[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: buzunar
Forum Index » Profile for buzunar » Messages posted by buzunar
Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic The problematic instruction: ---------- ==> assignment: topic=topics.get(post.topicId) [on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm] ---------- Java backtrace for programmers: ---------- freemarker.core.InvalidReferenceException: Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic at freemarker.core.Assignment.accept(Assignment.java:111) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.IteratorBlock$Context.runLoop(IteratorBlock.java:167) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:428) at freemarker.core.IteratorBlock.accept(IteratorBlock.java:102) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.Environment.process(Environment.java:199) at freemarker.template.Template.process(Template.java:259) at net.jforum.JForum.processCommand(JForum.java:262) at net.jforum.JForum.service(JForum.java:228) at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:717) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:290) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at fr.xebia.servlet.filter.ExpiresFilter.doFilter(ExpiresFilter.java:1243) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at net.jforum.util.legacy.clickstream.ClickstreamFilter.doFilter(ClickstreamFilter.java:59) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at org.apache.catalina.core.StandardWrapperValve.invoke(StandardWrapperValve.java:233) at org.apache.catalina.core.StandardContextValve.invoke(StandardContextValve.java:191) at org.apache.catalina.authenticator.AuthenticatorBase.invoke(AuthenticatorBase.java:433) at org.apache.catalina.core.StandardHostValve.invoke(StandardHostValve.java:128) at org.apache.catalina.valves.ErrorReportValve.invoke(ErrorReportValve.java:102) at org.apache.catalina.core.StandardEngineValve.invoke(StandardEngineValve.java:109) at org.apache.catalina.connector.CoyoteAdapter.service(CoyoteAdapter.java:286) at org.apache.coyote.ajp.AjpProcessor.process(AjpProcessor.java:437) at org.apache.coyote.ajp.AjpProtocol$AjpConnectionHandler.process(AjpProtocol.java:366) at org.apache.tomcat.util.net.JIoEndpoint$Worker.run(JIoEndpoint.java:447) at java.lang.Thread.run(Thread.java:619) Messages posted by buzunar
Message
AQUABALL 2208, intern cu doua compartimente, adica din asta: http://tinypic.com/view.php?pic=2bnwqp&s=5

Necesita curatare. Functioneaza in parametri.
Recomand pentru acvarii sub 70l/incepatori.

Oferta valabila pana maine seara (il arunc).
Mesaj pe PM. Doritorul se va deplasa la Cora Militari pentru a-l ridica.

Acvariul are 5-6 ani, nu mai stiu exact. S-a dezlipit siliconul, pur si simplu. Nu am stat sa-l cercetez, beneficiarul a descoperit o "gaurica" pe care a etansat-o.
Adjudecat: Zaharia Ciprian
Donez rapid acvariu vechi marca Juwel Record 70 l

Acvariu are urmatoarele defectiuni:
1. silicon dezlipit pe latura din spate stanga - musteste cam 5-10 gr/zi. Trebuie etansat.
2. capacul filtrului din cauciuc s-a contracta prin imbatranire. Functioneaza si asa dar este mai bine sa fie inlocuit.

In rest functioneaza OK, are neon, filtru cu 4 bureti, unul fin se spala/schimba la 6 luni, 2 grosieri (unul se spala odata la 2 luni si se inverseaza cu celalalt), un burete negru cu carbon (optional), 2 filtre patrate din vata de perlon.

Pentru mai multe detalii consultati pagina producatorului http://www.juwel-aquarium.de/en/index.htm

Necestita curatare pe interior.


Doritorii sunt rugati sa ma contacteze pe adresa postmaster@humidor.ro pana maxim maine 20.04.2008 ora 22

Beneficiarul este rugat sa se deplaseze pentru ridicarea acvariului in Bucuresti, Militari Cora, (discutam pe email).

In cazul in care nu se adjudeca poimaine il arunc.


Primul venit primul servit
aqva wrote:pai am 11 guppy, cred ca 20-30 de pui de guppy (sunt asa de rapizi ca nu-i pot numara pe toti si inca mai sunt in proiect acum inca cateva zeci :o =>iar terorizez lumea cu donatii de guppy) si 2 corydoras mici de tot (2-3 cm) si un velifera balon (ramasa din pacate singura-e femela)

oricum il mai ciupeste cate unul, dar rar de tot, acum am observat ca incepe sa-si revina


In cazul asta, vorba lu' Leo2003... lasa-l inpace, poate 'e' terorizati de mediu prezen sau trecut.

(Sincer, eu tin melcii doar pentru servicii de curatenie si nu ma deranjeaza ca stau cu antenele retrase... dar daca tu ii tii pentru peisaj atunci cred ca nu trebuie asociati cu alti pesti curiosi din fire, desi nu vad care ar fi aia la tine)
Sicmare, pentru pasionati orice este permis.
Il am de ceva timp (1 an) si are ~ 7,5 cm.
De unde ai tras tu, dragul de tine, concluzia ca va creste mai mult?
:-)
Si ce pesti ai in acvariu? Ca "parerea lor" conteaza!
Salut, vreau melci rosii, maro, din aia de care nu mai poti sa scapi, care se chinuie toti sa-i elimine fara rezultate.


Am un botia (tipar african, tiparul clovn etc.) care moare dupa oua de melci. L-am cumparat ca sa scap de o invazie de melci si era foarte fericit. Numele lui este Azorel - deoarece se comporta ca un caine... miroase peste tot, cauta si gaseste... I-a terminat pe toti. Bag seama ca este un echilibru perfect sa ai melci "nedoriti" si un tipar african. Melcii, care in mod normal infunda pompa, se baga in bureti, misuna peste tot, si pentru care exista tot felul de "medicamente" ca sa scapi de ei, impreuna cu un tipar clovn, aduc numai bucurie la casa omului. Ei curata algele maro, si Azorica ii curata pe ei. Numai ca botia e mult mai eficient si am ramas fara melci.

Am citit mai multe posturi cu recomandari pentru anihilarea melcilor, pe baza de morcovi sau pe baza de castraveti sau alte metode. Personal, am urmat metoda morcovului fara rezultate.

Din acest motiv recomand metoda "tiparul african", celor care vor sa scape de melci.
Eu nu am vazut inca acvariu facut la comanda care sa arate mai bine ca un acvariu Juwel.

Recomandarea mea, daca tii la aspect(cel exterior ca la cel interior trebuie sa apelezi la un meserias daca vrei sa-ti iasa din prima) si ai banii, ia-ti un Juwel. Este echipat complet si toate sunt dimensionate cum trebuie si nu mai trebuie sa-ti bati capul cu asta. Uita-te si la accesorii (fundal - imitatie coaja de copac care se lipeste pe peretele din spate sau poster, difuzor de aer care nu se livreaza in kit si care nu este absolut necesar). Optional poti sa comanzi si instalatie de CO2 care se conecteaza la filtrul.

http://www.juwel-aquarium.de/en/rio.htm?cat=7

Nu te speria la schimbul de filtre ca in afara de cel de carbon celelalte (buretii) se pot spala. Filtrul alb din vata de perlon nu trebuie sa-l cumperi neaparat de la ei, poate fi decupat din filtru de hota pe care il gasesti la orice supermarket.
Taca tot dati statistici, la mine a tinut 2 ani maroneala . Am bagat lemnul cumparat de la magazin doar caltit in apa. Acum maroneala a disparut lemnul a devenit mai moale (ca pluta) e mai negru-verzui si imbracat in muschi de java, apa e incolora si ma bate gandul sa-l schimb cu unul nou.
Din cate stiu eu Botia mananca oua de melc nu melci(poate doar melci din aia mici de tot pana intr-un mm) si asa te scapa de ei.
Eu am un Botia clovn, ii mai "miroase" din cand in cand dar nu se da la ei, nici macar la aia rosii (maro).
OK, asta incercam si eu sa fac, sa amestec apa distilata cu cea din bazin, numai ca nu vreau sa o fac dint-o data (asta ar insemna sa scot 30l de apa si sa bag 6 bidoanex5litri de apa distilata).

O sa schimb zilnic cate 5 litri/zi timp de 7 zile si o sa am ~ duritatea 8 (daca am calculat bine).
Am folosit-o deja. La acvariul meu de 70 de litri (in care intra 60l apa) am bagat 7 litri ceea ce inseamna ~ 11 la suta. Am GH-ul destul de mare ~ 16 si nu stiu cum altfel sa-l reduc. Oricum nu a scazut prea mult dupa schimb.
Pe de alta parte apa distilata e acida si daca mai schimb de multe ori o sa-mi scada PH-ul.
Cu apa vad ca stai bine.

Probabil ca trebuie sa te obisnuiesti cu ele.
O solutie ar fi sa-ti iei cativa melci galbeni si vre-o 2-3 ancistrusi ca sa te scuteasca de munca de curatare dar avand in vedere ca ai ciment care e poros o sa fie mai greu de curatat.
Depinde totusi si de ce pesti mai ai pe acolo, ca melcii cica ar produce dejectii care nu sunt tolerate de toate speciile...
De fapt pe tine ce te deranjeaza? Culoarea maro? Adica de obicei algele dau urat pe geam, pe plante si in culoarea apei, dar pe pietre, buturugi si fundal, nu vad cu ce te incurca.
3,7 RON - 5 litri la sticla de plastic, nu miroase, nu scrie pe ea ca e potabila, marca "1" adica din aia facuta pentru ei.
Au si la punga, dar e demineralizata (daca o fi vre-o deosebire)
Ce concentratie de Nitrati ai in apa?
Pana la urma apa distilata de la magazin e buna sau nu e buna pentru a ameliora apa din acvarii.
Am tot citit pe forum si intre altele ar fi problema cu oxizi si alte saruri care raman de la instalatia de distilare.

Pai nu inteleg, daca e distilata inseamna ca este fara oxizi, adica e numai H2O pura, ca se contamineaza dupa aia de la tevi si cazane inseamna ca degeaba s-au mai chinuit sa o distileze.


Am luat din curiozitate apa distilata de la carrefour (nu demineralizata) si am si pus testele pe ea:

Nitrati & Nitriti = 0
GH = 0 (<3)
KH = 0
pH~6 (zapada are 5,6 de exemplu, apa de ploaie 5,3)

Deci dupa mine pare OK, ce alte teste mai trebuie sa fac pentru a ma convinge ca nu e "otravita"?
[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 

Information
 

An error has occurred.

For detailed error information, please see the HTML source code, and contact the forum Administrator.

Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm
topics.get(post.topicId) is undefined.
It cannot be assigned to topic
 
Forum Index
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com