[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: mihai florescu
Forum Index » Profile for mihai florescu » Messages posted by mihai florescu
Message
Silviu Man wrote:Eu as lua cam asa ceva :
https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-eheim-experience-350-2426-9093

Plus Matrix si Eheim Substrat Pro in cantitati egale.


In filmul atasat la descrierea produsului se spefica o capacitate pentru cosuri de 3 litri, atat am si eu ca si material filtrant in acest moment.
Filtrul Sunsun 703 costa 430 ron, varianta cu UV incorporat.
Thereau wrote:Salutare, din cate am citit pe alte grupuri de acvaristica acest Sun Sun nu ar fi unul de calitate. Colegii se plangeau de calitatea materialelor si zgomotul. Acum in functie de bugetul pe care il ai tu poti sa te reorientezi dar sfatul meu ar fi sa mai astepti sa mai pui ceva bani si sa iti iei ceva de calitate, nu e ca si cum ai cumpara filtrul in fiecare luna.Strict parerea mea

mult succes


si care este recomandarea?
rodoselada wrote:
Din cite am citit, are undeva la 12 litri brut, adica undeva la 8 litri util pentru medii filtrante, deci OK. Insa eu nu am folosit acest tip de filtru (il am in lista pentru un viitor setup asa ca poate imi
dai si mie un feed-back) dar sunt colegi care folosesc produse Sun-Sun asa ca poate intervin cu mai multe detalii.


L-am avut e bun fiabil nu e zgomotos dar consuma mult, de aceea am schimbat toate filtrele mele cu Eheim, cea ce va recomand si voua, stiu ca e scump dar in timp tot dati acesti bani.


Am in filtrul pe care il folosesc 3 litri Siporax ciclat si mai am inca 3 litri nefolositi. Sa mai cumpar inca 2 litri de Matrix Seachem sau Eheim substrat pro?
Da, o sa raman cu 2 sau 3 carasi.
Este buna alegerea filtrului Sunsun 703?
Buna ziua

Am un acvariu Eheim 126 litri care este populat cu 4 carasi(momentan micuti, 7-8 cm) la care am filtru extern Fluval 206 umplut doar cu 3 litri Siporax si prefiltru Sunsun 603. Este necsar sa schimb filtrul cu unul de capacitate mai mare? Ma refer doar la capacitatea de stocare a materialului biologic, fluxul de apa il pot regla astfel incat sa nu afecteze interiorul acvariului. Filtrul care as vrea sa il achizitionez ar fi alegerea intre modelele SunSun 702 sau Sunsun 703( as opta pentru varianta 703)
Schimbul de filtre cum ar fi bine sa il fac? Punand materialul biologic ciclat in filtrul nou si adaugand material biologic neciclat peste?
Da, am facut testele de apa.Nitrat 0,Nitri 0.
Duritatea este mare GH si KH
am facut poza la caraselul negru, se observa mai bine afectiunea, plus ca el este cel mai afectat.
Buna ziua

Va rog sa ma ajutati cu identificarea bolii. Pestii se freaca de substrat destul de tare de cateva zile. Am crescut temperatura la 30 gr si am adaugat sare 1gr/litru. Acvariul este de 126 litri . Ce am putut identifica eu pe suprafata pestilor sunt formatiuni mici si albe, nu seamna cu grisul. Parerea mea este ca este catfifea.
O sa incerc sa atasez poze .

Una peste alta....astazi am vazut cum se reproduc caraseii... destul de ciudat din punctul meu de vedere....ma refer la dimensiuni. (7-8 cm)
donatia se retrage din motive de boala.
Donez trei carasi de 7-8 cm lungime.

Buna ziua

Sunt interesat de achitionare unor exemplare de melci Spiral Horn. Pentru contact si detalii va rog mesaj privat.
Multumesc.

o veste...nu tocmai buna, melcii nu sunt momentan in stocul magazinului. Mai cineva un magazin online de unde pot achizitiona melci Spiral Horn?
Buna ziua

mi au aparut in bazin niste alge destul de lungi. Ma puteti ajuta sa le identific si sa aplic un tratament?
Maine primesc 6 melci Spiral horn, este suficient? inca nu am terminat ciclarea acvariului si nu pot adauga pesti care sa ma ajute
Crevetii sunt buni, o sa existe in mod sigur. Astazi comand melcii si ceva plante cu o crestere mai rapida. Carasii indrosi sunt micuti, o perioada nu o sa existe probleme, asa cred.
multumesc. Asa am sa le grupez. Incerc sa nu ocup mult spatiu, locatarii o sa fie carasi
Aveam in plan sa incep fertilizare cu JBL, sa anulez?
Salut

Programul de lumina este de 8 ore
acvariul arata asa:
buna ziua

am acvariul la ciclat de 5 zile si...au aparut alge.
Acvariul are 126 litri, sitemul de lumina este format din doua tuburi fluorescente Silvania 18 w 865, filtru Fluval 206 plin cu 3 litri de Siporax, prefiltru Susun 603, bomba co2.
Va rog sa ma ajutati sa le identific sa si administrez tratamentul corect. Nu am administrat fertilizanti.
Multumesc.
 
Forum Index » Profile for mihai florescu » Messages posted by mihai florescu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com