[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: solomonking
Forum Index » Profile for solomonking » Messages posted by solomonking
Message
Pelin Laurentiu wrote:Salut , as dori ceva informatii cu privire la achizitia unei statii de filtrare , preferabil prin osmoza inversa sa o pot folosi atat pentru apa de baut cat si ptr. acvariu .


Apa rezultata din osmoza nu este buna de baut!!!

Pt acvariu...ori o remineralizezi dupa nevoile pe care le ai in vedere...ori combini cu apa din acvariu!
...eu il pun dupa schimbul de apa!

Cam la 3 saptamani!
- cantitatea de substrat e usor de calculat: lungime x latime (acvariu) x 5 sau 6 cm (media dintre panta substratului fata-spate).
Ca substrat poti folosi de la inert pana la cel nutritiv.
Ca exemple poti sa cauti (studiezi) intai pe piata de la Tropica, Platinum Soil, Jbl Proscape Plant Soil, Dennerle Scaper's Soil, Dennerle Quartz, Akadama, etc.
Spor!
adrian09 wrote:Eu va dau un sfat
CAT MAI PIMUTINE PRODUSE DE UTILIZAT
Eu schimb apa direct de la retea dar o filtrez mecanic si chimic.Mecanic ,cu un strat de burete si chimic ,cu un saculet de carbon activ pe care il schimb la 8 schimburi de apa
Singurele produse care intra in bazin sunt feropolul si easy carbo ,amandoua pentru plante.


Sper ca e gluma...

Feropol?
Filtrare chimica si mecanica? Carbune??
cr1st1an wrote:De cat timp folosesti produsul?


aprilie
cr1st1an wrote:Intrebarea era pentru cei care au folosit produsul, si am inteles ca te numeri printre ei, daca ati vazut o imbunatatire in timp a calitatii apei, si daca ati observat reactii adverse.


- reactii adverse nu > singura faza ar fi ca prefiltrul (la curatare) pare ceva mai plin de materie;
- nu am facut teste asupra apei sa vad daca schimba parametrii in mod evident;
- pare ca depunerea ce se vede in substrat pe lateralele acvariului sa nu se acumuleze atat de repede...dar in egala masura poate fi "decat" placebo.
cr1st1an wrote:Colega, am inteles ce spune ca face. Doar ca orice reactie are o contrareactie. In acest caz eu presupun ca favorizeaza cresterea amoniacului.
Pana la urma ar fi tot o minune sa transforme chiar si o mica parte din mizerie in nimic.


Pai si atunci care este enuntul intrebarii tale?
Folosesc eu...

acuma nu te astepta sa existe un produs minune care face sa dispara mizeria din substrat.

Mentenanta riguroasa, aspirarea substratului si seachem pristine fac sa dispara chestia.

Iti confirm ca produsul este activ...am dat unui coleg acvarist microbiolog...a pus pe microscop...si a confirmat prezenta bacteriilor.

Reduce mizeria...dar...repet nu o face sa dispara.

Ca alternativa unii colegi folosesc DAJANA Biofilter Tabs...
Salut,

trecand peste faptul ca 45 de litri pt un caras e ca si cum ai lasa un dog german sa stea intr-o baie de bloc...ai putea pune (ca sanitari):

- 3-5 corydoras pygmeus
- 3-5 ottocinclus affinis

si cam atat dupa stiinta mea...
https://www.aquasabi.com/aquatic-plants-epiphytes

pentru exemplificare...
lupusor1978 wrote:Ma gandesc sa umplu zona c) cu Matrix seachem si zona e) cu Eheim substrat pro.
Cred ca in total va vor fi 2 Litri doar de filtru biologic.

O alta intrebare daca ma poate indruma careva pe aici pe forum: Exista un topic in care se explice diferentele din acvariu daca folosesti doar substrat inert (nisip) si daca folosesti combinatie nisip cu substrat fertil?

Multumesc!



Legat de diferente de substrat > mai precis ce vrei sa stii?
Mihai acvariu 15i2op21037 wrote:Pe o masa de 70 cm lungime ?i 50 latime pot tine în acvariu 100x40x40? Va rog raspundeti


Sub nici o forma NU!
Pai...nu e vorba de gresit...

- in primul rand nu "zapacesti" acvariul scotand si bagand (ba plante, ba apa, ba mana);
- de scos acele pietre mari albe...sunt calcaroase si schimba multe in apa
- de incercat daca poti...un filtru extern (second hand)
- daca tot ai ales un tip de tratament...lasa sa isi faca efectul...chiar daca e posibil sa inregistrezi pierderi...
- ai aici un link unde vei gasi lucruri ce te vor ajuta in a te dezvolta...http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24220.page
Salut,

Am spre vanzare urmatoarele:

- pompa valuri Jebao SW-2, utilizata 7 luni, in garantie inca 3 ani si 5 luni. Pret 200 ron;
- pompa recirculare AquaMedic 2.1, impecabila, utilizata 1 an, luata din Germania. Pret 200 ron;
- pompa recirculare AquaBee 1000, flow 1000 litri/ora, utilizata 3 luni, luata din Germania, rotor se rezerva. Pret 100 ron;

Poze si detalii suplimentare prin intermediul whatsup.

0740870997

Multumesc!
Salut,

Am spre vanzare urmatoarele:

- pompa valuri Jebao SW-2, utilizata 7 luni, in garantie inca 3 ani si 5 luni. Pret 200 ron;
- pompa recirculare AquaMedic 2.1, impecabila, utilizata 1 an, luata din Germania. Pret 200 ron;
- pompa recirculare AquaBee 1000, flow 1000 litri/ora, utilizata 3 luni, luata din Germania, rotor se rezerva. Pret 100 ron;

Poze si detalii suplimentare prin intermediul whatsup.

0740870997

Multumesc!
Salut,

Ai pm!
...de tetra nu stiu prea multe. Nu as putea raspunde!
mattion wrote:Salutare acvaristi,

M-am apucat de acest de hobby de aproximativ 15 ani cu o pauza.
Vreau si eu un sfat referitor la filtrul extern.
Momentan am un acvariu de aproximativ 120L plantat, în care am un filtru intern JBL CristalProfi i100 cu un sertar umplut cu siporax mini.
În curând voi achizitiona un acvariu Juwel Rio 180 si vreau sa iau si un filtru extern (filtrul intern de la acvariu îl voi lasa).
...


Pentru un acvariu de 180 de litri poti avea in vedere:

- jbl e1501
- ehem profesional din gama 3 sau 4 (modelele 600)
- eheim profesional 3 1200 xl !!
- fluval fx6
- sau studiezi si faci un sump!

Legat de sistemul co2...nu are relevanta filtrul extern...decat daca vei folosi out-ul pentru dizolvarea in vreun reactor. in acest context vei depinde de debitul la iesire (cat mai mare cu atat mai buna dizolvarea).
Salut,
De vanzare electrovalva co2 (Bavaria Fluid Systems) noua.
Detalii pm
Multumesc!
Salutare,

Scot la vanzare urmatoarele produse:
- lampa BLAU (suspendata) bec metal halide soclu G12 830 (plus o rezerva) > vine cu 2 drosere (70W Philips si 150W Blau) amandoua functionale > in clipa asta e montat cel de 70 > are si piciorusele de prindere pe marginea acvariului > bonus o priza mecanica programabila >> 150 ron

image

- pompa valuri Hydor Koralia nano > flow rate 1600l/h >> 50 ron

image

- Regulator cu electrovalva (12v) inclusa > JBL Proflora > plus 6 garnituri dedicate, conforme si originale > functionare impecabila >> 250 ron

image

- Skimmer > 30 ron

image

Va rog, contact only 0740.870.997 > multumesc!
 
Forum Index » Profile for solomonking » Messages posted by solomonking
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com