[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: cozmin_amr
Forum Index » Profile for cozmin_amr » Messages posted by cozmin_amr
Message
TetraTec EX600 - stare foarte buna cu toate accesoriile si ceva medii (bio balls + bureti) - 200 RON
Eheim 2028 Pro II - pentru piese/reparatii - are o clema si un picior sparte, in rest este perfect functional - 150 RON

rog PM
salut. o vreau eu, la 30 ron, daca mai este valabil.
Vand pachete de cate 5 bucati (10 ron per pachet).
Indivizii au intre 5mm si 12mm (lungimea cochiliei) - incerc sa pun cat mai mari.

Se ridica din zona Sebastian.

Detalii pe pm.
ce vrei sa faci in acvariul acela? ce animale intentionezi sa pui (daca pui)?
gasesti silicon pentru acvarii si transparent si negru
eu l-am lipit tot cu negru - imi place mai mult asa; e o chestiune de gust.

la mine a durat totul aproximativ o saptamana, in 3 stadii:
1. lipire initiala si uscare - 4 zile
2. curatarea surplusului si umplerea golurilor si uscare - 2 zile
3. un nou strat de silicon "pentru alge" - prietenul care mi l-a lipit mi-a spus ca este important sa mai aplici un strat peste cel de finisare pentru ca pot intra tot felul de reziduuri in defectele din silicon, care in timp il pot deteriora si determina sa cedeze.

cu sticla m-a ajutat un prieten de la o sticlarie (la a doua mana), daca te hotarasti da-mi un semn si ii mai fac o intrebare.
silicon gasesti in Hornbach chiar la raionul de acvaristica ,atat alb cat si negru, de la Ceresit; eu asta am folosit, insa banuiesc ca exista si alte optiuni pe piata.
Salut,

Am exact acelasi acvariu, cumparat cu aceeasi problema. Sfatul meu este sa il desfaci complet si sa il relipesti. Modelul asta are si niste probleme cu siliconul din fabrica - cedeaza destul de repede.
Eu l-am cumparat, l-am desfacut si l-am relipit si sunt perfect multumit de el. Investitia a fost de fix 80 de lei in plus - 2 tuburi de silicon special pentru acvarii si o sticla float noua taiata la masina, cantuita frumos.

Chinul cu polishatul va fi incomparabil mai mare decat relipirea acvariului, plus ca nu vei fi multumit de acvariu.

Ai incercat sa intorci acvariul pe partea cealalta? (spatele de acum sa fie fatza)
Al mai fusese intors deja o data si am fost nevoit sa il refac.
salut. la un moment dat am vazut destul de multi la petshop-ul din carrefour-ul dinspre piata de gros; in magazinul lui Mircea Oprea.
Tara de provenienta: Tailanda.

1,5 RON bucata pentru mai putin de 20 de bucati
1 RON/bucata pentru cantitati mai mari de 20 de bucati

frunzele au in medie 15 cm lungime.

predarea se face in zona Sebastian/Cosbuc.
in tara trimit minim 30 de bucati.

stoc: 90 bucati
detalii pe PM sau in topic.
Rog seriozitate.
HumanFace wrote:Saftul meu este sa renunti la acel peste cutit deoarece creste pana la 30cm si e total incompatibil cu vivipari.
Pestele acela vaneazza in natura electrocutand prada. O sa iti manance ceilalti pesti.


Daca este vorba despre Apteronotus Albifrons, nu electrocuteaza nimic. Foloseste un curent slab pentru localizare si orientare, el fiind practic orb
Este un peste care vaneaza si este activ noaptea, ziua preferand sa stea ascuns sub radacini, in grote, dupa filtru, etc.

Apteronotusul va servi cu mare placere: creveti de orice culoare si forma (chiar si mai mari, ca Amano), guppy, neoni, si in principiu cam orice ii intra in gura si nu e nasol la gust.
Eu am avut unul si imi manca aproximativ 3-4 neoni pe noapte si in general il hraneam cu bucatele de creveti cumparati din carrefour.

Este un animal foarte frumos de avut in acvariu, dar nu este compatibil cu specii mai mici ca el sau cu pesti care ii pot face rau (ciclide africane).
De asemenea, este foarte, foarte violent cu indivizi din aceeasi specie.
Neocaridina Heteropoda var. "red"

ii dau in pachete de 20 de indivizi (incerc sa pun proportie masculi/femele 50/50). pret: 15 ron/pachet.
predarea in zona Sebastian.

pm sau yahoo: cozmin_amr

multumesc
o bucata. preferabil din linie de calitate.
pm sau yahoo: cozmin_amr

multumesc
speli vase cu detergent lichid nediluat? daca faci asta, ai o senzatie de usturime pe toata suprafata maninilor.
incearca sa te documentezi despre dropsy si bloat
un mascul si doua femele. rog PM sau yahoo.
Multumesc.
Vand racusori Procambarus Alleni - ii am de aproximativ doua luni, dimensiune aproximativa 5-6 cm - unora au inceput sa le apara irizatiile albastre specifice rasei.
Din lipsa de timp accept tranzactii doar in Bucuresti. Am 8 bucati disponibile, la costul de 5 ron/bucata.

detalii pe topic sau pm.

stima!
revin. cu o alta intrebare. pe site-urile de specialitate nu m-am lamurit nici cum, poate ci s-a intamplat voua insa.
este normal ca la aceste crustacee, intr-un grup de indivizi din aceeasi generatie, unii sa se dezvolte mult mai repede decat altii?

intr-un grup de 14 bucati pe care il detin, unul dintre ei este triplu ca lungime fata de ceilalti si pare sa se dezvolte intr-un ritm alert. este si singurul care vine la geam cand ma vede. O_o
se poate inchide
mda...ma gandeam eu sigur, nu merita sa dai o groaza de bani pe un neon bun si sa-i pui capac dupa aceea.

sfatul meu ar fi sa reevaluezi posibilitatea prinderilor speciale...nu sunt foarte scumpe, ocupa mai putin spatiu si vei dormi mai linistit.

o optiune ar fi si sa pui un (doua) ventilator la capac - varianta asta iti aduce cateva beneficii: scoate atmosfera umeda si caldura dezvoltata de neoane, iar in perioadele calde tulbura suprafata apei, facilitand oxigenarea acesteia si la racirea ei.
Just4M3 wrote:...mai au o "protectie de plastic", care vine peste neoane...


fii sigur ca ai inlaturat protectia o data cu acea bucata de plastic
referitor la indepartarea compartimentului din sticla lipita cu silicon poti incerca sa gasesti un fir diamantat, abraziv si cu multa atentie sa tai prin silicon la fel cum se taie mamaliga la bunica-mea in moldova

varianta prototip ar fi cu fir cald (din acela folosit la modelarea polistirenului), daca gasesti un aparat special la cineva - este posibil sa topeasca siliconul, iar sansele sa iti zgarii peretii de sticla in timpul procesului sunt minime, insa nu am testat niciodata si nu sunt sigur de reactia siliconului la caldura. ce stiu insa sigur este ca silicoanele speciale (izolatii la aragaz sau la blocurile motoare ale masinilor) rezista la temperaturi de peste 300 grade C.
 
Forum Index » Profile for cozmin_amr » Messages posted by cozmin_amr
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com