[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dan_florin
Forum Index » Profile for dan_florin » Messages posted by dan_florin
Message
La intreg pachetul de mai sus se ofera bonus: o galeata sigilata de sare Aquaforest Reef Salt, Aquaforest KH Buffer (cutie intreaga), mancare pesti in flacoane aproape intregi NLS, salimetru Sera, curatator magnetic flotant JBL, pompa valuri 2000l/h Sunsun, filtru intern de colt Sunsun in garantie (folosit in sump pe post de reactor pentru Phosguard si carbune activ), priza programabila mecanica, ceva aditii Aquaforest, teste Salifert (noi) si multe altele ce nu-mi vin acum in minte.
ddsek wrote:
dan_florin wrote:Sebi, sunt interesat sa vand acvariul cu totul momentan, dar nu te uit in caz ca...


si ceva corali

apropos au intrat banutii azi... nu?


Da da, abia pe la 16 am primit mesaj prin sms alert. Merci!
Multumesc baieti! As vrea sa-l vand cu totul, drept urmare, va rog sa mai aveti putintica rabdare. Daca lucrurile nu merg in directia dorita de mine, o sa pun pret pentru fiecare echipament in parte. Multumesc pentru intelegere!
La lista de corali de mai sus, am uitat de cativa din cei mai aratosi corali ai mei.
- acani de 2 feluri (rosu si verde cu diverse nuante si modele)
- 1 Ricordeea Florida portocalie mare (un coral absolut superb)
Lista mai cuprinde si calaustrea furcata, sarcophyton green, palythoua, kenia tree green, etc.
Sebi, sunt interesat sa vand acvariul cu totul momentan, dar nu te uit in caz ca...
George, am niste proritati si vreau sa ma ocup de ele. Copilul creste si vreau sa petrecem mai mult timp impreuna, in plus, asa cum am mai spus, am neglijat niste aspecte importante din viata mea, asa ca acum e timpul sa repar acele lucruri.
Cum spune si titlul, vand acvariu marin complet, avand urmatoarele echipamente:
-acvariu Boyu cu marginile frontale curbate, sticla utraclara 60/37/40 (88 litri), capac"antisuicid"realizat f. estetic din rame aluminiu si plasa transparenta
-lampa leduri profesionala China 60w ,dimabila pe 2 canale, cu sistem de prindere (original) direct din tavan
-skimmer Bubble Magus Curve 5
-pompa recirculare Eheim Compact 2000 (folosita 2 luni)
-pompa valuri cu controler Jebao RW4 (folosita 1 luna)
-sump format din 2 compartimente pe masura standului (aprox.36-38 litri)
-stand din pal cu picioare reglabile, izolat in interior cu lac de barci
-osmozor Aquilli cu NPS
-incalzitor, termometru, etc

Stoc viu:
-2 clowni (black+clasic), juvenili
-1 domnisoara Crysiptera Hamicyanea
-1 goby (Gobiodon Okinawae)
-1 Lysmata Amboinensis
- o armata de melci de diverse soiuri si marimi
-idem stelute detrivore
-piatra vie cca 5 kg (incarcata cu zeci de ciupercute de diverse culori si marimi
-nisip viu
-diverse soiuri de corali soft (GSP de mai multe tipuri, Sinularia, Anthelia Blue, 5 colonii de Zooanthus, viermi penati, xenia pulsatila, etc
-3 tipuri de Euphylia cu multe capete si pui, Chalice, etc
Mentionez ca acvariul e in functiune si se afla intr-o stare impecabila, fara zgarieturi si fara alte defecte (idem echipamentele)
Pret fix 2400 lei (cu ridicare personala din Cluj)
Pentru poze, filmulete si alte detalii, rog folisiti posta privata. Multumesc!


Skimmerul e rezervat deocamdata pentru colegul ddsek.
Vand skimmer in perfecta stare de functionare, momentan fiind integrat in sistemul meu, motiv pentru care este disponibil abia peste o saptamana. Mentionez ca nu are nici un defect, iar modelul acesta, fata de Nac 3, are pompa integrata, nu separat de corpul skimmerului, lucru de dorit cand spatiul in sump este mai redus. Pret: 250 lei. Mai multe detalii pe PM. Multumesc!
CreatoR wrote:
ocean wrote:O fi rar ca deosebit de frumos nu e, nici daca ar fi mult mai ieftin nu m-as inghesui la el


E foarte rar, de asta eu mi-am luat purple tang

Oricum la banii astia imi iau un achilles si raman bani si de concediu


Si cand te gandesti ca"bastinasii"prind acesti pesti si ii pun pe foc, iar pasionatii dau bani grei pe ei sa-i vada in propriile acvarii.
koala wrote:Bah, momentul ala in care nu poti baga in bazin ce peste vrei tu, pe motivu' ca s-ar putea sa ciuguleasca nu stiu ce plm de "mugur" de coral, mie mi se pare ca nu e in regula.
Valabil si pentru Pavelescu!


Pai calculul e simplu:
- daca pestii sunt mai scumpi decat coralii, etc, atunci poti risca bagand un peste cu atentionari speciale;
- daca coralii sunt mai scumpi decat pestii, lucrurile se complica prin introducerea unor pesti cu atentionari speciale, drept urmare, nu e indicat sa risti.

Pana la urma e vorba de compatibilitate si de ceea ce primeaza in privinta gusturilor.
PS: Daniel, nu e afectat de treaba asta, poa' sa bage si lostrite, el avand in mare parte doar GSP.
Cu ledurile albastre, pestele tau s-a dus la culcare. Asta e comportamentul lor , nu-ti fa griji.
CatalinBarbu wrote:Super!
Am primit si eu doua bucati...intr-adevar e altceva fata de neoane dar aveau si ele plusurile lor.


Aveti grije ce vorbiti pe aici! Pana acuma cauta lumea inebunita lampi ATI, acuma veniti voi ca Hydra, ca se vede mai bine cu ele, etc, etc. Ii indemnati pe colegi sa-si vanda lampile, acuma, dupa ce s-au vazut cu ele in traista. Ce uameni! Glumesc, normal.
E prea mic chiar si pentru un peste, Adi, are dreptate. Mai mult, nu inteleg cum nisipul e de apa dulce, asa de scumpa ar fi o mana de sp?rtur? de corali? Pompa aia am avut-o si eu, e mult prea puternica pentru atata apa, pestii sunt ca in masina de sp?lat. Ca o concluzie: Asta nu-i acvaristica!
George, eu am o pereche mai atipica, Ocellaris Black cu Ocellaris Orange (clasic) si vreau sa-ti spun ca se inteleg de minune. Initial, l-am luat pe cel negru, care e mai mare, pe urma l-am adus si pe celalalt, iar de atunci sunt nedespartiti. Am avut si eu emotii cu mixarea lor, insa cel negru, l-a primit bine pe celalalt mai mic, protejandu-l de o domnisoara mai"colerica".
Un prieten, a avut doua perechi de clowni clasici in bazinul sau, si niciodata nu a fost pace, dar lucru curios, cand cel mai hartuit dintre ei a fost pus intr-un alt acvariu, prechea dominanta, a tolerat foarte bine prezenta celui de-al treilea clown si totul a revenit la normal.
Tot ce am spus, nu e o regula de urmat, ci strict experienta mea si a amicuui meu cu"Nemo".
Salut si bine ai venit!
Intr-un fel ma consider si eu incepator, nu am multa vechime in acvaristica marina, dar te pot asigura ca proiectul tau e gresit din start, asta daca nu iei in considerare un osmozor. Poti sa ai bazin de aur, cat"China", tehnologie de ultimul racnet, dar daca apa nu e ok, n-ai facut nimic. Poti avea un acvariu care supravietuieste, dar fara pretentii, iar de la o vreme, treaba asta te va frustra maxim. Asadar, nu vad alte alternative si nici nu recomand! smilie
In ceea ce priveste bazinul, schita ta e ok si acvariul e gandit bine, dar daca spatiul iti permite, fa-l cu latura de 60. Mult succes!
Sunt algele Nori, de regula se folosesc la sushi si se gasesc la supermarket-uri. Ar mai fi alga Spirulina (asta e cea mai indicata), dar ea vine in combinatie cu alte produse (aici ma refer la cele dedicate pentru pesti). Alge filamentoase, dar in conditiile in care acvariul tau e stabil chimic, nu se mai dezvolta si mor, chestie de preferat. Daca ar fi sa aleg, alge Nori as alege, pe care le-as prinde de marginea acvariului cu un clips de plastic sau o agrafa. Incerca si varianta asta si ai sa vezi ca pestele tau o sa fie super incantat.
Ecsenius, prefera vegetalele, atentie mare! Faptul ca e obisnuit cu un anumit tip de mancare, nu inseamna ca nu poate fi invatat cu un alt tip de hrana. Incerca niste vegetale pentru el si-ti garantez ca"se da pe brazda".
Nu-mi plac vestile rele. Iti tin pumnii pt restul de vietuitoare.
Adica ti-au omorat firefishii? Nasol!
 
Forum Index » Profile for dan_florin » Messages posted by dan_florin
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com