[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Andrei P
Forum Index » Profile for Andrei P » Messages posted by Andrei P
Message
Valabil.
Valabil .
rares728 wrote:Salut si felicitari pentru noul proiect.

Voi urmari evolutia, mai ales ca sunt direct interesat pentru noul meu proiect din cauza unor similitudini. Imi place sumpul mare si agreez ideea de volum mare de biofilftrare in detrimentul reactoarelor - banuiesc ca vor fi ceva biomedii si in sump.
Totusi, de ce refugiul cu macroalge este situat dupa skimmer ? Sau poate am inteles eu gresit.

O alta intrebare este legata de lumini: de ce revenire la neoane? E drept ca tuburile cu gaze sunt mai "pline de spectru", dar asta se putea compensa cu un succes rezonabil si prin adaugarea de leduri la configuratia existenta. Shimeringul se poate reduce si el , daca este deranjant.
Multumesc !

Succes!


Este indicata plasarea refugiului cat mai aproape de pompa de recirculare ,deoarece in acele alge se dezvolte diferite organisme (gen pozi) care pot deveni foarte utili in cazul in care ai un peste gen mandarin care se hraneste cu ei. Cu cat ai refugiul mai aproape de pompa de recirculare cu atat ai sanse mai mari sa bagi in display pozi vi.
S-au dat :
- Aditivul Red Sea
- Pompa de aer APS150
Se adauga:

Bio-Balls - 200 ml - DONATIE
Pompe de aer TetraTec APS 150 si APS 50 - 30 lei / buc
Bec pt refugiu lumina ros-albastra 200 leduri - 25 lei ,fasung e27
GroTech NP-Minus BioPellets 500 ml ( din care mai sunt aprox 300 ml ) - 50 lei
Red Sea Reef Foundation ABC+, 1kg ( din care mai sunt aprox 400 gr ) - 30 lei
Suport pt ciorap de filtrare din ACRYL destul de solid - 30 lei
JBL MicroMec 1 L - 30 lei

Pentru detali ma puteti contacta pe PM . O sa mai updatez lista in curand.

#Toate produsele se afla in perioada de valabilitate, NU sunt expirate.
De vanzare Ricordea Yuma Red si ECHINOPORA LAMELLOSA .

Pentru mai multe detalii astept PM.
Vand o colonie de Pocilopora ( dimensiune 15 cm ) , o colonie de Stylophora purpple ( dimensiune 10 cm ) si Ricordea .

Detali in privat .
razvan249 wrote:Salut

Ma puteti ajuta si pe mine cu un program de iluminat la o lampa evergrow it 5060. Multumesc.


Este foarte greu ca cineva sa iti dea niste setari . Poti cauta pe net pe la americani poate gasesti DAR verifica sa ai aceasi:

Inaltime dintre lampa si luciul apei si aceasi inaltime a acvariului.
Am de vanzare anemona Viridis galbena cu varfuri mov , marime L spre XL .

Poza:

image
Salut , are cineva de vanzare Sun Coral ?
Mai am 1x Gorgonian , 1x Ricordea , 5 x Pocilopora
ultkas wrote:Salut, rog daca stie cineva ce diametru are filetul de la in-ul instalatiei de osmoza Aquili.

Salut,

3/4 Filet Interior ( se poate monta la un robinet pt masina de spalat )
Adaug la vanzare urmatoarele:

Ricordea Yuma Red
Gorgonian 10-11 cm
Pocilopora

Poze:

Ricordea
image

Pocilopora
image

Gorgonian / Pocilopora / Ricordea
image
Vand fragi de pocilopora. Accept si schimburi.

Poze:


image
Am rezolvat . Multumesc!
Salut , care este diferenta intre un buffer de kh special pt acvaristica si carbonatul de sodiu facut de noi la cuptor ? Ce anume are in plus cel " de firma " ? Daca folosim pe termen lung carbonatul de sodiu DIY pot aparea probleme ?

#Edit: Stiu ca mai sunt topicuri pe tema asta , insa nu am gasit un raspuns concret la intrebarile de mai sus.
Este cineva interesat de o mana de chaeto ? Peste o saptamana vreau sa o mai raresc .
M-ar interesa ceva de genul verde cu varfuri mov.
Astept pretul pe PM.
Mai multe informatii despre peste gasesti aici http://www.acvarist.ro/betta-splendens-pestele-luptator-siamez

Daca nu doresti sa pui plante iti recomand sa nu pui substrat pentru a fii mai usoara mentenanta , insa daca totusi iti doresti substrat strict pt aspect pune un strat subtire.

Eu iti recomand sa lasi macar 24 h intre momentul in care umpli acvariul cu apa si momentul in care adaugi pestele pt a mai reduce clorul din apa .

Ce dimensiuni are acvariul ?
 
Forum Index » Profile for Andrei P » Messages posted by Andrei P
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com