[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Razvan Bebi
Forum Index » Profile for Razvan Bebi » Messages posted by Razvan Bebi
Message
Imi place...e frumos.
Desi si varianta in care se vedeau pietrele era frumoasa.
fishtecine wrote:Dupa inca 4 luni:

image

Tufa de la mijloc, de Hedyotis salzmannii dispare in curand pentru a nu mai parea asa simetric.


...sau ai putea sa o scurtezi si sa ii dai o forma interesanta.
Acvariul e superb...felicitari.
Salut,
Imi place cum arata inceputul. Sigur are potential.
Sunt sigur ca atunci cand vor creste plantele va arata superb....Bafta si ape limpezi.
Pentru inceput eu as pune o piatra de aer. Face bine in astfel de cazuri. Mai multe sfaturi ii las pe cei mai avansati.
Multumesc pentru aprecieri. As avea o intrebare... e neaparat sa folosesc si fertilizare macro? Daca am inteles bine, NO3-ul face si el parte din fertilizarea macro si nu duc lipsa de el. Bineinteles, in cantitati normale, fara a dauna pestilor.
Buna, revin cu noutati despre acvariul nostru. Ce pot sa spun este ca totul este ok, plantele cresc frumos iar numarul de pesti a crescut. Celor 5 cory panda li s-au mai alaturat inca un cory panda, 3 gupy (un mascul si 2 femele, una neagra si una alb cu rosu) si 2 pesti mai speciali. Noi ii numim ,,ultimii mohicani,,... este vorba despre un gourami albastru si un xipho. De ce ,,ultimii mohicani”? Din cauza ca sunt ultimii supravietuitori din cei 10-12 pesti pe care ii aveau niste prieteni de ai nostri, si dupa ce au stat mult timp intr-un acvariu neciclat, schimburi de apa direct de la robinet si au supravietuit atacurilor a 3 pisici, au ajuns in siguranta la noi. Aici se simt foarte bine. Gourami, timid la inceput, acum se simte excelent, ii place sa se ascunda la umbra lymnophiliei, dar si sa faca ture in viteza spre luciul apei. Xipho, e si mai si... de o vreme incoace a invatat ,,dansul corylor,,. Nu al norilor Intra in echipa cu cory panda si sa vedeti voi lustruit de geamuri in toata regula.
Pe langa asta, avem si 6 pui de gupy, de la gupita neagra care a nascut in acvariu. Pui sunt bine, cresc repede si sunt vioi.
Atasez niste poze facute recent:

http://imageshack.us/f/196/dscf0446kl.jpg/

http://imageshack.us/f/405/dscf0432lv.jpg/

http://imageshack.us/f/37/dscf0409x.jpg/

http://imageshack.us/f/62/dscf0443i.jpg/

Si un filmulet cu dansul amintit mai sus
Ignorati zgomotele de fond...nepotica incerca sa faca liniste

http://www.youtube.com/watch?v=9Lio7PDyRjE&feature=youtu.be
As aminti ca inca nu am inceput fertilizarea pentru plante. Sfaturi in aceasta privinta sunt binevenite.
Salut. Arata bine, imi place. Ar mai merge niste plante si eventual sa te gandesti macar la o bomba de co2. La mine s-a vazut diferenta de cand am dat drumul la bomba. Bafta si ape limpezi
Eu zic sa le scoti si sa le fierbi astfel: 1a zi le fierbi 4 ore (eu am pus si putina sare in apa) apoi le lasi pana a doua zi in apa proaspata;a doua zi iarasi la fiert 4-5ore, apoi din nou le lasi in apa;a treia zi lasa-le mai mult de 4-5 ore la fiert si tine-le apoi in apa proaspata 1-2 zile. Sare nu pui decat in prima zi. Sper sa iti iasa tot ce trebuie din ele. La mine a fost ok.
de cat e grosimea sticlei?
Bine ai venit.
De astazi acvariul nostru este ciclat, conform testelor de apa. Primii locatari au sosit, 5 Cory Panda draguti care credem noi ca s-au acomodat destul de bine. Dupa a doua zi de CO2 plantele arata mult mai bine si chiar putin mai inalte.
Chiar imi place cum a iesit totul. Si asa cum zici tu, abia astept sa vad schimbarea pe plante
Este ok ca se plimba bulele de co 2 in tot acvariul? Am vazut in multe filmulete ca bulele ies din difuzor doar intr-un loc si merg in sus. Care varianta e mai buna?
Imi place mult cum arata. Felicitari!
Am reusit cu bomba CO2. Merge perfect cu o bula pe secunda, iar ca mod de imprastiere a bulelor am bagat tubul de la co2 la stutul de aer de la filtru si cum am un circuit de apa bun, mi-l imprastie in tot acvariu.
Testele de apa imi arata ca ne apropiem de sfarsitul ciclarii, deci posibil ca pe maine sa vina primii locuitori ai acvariului nostru...4 cory.
In locul tau as incepe fertilizare cu gama JBL...Feropol + Feropol 24. . Am tot citit aici pe forum ca ar fi dintre cele mai bune. Nu prea am incredere in fertilizantele de la Tetra. Cred ca Jbl exceleaza la capitolul asta.

P.S. Si bineinteles ceva aditie de CO2.
Bine ai venit la noi! Ape limpezi!
Bine ai venit. Ape limpezi!
Dupa indelungi lecturari a acestui forum la sectiunea DiY, ne-am decis sa ne facem si noi o bomba de co2. Am sa dau un copy paste sa vedeti si voi reteta pe care o voi folosi si sa imi spuneti parerea voastra. Voi folosi sticla de 2 l, una de 0,5 l ca numarator bule, iar ca difuzor voi folosi filtru de tigara. Voi avea 2 valve anti retur, una intre cele doua sticle si una intre acvariu si sticla de 0,5 l.
Reteta:
Ingrediente pentru o sticla de 2l:
- 5.5 cani cu apa
- 1.5 cana cu zahar
- 20g gelatina (eu folosesc doua plicuri de 10g gelatina alimentara Dr. Oetker
- 0.5 lingurita drojdie (folosesc tot Dr. Oetker
- 1 lingurita bicarbonat de sodiu (creste pH-ul initial ca sa aiba de unde sa scada in urma fermentatiei. Aceasta datorita faptului ca aciditatea prea mare omoare drojdia prea repede. Aici ideal ar fi daca s-ar putea gasi drojdie de bere intrucat aceasta nu are “probleme” cu alcoolul)

Preparare:
1. In jumatate de cana cu apa rece se pune gelatina, se amesteca si se lasa la hidratat cam 5 minute (altfel face cocoloase).
2. Intr-o craticioara se pun 2.5 cani cu apa calda in care se dizolva zaharul.
3. Se adauga cana cu gelatina.
4. Se pune craticioara pe foc si se amesteca des.
5. Cand se incalzeste se ia de pe foc (nu e bine sa fiarba, ca se distruge gelatina).
6. Se adauga bicarbonatul de sodiu si se amesteca bine.
7. Se lasa la racit pana se poate turna in sticla.
8. Se pune sticla in frigider si se lasa cateva ore sa se inchege bine.
9. Cand s-a inchegat gelatina se adauga 2.5 cani de apa calduta in care a fost in prealabil dizolvata drojdia.
10. Se conecteaza bomba la furtunul de CO2. In cateva ore trebuie sa inceapa productia de CO2.

Astept parerile voastre si va mai intreb, cum influenteaza co2 KH si gh-ul apei? Multumesc.
Cred ca il voi muta pe viitor. Ceva metoda ieftina de co2?
 
Forum Index » Profile for Razvan Bebi » Messages posted by Razvan Bebi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com