[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ugarit5
Forum Index » Profile for ugarit5 » Messages posted by ugarit5
Message
Daca vrei neaparat sa ramai cu acest acvariu,sa ramana doar betta acolo. Adauga niste nisip si plante naturale sa se simta ca acasa.
Schimba 30 la suta din apa saptamanal si trateaz-o cu un conditioner dedicat aquasafe/aquatan/biotopol
Una din variantele mentionate de mai sus... Nush exact care.
Repet,un acvariu mai mare te-ar ajuta,7 litri e putin rau.
Si eu sunt licean,citeste jurnalul acvariului meu de 54 l,poate iti da niste idei.
De ce nu iti iei un acvariu mai mare? 7 litri este foarte putin,in macar 30 de litri ai avea mai multe variante de amenajare iar pestii s-ar simti mult mai bine. In plus un acvariu mai mare este mai usor de intretinut.
Cat despre guppy,poate sa fi fost atacat de betta,prins coada in planta (scoate-o),in soc de la schimbul de apa etc.
Nu mai folosi verde de malachit,poate fi ff toxic. Daca scapi mai mult in acel volum de apa e dezastru...
Doar coada are probleme? In rest este ok?
Se vede bine
Scoate planta aceea,guppy si betta isi pot prinde cozile in ea, In plus este inestetica si inutila.
Cand le downloadez nu pot sa le vad,incearca sa faci asa cum ti-am zis sau sa transformi pozele in format .jpg/.png (tu le ai in .jfif)
In partea de jos cand accesezi post reply este un buton attachments,acolo poti sa pui poze
Nu pot sa le vad
Pt tratarea apei foloseste un conditioner dedicat,ca aquasafe/aquatan/biotopol.
Ce filtru ai si ce contine?
O poza ar fi utila
Ai facut cateva greseli din cate citesc eu:
-betta nu se tine cu guppy intr-un spatiu asa mic
-apa nu se schimba toata,ci doar partial (30 la suta). Risti sa provoci un soc pestilor.
-Dc folosesti verde de malachit????
Buna,pune te rog o poza cu acvariul si pestele bolnav si da-ne mai multe detalii (filtrare,plante,lumina,fertilizare etc.)

Exista mai multe tipuri de dropsy...
Daca as fi fost din constanta te-as fi scapat eu de ei...
In ce oras stai?
Wow ce coada stufoasa are al tau betta...
Frumos exemplar!
Ai cumva chestii ascutite,cum ar fi plante artificiale sau oietre ascutite in acvariu?
Vezi ca e destul de batran,betta traieste in jur de 2 ani.
Frumos acvariu,este un exemplu de asa DA.
Ar fi frumos sa pui si o poza cu totul
In ce oras locuiesti?
Nu stiu exact ce este,cred ca ar trebui sa faci un freshwater dip,sa vedem ce parere au niste colegi mai experimentati in marine...
O poza ar ajuta mult...
Foarte bine,betta adora plantele de suprafata.
Si un lemn (mopani e ff frumos) ar da bine acolo.
Daca chiar esti chitit sa scapi de crevetei,este cv de la sera,sera med Argulol.
Nu stiu,incearca sa donezi cat mai multi,poate ii poti da la un petshop. Daca as fi fost din constanta as fi vrut si eu...
Nu stiu exact cum se face acest tratament,parca koala si alinutz au salvat niste pesti prin acest tratament,poate ne spun niste colegi mai experimentati.
Stiu ca se poate administra si prin mancare si dizolvat in apa.
De ce vrei sa scapi de ei???
Unii se straduiesc sa-i cumpere,costa in magazine 5 lei bucata.
Poti sa-i donezi
Chiar nu cred ca s-a imbolnavit din cauza aceasta...
Poti sa-i administrezi pt tratament sare amara (sulfat de magneziu)
 
Forum Index » Profile for ugarit5 » Messages posted by ugarit5
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com