[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dan.pavelescu
Forum Index » Profile for dan.pavelescu » Messages posted by dan.pavelescu
Cred ca pe la tds 5 ar trebui sa incepi sa-ti faci griji..
In principiu reflectoare pui cand ai plante, ca sa nu pierzi nici un strop de lumina. La africane merge oricum, eu as pune un alb de tip "reef white" si un albastru.
Bre, melcul ala a semnat un acord GDPR? Ti-a dat voie sa-i pui mecla pe site?
La multi ani, umflatule!
Acum esti carcotas
Nu exista lucru perfect. Canistra in sine e mega ok. Furtunurile sunt si ele super tari, sunt singurele furtunuri care se colmateaza mai greu.
Setul in-out si ventuzele sunt punctul lor slab, nu intelege nimeni de ce nu fac si ei chestii mai frumoase.
Referitor la reglajul de debit - pentru asta e clapeta. Iti arata in ce directie e on si off, dar daca te uiti intre on si off o sa vezi pictograma de "volum". Adica cu cat dai mai mult spre on, cu atat e debitul mai mare si viceversa.
Nu promit nimic, dar daca le gasesc pe ale mele ti le trimit, mie nu-mi mai folosesc.
Lasa ca au iesit bine
Sa-ti iei niste filtre cu gel, galbene si orange, ca sa nu mai zapacesti lumina
Dino X de la fauna marin face minuni in cazul tau.
Cu minciogul.. Si cu atentie. Daca scapi un singur firicel, in 2 saptamani iei cu lopata. Ar mai fi o solutie cu slujbele la biserica, in rest nimic..
Dic ma, pai si eu sunt cotizant de baza la eset, de ce nu-mi dau si mie boxa?
Care-i treaba cu boxa jbl, de ce scrie eset pe ea?
In cele cateva saptamani (ce zic eu saptamani, zile!) de experienta in acvaristica, am avut multe tipuri de filtre, de la marci de renume la chinezarii. Pot spune cu mana pe inima ca Eheim e Dumnezeul filtrelor.
Am forjat un eheim professionel 3e 2078 de l-a luat naiba, cu o curatare pe an (si aia facuta in sila) si jos palaria, nimic de reprosat, mergea ceas.
Da, stau ei mai prost la tevile de in si out, ca sunt urate si butucanoase, dar asta sa fie problema.. Faptul ca nu au pus 40 de piulite si surubele, e simplu, au inlaturat punctele vulnerabile pe unde pot aparea scurgeri.
Ca nu are ventuze lungi.. plm, iei de la orice filtru si pui, sau cumperi ca se gasesc.
MECHpro e pentru filtrare mecanica, pentru particulele solide aflate in suspensie in filtru. L-ai inlocuit cu Matrix, foarte bine. Seachem Matrix e mediu de filtrare biologic, deci nu poti compara mere cu sarmale. (eu incurajez filtrarea biologica masiva, in detrimentul filtrarii mecanice sau chimice)
Filtru costa, piesele costa. Asta e pretul calitatii.. Daca nu-ti place Audi, gasesti Dacii la pret mic

Tot nu m-am prins ce piese cauti si nu gasesti?
Gabi, nu fii fraer, deschide topicul direct acolo, la creme
Nu mai arata asa, l-am simplificat nitel (plante care nu ma alearga prin cabinet, pasnice). O sa trag o poza cand mai ajung pe acolo.. nu stiu daca anul asta.
De-al dracu ai rezolvat, ca sa nu dai un cico
I-auzi, tigari medicinale
Pentru o mica spaga il pot invata pe koala sa embeduiasca pozele cum trebuie
Nu mai pieptanam nimic
Acvariul si-a revenit dupa o explozie de cyano sau dino sau diatome, dracu sa le ia, coralii s-au subtiat, ciupercile au disparut, plm.. exista doar sa existe, sa ocupe un loc in casa.
Oricum nu mai am nici o tragere de inima, ma multumesc sa privesc acvariile altora

Forum Index » Profile for dan.pavelescu » Messages posted by dan.pavelescu
Go to: