[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Eddy21
Forum Index » Profile for Eddy21 » Messages posted by Eddy21
Message
geaklone wrote: Salut din nou.
Am revenit dupa ceva timp, cu o problema legata de excesul de melci, sunt melci de substrat, ies afara doar dupa hranire.
La inceput imi placeau si astia, ca erau putini, dar totusi parca e acvariul neingriji, arata rau estetic (parca ?).
Tinand cont ca am si doi melci pomaceea si doi neritina, pot baga melci asasini ?

Da, poti baga asasini, si eu am in bazin asasini si pomaceea maturi, la fel si neritine.
Legat de gaurile din plante, cu aceeasi problema ma confrunt si eu, am citit si se pare ca sunt carente de potasiu, eu de ieri am inceput sa bag si potasiu, totodata am inceput sa bag si alta linie de fertilizant (Dennerle), pana acum am folosit easylife care nu mi-a dat impresia ca ar face ceva.
Am 15 buc RCS, pui/juvenili de vanzare(25 lei toti), predare Bucuresti sect.3
0728887415
Salutare, am raspuns
Se poate inchide topicul
dan.pavelescu wrote:
dan.pavelescu wrote:Am gasit articolul asta: https://evz.ro/tatal-pestisorilor-exotici-acvariul-de-langa-metroul-de-la-obor.html

E din 2019.. stie cineva daca mai exista magazinul respectiv si unde se afla mai precis?




Atunci hai sa-i dam omului un pic de incredere, ca a cumparat de cateva ori de acolo inclusiv astazi, cum ziceam da un semn si mergem amandoi daca e si daca poate si el il luam si pe el si asa mergem la sigur
dan.pavelescu wrote:@Eddy, merci.
@grasu, dai si 5 lei sa te iert


Sa fie cu folos, daca nu gasesti dai un mesaj si il aduc de urechi pe asta care mi-a zis, sa-mi arate cu "dejtu" magazinu' vietii. Mai gasisem acum un articol din 2019 dar nu stiu daca mai e valabil

https://evz.ro/tatal-pestisorilor-exotici-acvariul-de-langa-metroul-de-la-obor.html
dan.pavelescu wrote:Am gasit asta, cica la etajul 2 ar fi ceva:
https://piataoborbucuresti.ro/comercianti-piata-obor/
Sau cumva se refera la hala aia mai veche, de langa sina?


Intrebat, raspunsul este "Hala veche, in spatele aleia cu legume"
dan.pavelescu wrote:
ugarit5 wrote:E 8 lei la Coralis...


Maestre, am mai zis de n-shpe ori, nu merg la Coralis din motivele mele. Pot fi si gratis si sa-mi plateasca taxiul, nu ma intereseaza.

Eddy21 wrote:
Cica ar fi ceva si la Obor, eventual daca ai drum


Unde sefule la obor, ca asta tot incerc sa aflu. Cand eram eu copil piata era intr-un loc, apoi au mutat-o, apoi au mutat-o din nou, apoi era ceva magazin la subsol in bucur, plm.
Daca ma mai tineau picioarele, ma duceam sa ma plimb si sa caut. Asa, trebuie sa ma duc punct ochit, punct lovit.


Iti zic ce mi-a zis si mie un prieten care a fost astazi sa-si ia niste pestisori, zice asa " In hala vis a vis de piata Obor, unde sunt si aia cu branza si carne, etc. sunt 2 comercianti cu acvarii", cica in capat e hala de peste iar astia cu acvariile sunt undeva pe la jumatate.
Hai ca eu sunt mai zdravan, doar ce am facut 2 RMN uri la genunchi (cica sunt bine nu e inca de cutit) dar da-l in masa de acvariu ca tot il gasim in hala aia, mergem impreuna si scotocim acolo pana ii dam de cap
dan.pavelescu wrote:Mama, 25 de lei lostrita..

Cica ar fi ceva si la Obor, eventual daca ai drum
Gasisem la un moment dat pe cineva pe olx care avea de vanzare din astia si ternetzi. Cei din urma am si eu cateva bucati luate de la Maxi Pet de pe Mihai Bravu, daca le bagi doar o lumina albastra e discoteca, nebunie. Si eu ii luasem pentru ai mei pici, si am ramas cu ei
dan.pavelescu wrote:Nu prea inteleg de ce te dai la mine. Cateodata copii au nevoie de inghetata si vata pe bat, nu de icre de manciuria si somon fume. Pe mine ma vede dracu acolo ca sa invete ceva, pe Oliver Knott cu dragoni, vaci, capete de mort il vede o lume intreaga. Aia nu mai invata biologie si fizica cuantica? Sa nu exageram..


Eh... daca recomanzi vata pe bat si inghetata intr-un cabinet stomatologic, nu iese prea bine
dan.pavelescu wrote:Cumva are si ea dreptate, e cabinet pentru copii. Dar gasesc eu o solutie de compromis.

Un marin cu un Nemo si Dory, ar face ravagii si la copii si la buget
dan.pavelescu wrote:Am dat o cautare si imi vine sa ma spanzur

Nasol moment, nu stiu cum ai ajuns in situatia asta si cu ce ai gresit, dar eu as zice un NU categoric cat sa stie si pentru datile viitoare, totusi ma intreb ce acvarii i-ai aratat de a ajuns la concluzia ca o corabie ar face minuni in acvariu?
dan.pavelescu wrote:Ei ma baieti, vine un moment in viata omului cand.. Nevasta-mea vrea sa ma duc sa cumpar o corabie-decor pentru acvariu, si n-am cum sa ma impotrivesc

Asta da cadou de martisor
Bucuresti, sector 3, zona Dristor - Park Lake
Gabi C wrote:Tare m-a mincat la un moment dat sa incerc un Oase Biomaster ( de ani de zile numai Eheim mi-a trecut prin miini). Ce m'-a oprit sa iau Oase este faptul ca sint persoane ce se pling ca trage aer in permanenta. E drept ca destul de putini dar asta m-a determinat sa merg doar pe Eheim.


Experienta personala imi spune ca trage aer daca terminatia de la OUT (lily pipe sau alternativele) nu e total in apa
Scuze de offtopic, poate ma ajutati va rog sa gasesc si eu informatia cu standul metalic demontabil. Ma gandesc prin vara sa fac un upgrade la un acvariu de 360l si m-ar interesa cum e cu constructia standului. Am vazut in descrierea de mai sus ca ai un asa stand si poate si mister Dan sa-mi dea o mana de ajutor cu ceva sfaturi
Daca-i cu deranj , rog un admin sa mute clipoceala asta altundeva, probabil la DIY
Multam
Ok, ma gandeam ca as putea pune si buretele pe care il am acum la filtrul burete, sau cel de la prefiltru Oase(albastru) - care este fin. O sa-l mai las in paralel cu celalalt filtru pana sa cicleaza si el apoi fac mutarea la creveti
[quote=rari]Din ce am vazut acolo scrie clar ca puii de creveti pot fi absorbiti. Uite cum am pus eu la un sera 400 uv, ideea e sa fie cat mai dens, buretele fiind multistrat puii trec mai greu.
Stiu, e albastru, dar nu am avut timp sa caut alta culoare. :lol: [/quote]

Corect, am trimis linkul si asa e, acolo spune destul de clar ca pot fi trasi (nu am citit :bata: )
Rama la varianta cu burete fin, vad pe unde gasesc ceva care sa arate si bine, ca daca ma apuc de traforaj se alege praful :-D

Multumesc
[quote=rari]Nu inteleg foarte clar daca cand spui sita te referi la cea cu care a venit filtrul sau ai luat una separata. In orice caz, daca ti se pare ca puii pot fi trasi pe acolo poti pune un burete cat mai dens pe IN la filtru, asa mai reduci si cantitatea de mizerie care ajunge in el. Iar in legatura cu pompa de aer, nu ar mai fi necesara daca filtrul valureste suprafata apei. [/quote]

Despre asta e vorba:

[url]https://www.aquasabi.com/aquascaping-wiki_aquarium_oliver-knott-protecting-filter-inlets-in-the-aquarium[/url]
Salutare,

Cum a iesit lumina si pe strada mea si am reusit sa-i dau de cap filtrului pentru acvariul mare, imi ramane acum un Eheim ecco pro 300 pe care m-am gandit ca o sa-l bag in acvariul unde intentionez sa cresc creveti (un Dennerle de 60l), intrebarea ar fi: credeti ca e prea puternic pentru creveti?
Am si protectie (sita) pentru IN
Ma gandesc ca la puterea filtrului sa nu traga puii de crevete prin sita respectiva. Acum folosesc pompa de aer cu filtru burete, dar as fi vrut sa stiu daca merge si altceva, totodata in cazul in care bag filtrul (poate cu un debit mai mic) pompa de aer mai e necesara?
Multumesc
 
Forum Index » Profile for Eddy21 » Messages posted by Eddy21
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com