[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Eddy21
Forum Index » Profile for Eddy21 » Messages posted by Eddy21
Message
Buna ziua,

In 3 zile nu se intampla nimic daca ii lasi fara mancare, vor manca din resturile ramase, oricum de foame nu vor muri, nu am incercat de la Tetra, dar atunci cand nu aveam hranitor am incercat pastilele de la JBL cele pt 10 zile, dar nu pot sa zic ca le recomand, mi s-a parut ca s-au dizolvat foarte repede.
Ca sa sta linistita, poti pune in functie de numarul de pesti o pastila, doua dar revin, nu vor muri de foame fara
Domnilor, am reusit in sfarsit sa-i dau de cap, dupa 4 luni in care v-am chinuit, deja are vreo 20 de ore de functionare si nici o picatura de apa cursa, problema a fost la cuplajul furtunelor IN/OUT, am schimbat acea piesa si de atunci merge. Desi in trecut am curatat-o de mai multe ori se pare ca nu functiona cum trebuie.
Acum ramane sa completez si celelalte piese pentru a face si filtrul nr. 2 (daca tot am atatea)
Gabi C wrote:Sa nu fie cumva deformat de la transport si de aici sa nu mai " calce " cum trebuie la imbinari..... zic si eu.

N-are cum, eu ziceam ca l-am adus de maner si l-am carat ceva timp si ma gandeam ca s-au stricat clemele, dar de atunci am schimbat cleme, carcasa, capac si tot degeaba
dan.pavelescu wrote:
dan.pavelescu wrote:Am exact acelasi model de filtru.
Nu a curs niciodata, merge ca fularul, fara probleme.


Poveste. Miercurea trecuta ma duc la cabinet, sa mai mesteresc una alta. Printre altele, observ ca filtrul mergea a bou, abia picura pe out.
In fine, il scot cu tot cu furtunuri si ma apuc sa-l curat. Am scos ectoplasma din el, l-am facut luna, am clatit mediile cum am putut in galetusa, l-am montat cu mare atentie, gandindu-ma la tine cat esti de neindemanatic
Il pun pe pozitie, schimb si furtunul de out (aveam un atomizor co2 inline, am trecut pe difuzor din sticla, deci am pus furtun dintr-o bucata), il vad ca merge, apoi haipa, m-am apucat de ale mele. Vine nevasta-mea dupa o ora sa imi spuna ca e balta in sala de asteptare. Ma duc, picura filtrul. Morti, raniti, mame.
Il desfac iar, curat cu un servetel garniturile, una alta, il montez inchizand clapetele invers de cum le-am inchis prima data, il pun pe pozitie, mergea tzatza. Dupa jumatate de ora, m-a trecut o presimtire prin chiloti si m-am dus sa ma uit la el.
Standul ud, picuri de apa pe carcasa filtrului. Mame, surori, matusi si iar morti. L-am pus sa functioneze intr-o galeata ca sa ma intorc joi si sa-l schimb (aveam un SunSun pe balcon). Nu m-am intors joi ci sambata. Galeata pe jumatate plina, am scapat de inundatie. Scot ala, mut mediile in SunSun, il bag la produs.. morti, nepoate, mame, bunici. Se prelingea lin si constant. Il sun pe Dan (hadul), imi aduce un spray cu vasilica, dau pe garnituri la Oase, il montez.. pic-pic-mame-raniti-etc.
Ba, si imi da prin izmene in ultima clipa: bag un servetel in santul ala de la capul pentru furtunuri. Astept cateva minute si il vad cum se imbiba de apa.. bag lanterna de la aifon si astept. FMM DE FURTUN VERDE SI IEFTIN DE LA HORNBACH! De la furtunul care nu se pupa bine cu stutul picura usooor, se strangea apa in capac sau dracu stie unde apoi picura pe canistra in jos, dand impresia ca pe la garnituri curge.

In speranta ca te ajuta cu ceva baiguielile de mai sus, incearca sa schimbi furtunurile si vezi daca mai curge. Si nu uita, o treaba buna se face cu multi morti, raniti, mame si plm din belsug.


Bine, asta am incercat si eu dar se pare ca la mine mortii si ranitii si restul neamurilor, slujbele si bisericile pomenite nu au avut efect, eventual ti-l aduc tie sa-i faci si matale o slujba din asta de pomenire poate merge dupa si ma fericesti si pe mine
Furtunele la mine sunt cele originale si partea proasta e ca imi curge pe toate cele 4 laturi
Deocamdata l-am curatat si l-am lasat asa sa se usuce si sa se gandeasca singur la ce a facut poate isi revine, probabil dupa sarbatori ma apuc sa comand si restul acareturilor ca sa fac unul nou nout si sa vedem atunci ce dracului mai "comenteaza". Alte idei nu am...
koala wrote:
In data de 16 octombrie, koala wrote:Am inteles... verifica totusi ca cele 2 gauri (IN si OUT) nu sunt obturate de nimic.
Toata problema pare suspecta si eu cred ca undeva (pe circuit) apa este impiedicata sa isi urmeze traseul normal si forteaza cumva garnitura de la capac.

In data de 10 noiembrie, koala wrote:Ori filtrul e bantuit , ori refularea (OUT) e infundata pe undeva si atunci apa "forteaza" iesirea pe unde poate.

===

Ai verificat aceasta ipoteza?
Te-am intrebat de 2 ori si nu ai zis nimic...


Da, am verificat, am deschis supapele si am bagat peria de curatare dintr-un capat in altul

de cheltuit, am cheltuit filtrul la mana a doua si inca vreo 30 euro, capacul si canistra le-am primit noi de la Oase (foarte deschisi oamenii, de fiecare data mi-au trimis piese)
A venit si canistra si ghiti ce... curge

Si uite asa simt cum cedez, probabil ca fac ceva gresit, dar nu stiu ce, am reasezat tavitele, le-am pus in canistra noua cu capacul nou, cu garnituri noi si clipsuri noi si tot curge, nu stiu ce nu fac bine, dar deocamdata l-am demontat si il las asa pana imi vine alta idee
Liv wrote:Puii de amano sint de fapt niste larve (spre deosebire de neocaridine care nu au stadiu larvar - la iesirea din ou sint complet dezvoltati, doar ca sint foarte mici).

Rezista citva timp in apa dulce, dar au nevoie neaparat de apa salmastra ca sa se dezvolte. Daca ramin in apa dulce o sa moara.

Cei care au reusit sa ii reproduca de cele mai multe ori au scos toate vietatile si plantele din acvariu doar ca sa creasca larvele de amano. Larvele au nevoie de apa sarata, iar amano maturi nu suporta sarea in apa. Chiar e complicat, dar se pare ca unii au reusit.

Mai multe de talii aici:

https://aquariuminfo.org/amanoshrimp.html



Multumesc pentru ghid, foarte misto
Mda, am citit si despre amano, din pacate ar mai trebui inca un acvariu in care sa mentin apa sarata, habar nu am cum se face asta, dar deocamdata inca un acvariu in casa m-ar indrepta destul de repede catre un loc in cort, in fata blocului
Antecume wrote:Femele de Amano o sa tot vezi purtand oua, dar nu o sa supravietuiasca puii.
Au nevoie de conditii speciale (apa sarata cand eclozeaza si cand sunt larve, apoi mutati treptat in apa dulce).


Aceste cuvinte ne "doare", mno, acum ce mai ramane de facut? Mergem inainte si asa, poate astia din acvariul meu nu au nevoie de apa sarata , glumesc.

Multumesc ca m-ai adus cu picioarele pe pamant si eu stiam ca se inmultesc greu dar am crezt ca a dat vreo minune peste mine
Si ca sa-mi fie bucuria si mai mare, am vazut in celalalt acvariu o femela de Amano cu oua smilie
Hobs wrote:
Eddy21 wrote:Salutare,

Nu sunt un crescator experimentat de creveti, iar zilele astea am vazut pentru prima data femela RCS cu abdomenul plin de oua, sunt foarte entuziasmat dar ma intreb daca dupa depunere, melcii de substrat sau cei comunitari precum si pomaceea care sunt in acel acvariu pot manca ouale respective. Cum ar fi cel mai bine? sa izolez femela intr-o maternitate sau sa o las acolo?


In primul rand ... crevetii poarta ouale cu ei pana la eclozare deci poti sta linistit. Iar dupa.. crevetii mici stau ascunzi prin plantele acvariului, ideal ar fi sa fie plantat pentru a putea avea rata de succes mare a supravietuirii puilor de creveti. Dar nu am auzit ca pomacea nici chiar cei comunitari sa manance creveti vii ... in schimb iti va curata acvariul de creveti morti in cazul in care ai decese.


Super, da, acvariul este plantat, inamici in acvariu nu au oricum, in afara de cei mai sus mentionati sau eventual proprii parinti, deci ma astept sa raman cu cativa in viata.
Multumesc
Salutare,

Nu sunt un crescator experimentat de creveti, iar zilele astea am vazut pentru prima data femela RCS cu abdomenul plin de oua, sunt foarte entuziasmat dar ma intreb daca dupa depunere, melcii de substrat sau cei comunitari precum si pomaceea care sunt in acel acvariu pot manca ouale respective. Cum ar fi cel mai bine? sa izolez femela intr-o maternitate sau sa o las acolo?
dan.pavelescu wrote:Daca fara o tavita tot curge, inseamna ca a fost o intamplare ca nu a curs fara tavite.
Daca tu zici ca il asezi bine si ca i-ai schimbat garniturile si nu vezi nimic infundat, nu mai am idei.
Cheama un popa sa-i faci o slujba


Nu primesc popi in casa

Pai ce dracu sa ma zic, am schimbat asa: garnitura prefiltru, garnitura capac, capac, tavite, cleme de prindere capac
Le-am scris astora de la Oase au zis acum ca imi trimit piesele necesare, habar n-am ce piese si nici cand imi trimit, ei deja mi-au trimis un nou capac, vorba aia, nou e 100 euro, n-am ce zice
Ca sa fac un filtru nou nout, as mai avea nevoie de canistra, de un prefiltru si de un alt termometru singura incercare ar mai fi canistra dar poate totusi imi trimit astia

Alte idei nu mai am...

Si mie imi place filtrul, de as putea sa-l si folosesc ar fi si mai bine ca deja am 2 luni de cand ma tot chinui cu el, dar intr-un final ii dau de cap, daca nu, comand unul nou si deschid magazin cu piese de schimb la ce am acum de la asta
Eddy21 wrote:
dan.pavelescu wrote:Deci fara tavite nu curge, inseamna ca nu are rost sa mai chinui garniturile, filtrul e ok.
Renunta la o tavita si vezi daca merge asa.

Incerc si revin


Am scos o tavita si tot asa... curge
dan.pavelescu wrote:Deci fara tavite nu curge, inseamna ca nu are rost sa mai chinui garniturile, filtrul e ok.
Renunta la o tavita si vezi daca merge asa.

Incerc si revin
dan.pavelescu wrote:Am exact acelasi model de filtru.
Nu a curs niciodata, merge ca fularul, fara probleme.

1 - aseaza tavitele corect, sa nu fie pline ochi cu material filtrant, ca sa iti permita sa intre un pic una in alta.
2 - poate nu ai montat corect prefiltrul, verifica.
3 - vezi daca ai inchis bine cei doi robinet (clapeta de la prefiltru si clapeta de la "cap"). Clapetele trebuie sa faca cursa directa spre deschis si spre inchis. Nu se tine la mijloc, la trei sferturi, etc. Uita-te cu atentie sa nu fie o pietricica, un melc sau o farama de ceva si sa nu permita clapetei inchiderea la maxim.

In ce sector stai?


Stau in sect 3
La prefiltru ce sa verific ca daca nu l-as fi pus bine, nu se inchidea.
Tavitele le-am testat si goale si tot curge, doar daca nu sunt tavite nu curge
calin wrote:Bine ai luat unul bun, dar e o loterie . Sau acolo pe OLX e sistemul cu feedback, si daca ii dadeai un negativ mergea mai incet cu vanzarile? Adica acolo unde vezi ca omul a avut "n" vanzari OK da, e un reper . Dar aici pe Forum unde dai un feedback negativ? Era ceva topic care de fapt tot eu l-am initiat acum cativa ani. Dar ptr aia tot poti ramane cu buza umflata.

Nu stiu ce sa cred, nu as da feedback negativ omului de la care l-am luat, filtru a functionat pana in dimineata respectiva, cand l-am luat inca mai avea apa in el, este in garantie asa am si obtinut un nou capac de la oase(f bun customer service) si acum le-am scris din nou. Pana acum, cu ce am luat pe langa si cat am dat pe el inca nu am ajuns la valoarea unuia nou nici mult nu mai am dar macar in curand o sa am 2 filtre
Ma desparte o canistra de un filtru nou, asa ca...
Legat de rabdare... sunt din Ardeal... am ceva rezerve din nastere, scad considerabil dar tot mai am
Au venit si clipsurile, le-am inlocuit, reasezat tavitele, si surpriza.... curge, la fel ca prima data. As mai avea canistra de inlocuit
[quote=fanta]Am patit ?i la eheim, sertarele difera insesizabil, si trebuiesc puse intr-o ordine precisa [/quote]
Am asezat si reasezat sertarele cred ca de 20 de ori, ma intreb de ce dracu nu numeroteaza sertarele sa stii ordinea lor. Dupa ce sa ma uit eu si sa le asez? Am incercat sa le pun in asa fel incat sa nu aiba vreun spatiu intre ele pe unde sa le umfle apa.
Am comandat oricum si clamele, vedem si atunci
koala wrote:Plm, ia canistra in spate si fugi cu ea la moastele sf. Dumitru... e "posedata".

O iau, dar goala, plina eu nu o mai car... m-a rupt la spate
Mda... acum daca m-a mancat sa iau filtru ma scarpin pe toate partile
 
Forum Index » Profile for Eddy21 » Messages posted by Eddy21
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com