[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Cory
Forum Index » Profile for Cory » Messages posted by Cory
Message
Pai nu sunt si pietre care zgarie? Sau driftwood?
Lasand gluma la o parte, stau sa ma intreb daca secretiile plantelor terestre nu sunt daunatoare pestilor?
Bine, nu vorbim de plantele carnivore...
Din cate vad, cel putin la Fittonia argyroneura sp, e vorba de plante de climat umed - durata de viata a acesteia in acvariu e de 1 luna!!!! Misto ideea, dupa o luna ma apuc iar de gradinarit !!! Daca ma gandesc mai bine am vazut un pomisor de tuia de vanzare, cred ca e perfect pentru acvariu....
E plin Bricostore de dracena
http://www.briansgarden.com/houseplants/030211h.html
ca sa vedeti despre ce e vorba
Stati asa, catinel ca-mi pierz uzul ratiunii. Planta terestra in acvariu???? Ca dracena e de ghiveci de balcon sau de gradina. Pai daca e asa imi bag si eu cactusii in acvariu...
Multam! Tocmai ma uitam la compatibilitati.
Cum adica mancare mai putina????? Pai sunt in crestere si le dau Danonino dupa fiecare masa, sa se faca mari si tari - au continut marit de Calciu....
am si ceva alge da nu imi vine sa bag chemicale in apa - sunt multumit cu alea de la ApaNova :redcard: Si in plus ma gandesc: daca am ceva in plus - in speta alge - de ce sa nu gasesc consumator? Nu spun nimic de d.o.c. (compusii organici dizolvati) ca pentru aia e to'arsu filtru. Mancaciosii sunt haiosi dar:
1. cresc mari, prea mari (asta e motivul pentru care am renuntat la gandul de a-mi lua Botia :aaa
2. mananca si alti pesti mai mici - in momentul de fata cam toti au aceasi talie
Singurul mai simpatic e, din cate stiu, nenea Otto dar pas pe aici de el.
Pai tetrazonele mele sunt in crestere (5 cm cu tot cu coada si cresc vazand cu ochii!!!! tubii sa traiasca!) asa ca trebuie un Pomaceea Giganteus. Tinand cont ca toti locatarii sunt semi agresivi cred ca io o sa fiu mancatorul de alge. Si totusi, is there any chance for a mancaciosu de alge???
Sar'mana, boierule!
Pai plantele si cory mei (care sunt ca purceii si mai au si foamea in gat) cred ca sunt o combinatie exploziva. Nu de alta, dar ma batea gandu odata sa iau niste muschiulet de java dar cand am vazut ce brazde dau godacii, am zis ca halt!
Chestia cu cyanobacteriile suna palpitant cred ca ma duc sa arestez niste Pomacea - sper sa nu ii manance restul locatarilor (jandarii, tetrazonele sau guramii - ca astia nu's prea dusi pe la )
Ancistrusii ii stiu de la cumnatul meu - "Au inceput lucrarile agricole de toamna! Brazda 1 e gata, unde mai aram?" A vrut odata sa tina plante naturale dar a renuntat repede. Desi, sunt amuzanti cand se joaca cu termometrul, mai bine nope.
Din experienta voastra si tinand cont de ce exista pe piata romaneasca care este campionul mancatorilor de alge? Aspiratorul number one?
Ar fi bine sa lasi niste apa la declorinat (in niste bidoane de 5 l fara capac, macar o zi, ca sa elimine clorul) si sa schimbi partial din apa din acvariu - 15-20% pe zi. Astfel vei dilua otravurile (nitriti, nitrati, etc) si pesti vor avea mai multe sanse.
Cred ca filtrul este un burete atasat la o pompa de aer - vibrator care baraie destul de mult. Asa ca nu cred ca merge carbunele activ. Daca vrei sa reduci zgomotul de vibrator incearca sa il suspenzi intr-un ciorap de dama intr-un cui, sau pune-i o carpa sub el. Nu stiu daca esti dispus sa investesti in acest hobby, dar daca nu vei lua masuri repede, cred ca in maximum 2-3 zile nu vei mai avea pesti.
Incearca sa citesti si articolul despre ciclul azotului
http://www.acvariu.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=78&Itemid=29
Ca o mana de ajutor:

http://www.malawicichlidhomepage.com/panis/plywoodtank.htm
tipul asta a construit cu lemn tratat pentru cofraje

http://www.athiel.com/lib6/tank.htm
din cate am vazut aici e vorba de vopsea de piscine

http://www.wetwebmedia.com/diytksfaqs.htm
era sugerata inlocuirea rasinii cu folie PVC; am mai vazut pe undeva cum tankul (era unul enorm pus in gradina) a fost acoperit cu sticla mai subtire
Iti urez succes!
Sorry, dar am scapat de obiectul tranzactiei pe care vroiam sa o fac. Acum mai am un resun la care a cazut magnetul (lipicul a fost 'buuun" rau - acum trebuie sa fac bricolaj viteza sa o pun pe picioare da imi e o leneee) dar aia nu pot sa o dau la schimb - deh, amintiri comune (a se citi "injuraturile" cand am vazut ca a dat coltul la o luna si ceva de la cumparare)
offtopic: dom'le, io m'am c-am incalzit putin da' am dat drumul la o galeata de apa pe mine si imi trecu fierbinteala. Apropo de vibrator, am luat un Tetra si e escelent de mirobolant - zau ca isi merita banutii (valeu de buzunarul meu!!!!!!)! - scoate bule multe grase si tacute.
subscriu la parerea lui Araldq. Am vazut niste severum (cel putin asa pareau) maturi - sunt alintati de catre posesor cu numele de platici - si pot sa spun ca plantele naturale au avut o viata destul de scurta - 2 saptamani. Nu de alta, dar cred ca au o vocatie de designeri de interior - muta tot - din nefericire uita sa le replanteze. Sper sa ma insel si sa fie niste severum antiecologisti ca altfel olandezul o sa cam fie sub ape
@administrator
mersi, s-a rezolvat. Rog inchiderea topicului
offtopic: dom'le, ce bine ca n-am chulit prea mult la fizica ca sa studiem fizica bulelor din halba de bere.
Sunt absolut de acord cu asta, mai ales daca acvariul e bine plantat sau daca acvaristul foloseste suprafata apei ca absorbant de O2 (ce misto e de cei cu acvariile marine care au instalatia de valurele!! - mai putin misto e pretul unui marin )

Din cate vad eu, furnici vroia un vibrator pentru panza de aer - am senzatia ca e vorba de furtunelul ala cu gaurele care face o "perdea" de aer - mai mult efect vizual decat beneficiu adus pestilor (parerea mea, hiccc , intrucat dupa ce am vazut ca imi diziva acvariul in doua, am mutat furtunelul in zona balconului) Normal ca in conditiile astea, cred, presiunea exercitata asupra "perdelei", implicit asupra aerului este data de volumul de apa. Cred, ca in cazul asta poate fi vorba de o corelare intre volumul acvariului si pompa, in alte cazuri asta se poate rezolva mutand piatra de aer sau buretele - dupa caz - mai sus fata de fundul acvariului scazand astfel presiunea pe care pompa o are de inlaturat.

offtopic: La cata fizica am debitat cred ca profa de fizica din Misu Caftangiu' m-ar pupa!!! :hammer:
Exista o pompa tetra ca tine un acvariu de 600 l - cel putin ei asa se lauda - dar pretul e
@Marele Alb - macar pentru placerea tetrazonelor de a "studia" buretele de la pompa nu cred ca voi renunta vreodata la ea. :bpc:
Din tabelul de date tehnice de la resun http://www.resun-china.com/anniou/Eng/product3.HTM cred ca pentru 450 l trebuie un debit de minim 4,5 l/min la o presiune de 0,012 MPa.
 
Forum Index » Profile for Cory » Messages posted by Cory
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com