[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Radu_S
Forum Index » Profile for Radu_S » Messages posted by Radu_S
Message
Se poate inchide, multumesc.
Deocamdata rezervat.
70 lei ultimul pret.
80 lei ?
90 de lei ?
Vand o pompa Eheim 1002, folosita cateva luni numai pentru completarea cu apa de osmoza.
100 lei
Ofer un difuzor rotativ bonus.
0722404542
Las-o la 5 ore pe zi, timp de o saptamana si vezi ce se intampla. Daca Ciano e in regres, atunci las-o aa pana dispare de tot. Pe urma poti sa cresti treptat cu cate o jumatate de ora la luna. Intre timp pune pompa sa bata in directia aia si nu uita chestia cu fosfatii.
Sigur ca orice suplimentare la filtrare este benefica.
Nisipul nu este afectat, pur si simplu ciano s-a format in zona aia. Nisipul nu are nimic. Il scoti din partea aia si o sa ai ciano imediat in alta parte, daca nu rezolvi cauza.
- Fosfatii
- Lumina in exces, sau proasta
- Curenti prea slabi pe zona aia
Curata si geamurile, aici nu are legatura cu ciano, este vorba doar de aspectul general.
Daca pui skimmerul la sfarsit inainte de recirculanta, degeaba il mai pui. La fel si antifosul+carbunele. Antinitratii, ma gandesc ca te referi la biopelets se pun in acelasi compartiment cu sckimmerul. Deversarea reactorului respectiv se face in skimmer.
Nota 10 !
Cam asta vreau sa spun. In felul asta, saptamanal la schimbul de apa poti aspira mizeria din primul compartiment unde se decanteaza detritusul grosier.
Cu mentiunea ca acolo unde scrie refugiu poti pune ce vrei, nisip, spartura de corali, matrix, piatra vie, macroalge. In ultimul compartiment, acolo cu pmpa, se pune antifos si carbune.
Dragi prieteni, din motive diverse si de neevitat, care tin de spatiul vital din casa, dar si oarecum de moartea pasiunii, am renuntat la acest proiect.
E pacat, pentru ca tocmai isi intrase in mana, iar rabdarea avuta(8 luni) cu sistemul Jaubert isi arata roadele.
Pe viitor cred ca o sa incep ceva mic nano, sau chiar pico. Nu as vrea sa renunt de tot. Mai vedem, in functie de spatiul care o sa mi se ofere dupa modificarile de prin casa.

O ultima imagine cu bazinul inante de plecare.
Daca exista spatiu, primul compartiment ar trebui sa ramana gol, ca sa poata fi aspirat usor macar saptamanal. E mai greu sa faci asta acolo de este skimmerul(raman chestii pe sub el, asa ca trebuie scos de fiecare data), asa ca aceste poate fi pus intr-un al doilea compartiment.
Dulce, sau sarat nu e tot aia, e chiar complet diferit.

Sfatul meu, daca imi permiti, este sa grupezi intr-un fel pietrele suficient de departe de geamuri si fundal. Pe parcurs o sa constati o mare acumulare de alge in zonele alea, pe care nu o vei putea curata cu pietrele acolo. Un bazin chiar daca nu este perfect biologic arata mult mai bine fara aglomerarea aia de alge, coralina, sau oua de melci adunate pe pereti.
Poti folosi un adeziv chit, sau ciment pentru lipire in apa si sa faci o constructie lipita in forma de piramida(avand in vedere forma de cub), ocazie cu care poti masca in spatele varfului piramidei chestia aia care se afla pe peretele din spate in mijloc.
Tot pachetul s-a vandut, multumesc de gazduire.
Din aia e, dar imi pare rau, este rezervat tot pachetul.
Totul rezervat pana miercuri.
Asa cum spune in titlu, este vremea pentru fixarea unor prioritati, iar acvaristica nu mai este printre ele pentru o perioada.
Asadar, vand tot ce am:

- Bazin self made 100x40x50
- Sump 90x34x40 cu patru compartimente
- Stand din pal cu sase picioare, spate din placa(nu PFL) si blat dublu.
- Vas pentru autocompletare 25L cu pompa Eheim si senzor de nivel minim.
- Sistem de Osmoza cu patru filtre.
- Lampa Odyssea, patru tuburi 39W, doua albe, unul actinic si unul roz.
- Pompa de recilculare Eheim 3000
- Skimmer AquaMedic Blue 1000
- Filtru Jebao pentru antifos si carbune, cu pompa aferenta Eheim.
- Pompe de curenti SunSun si Tunze.
- Sistem de senzori pentru autocompletare, patru in total.

Stoc viu:

- Doi clowni Tomato, pereche.
- Paracanthurus Hepatus 7-8 cm
- Convict tang 5-6 cm
- Stea de nisip
- Cleaner shrimp, posibil si unu, maxim doi peperminti, nu i-am mai vazut decand bazinul a devenit Aiptasia free.
- Melc turbo, crab cu picioare albastre si o puzderie de stelute si alti melci de substrat.
- Piatra vie, sus si in sump cam 15 kg
- Nisip viu peste 25kg, sus si in sump.
- Matrix in sump 4L
- Corali moi, ciuperci rosii si verzi, Kenya Tree, Gorgonia, GPS, Palythoa.

PRET PENTRU TOT PACHETUL- 3000 LEI !
Tel 0722404542

LE. Nu asigur transportul.
Este bazinul la care multi abia indraznim sa visam ! Felicitari !
Nu cred ca Chelmonul este indicat in faza asta. Apropo, am vazut ca ai destui ierbivori, pune-le alge uscate.
 
Forum Index » Profile for Radu_S » Messages posted by Radu_S
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com