
Mai am 2 intrebari, imi cer scuze daca te deranjeaza ca e in topicul tau(dar e vorba tot despre un acvariu care va fi facut homemade): 1.atunci cand se slefuiesc muchiile la sticla, se slefuiesc toate sau doar cele care raman la exterior ca sa nu te tai?
2. Daca am sticla de 8 mm, slefuirea se face doar pe unghiul de 90 grade (format de fata sticlei si grosimea acesteia) sau si pe grosimea propriu zisa a sticlei (adica pe aia 8 mm)?

Multumesc anticipat!
Intr-un acvariu de volumul celui al tau, este necesara existenta a unui filtru intern (care ai spus ca l-ai cumparat odata cu acvariul), cat si existenta unui filtru extern (pe care vrei sa-l cumperi)?
scificuss wrote:Dupa cum se vede nuanta la sticla fetei laterale sigur ai strans mult si a ramas foarte putin silicon intre sticle. Cand umpli acvariul se bombeaza fetele mari si normal ca apare un mic unghi la inchidere implicit nefiind siliconul mai grosut apare efectul de parghie si se desface de la interior. Daca nu ati inteles revin cu un desen.

Eu cand am lipit acvariul nu am folosit decat cateva bucati de scoci numa ca sa fiu sigur ca nu cad de la pozitie foile. Odata lipit cu silicon si foile sunt in pozitie verticala nu mai au cum sa cada, plus ca nelegandul cu sipci nu induc tensiune in sticla, cordonul de silicon are grosimea inegala pentru ca aia de la geamgerie cand le zici ca vrei sticla dreapta-dreapta fac inadins sa o taie stramba. Dar rezultatul final e bun. fara bule in lipitura. Am lasat la uscat 6 saptamani acvariul. Am amanat putin dar asa am fost sigur ca e bine uscat.

Si multi faceti greseala sa il lipiti, strangeti cu sipcile sa iasa apa din sticla, nu ajunge sa se usuce siliconul la interiorul lipiturii si cum va manaca in fund ca sunteti zmei desfaceti sipcile dupa 3 zile si normal ca acvariul isi revine dupa tensionare si apar bule in lipitura. Plus ca se tensioneaza si mai mult dupa ce il umpleti cu apa.


Deci, e mai bine sa punem doar cateva bucati de scoci si sa nu mai strangem cu sipci?
Unde sa ma uit mai exact?
Mersi! Cum este recomandat, in acelasi bazin sa ai toate plantele care prefera aceeasi intensitate a luminii, acelasi tip de substrat etc, sau tipuri diferite? Adica o planta mare poate impiedica trecerea luminii astfel incat aceasta sa nu mai fie suficienta pentru o alta planta, mai mica, care creste "sub" ea?
Dati mi va rog un expemplu de plante mari si mici ca si talie care se preteaza a fi crescute impreuna? Daca cu cer prea mult!
Nu as putea sa plec de la plante si apoi sa aleg pestii? Pentru mine frumusetea unui acvariu e data mai mult de plante decat de pesti! As vrea sa ma ajutati sa aleg prima data plantele.
Eu n-am zis ca n-are dreptate, doar ca nu este problema in cazul meu! Mai mult, acvariul nici nu va sta acasa, va fi facut la birou!
 
Forum Index » Profile for Emimag » Messages posted by Emimag
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com