[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: mihai florescu
Forum Index » Profile for mihai florescu » Messages posted by mihai florescu
Message
Antecume wrote:Poti sa pui eventual reflectoare la neoane. Sa ai grija sa fie pe lungimea tuburilor tale.


Am tot citit si rasfoit tot ce mi a cazut in mana.
conform articolului:
http://forum.acvarist.ro/showthread.php?13964-Iluminarea-bazinelor-de-apa-dulce
acvariul meu este slab luminat, tinand cont ca va fi un acvariu plantat(Vallisneria spirallis, Vallisneria Americana , Echinodorus Bleheri si Anubias barteri var. nana si Anubias barteri)
Optiunea mea conform celor citite este un sitem de trei tuburi T5. Acum ca si sfat ce varianta/variante sa folosesc?
Asocierea T5 865 cu T5 830, T5 965 cu T5 830 sau T5 865 ci T5 965? Cate si de care?
Maine plasez comanda petru un sistem nou de iluminare.
Astept recomandarile voastre, multumesc.
Multumesc, asa am sa fac.
Atunci il las asa cum este, in suportul care se livreaza, sper sa fie bine.
Maine ma ocup de ocup de restul: filtru extern, plante(sper sa soseasca tot maine) si...sa trecem la ciclare.
Multumesc mult pentru raspuns. Sa inteleg ca varianta ar fi intaritoarele? hmmm, asta inseamna mai mult timp...offff
Mai am alta varianta? De mentionat ca acvariul a functionat ceva timp in varianta de fabrica dar....citind ca au fost probleme...stiti cum e
Maine primesc acvariul si...ar fi un mare ajutor sa aflu parerile voastre cu privire la solicitarea mea.
Timpul nu este de partea mea. Adica maine ar fi trebuit, in cazul in care ma sfatuiti, sa dublez fundul, apoi sa astept cateva zile pana la intarirea siliconulu, apoi sa umplu acvariul si sa il pregatesc de ciclare.
Salut

Tuburile care sunt din fabrica sunt 2x 18W, ceea ce nu este suficient pentru un acvariu plantat. Ma gandesc la urmatoarele variante :
4 x 18w Osram ( 2x Osram 965 si 2x Osram Fluora)
sau
3 x Osram T5 24w dar...in aceasta varianta nu stiu ce sa aleg pentru varianta Fluora
Am modificat profilul.
Buna ziua

Ma numesc Florescu mihai , sunt din Rosiorii de Vede, Teleorman.
Am primit un acvariu Eheim Aquapro 126l si pasiunea a reinviat.
Buna ziua

Am primit acest acvariu si ma gandesc sa ii modific sistemul de iluminat. Mentionez ca nu ma pricep dar in perioada de ciclare ma pot adresa cuiva care poate face aceasta modificare. Astept sfaturile voastre.
Mentionez ca acvariul o sa fie plantat cu Vallisneria si Echinodorus
Buna ziua

Va rog asa ma ajutati cu un sfat in ceea ce priveste dublarea fundului la acvariu. Am citit ca au fost probleme la acest model si ma gandesc sa dublez fundul pe exterior cu inca un geam de 6mm. Este suficient de groasa dublura? ce tip de silicon cu uscare cat mai rapida sa folosesc? Mentionez ca bazinul este primit(sh)
Va multumesc.
 
Forum Index » Profile for mihai florescu » Messages posted by mihai florescu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com