[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: yo3fkv
Forum Index » Profile for yo3fkv » Messages posted by yo3fkv
Message
Preturi?
Locatia?
mihai_ghe wrote:Incearca sa lasi melcii in acvariu ,sant foarte buni sanitari si un foarte bun indicator de calitate al apei din acvariu.Priveste si tu cati melci am eu in acvariul de materna de 10 litri,acvariul are setupul de 5 luni si nu am sifonat niciodata nisipul .


Ceea ce ai tu sunt melci Melanoides Tuberculata. Ei au habitatul in substrat si au rolul de a curata substratul si a aera radacinile plantelor (asta cand sunt intr-un numar suficient de mare).
Melcii care apar in imaginile din primul post al threadului sunt asa numitii melci comunitari. Acestia, da, ataca plantele chiar daca sunt sanatoase sau nu. Au o viteza de reproducere fantastic de rapida iar daca nu se iau masuri la timp impotriva lor, in scurta vreme colegul donpisote se va trezi cu o invazie de melci greu de starpit.
ionutz40 wrote:vand acvariu L45 l 25 h 70 70 litri geam de 8mm
pret 100ron

Are capac?
betta93cosmin wrote:Pentru putin ..Chiar nu stiu ce poate avea...mai lasal poate se dezvolta el..poate e mai rahitic ...daca nu mutal in alt acvariu singur dar nici asa nu e bine...le palce in card...dar mai bine lasal acolo poate isi revine incet incet


Mda. Si-a revenit... din parti.
Rust in peace!
Pentru mine era clar deznodamantul, daca nu aflam ce-i cu el
Ata ete, ramane sa ma bucur ca ceilalti sunt sanatosi si voiosi.
betta93cosmin wrote:salut cel mai probabil poate fi bolnav...dar ai grija sa nu i inbolnaveasca si pe ceilalti...uite o problema de acest gen...CLIK http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/6221.page


Da, multumesc pentru link. Citisem acel thread, insa exceptand ca este slab si mai apatic nitel, in rest nu are nimic din celelalte simptome. Tocmai de accea am scris aici, intreband daca nu cumva este posibila vreo anomalie si atat.
Salutare.
Acvariu 54 l cu 10 zebre, 5 neoni, 2 xipho, 4 sanitari si vreo... tineti-va bine... 28 melci

Unul dintre neoni a slabit, este singuratic. Ca comportomanet pare OK, cu exceptia faptului ca rar se mai alatura celorlalti. Ceilalti arata bine, s-au dezvoltat normal.
Ceva pareri, sfaturi despre neonul cu problema?
Am observat pe un guram albastru vreo 10 puncte albe. Erau micute, sub un milimetru.
Am presupus ca este gris si i-am facut o baie de scurta durata cu verde de malachit. Dupa baie, imediat, in majoritatea locurilor unde erau punctele albe, au aparut rosu. Este normal ca in urma tratamentului sa apara asa ceva? Alte sfaturi, pareri?
Salut. Din ce oras esti?
Salutare.

Se da:
1 bucata acvariu 54l cu proprietari gurami, xipho, zebre galbene (sau verzi dupa cum zic unii), neoni si niste sanitari
1 bucata apartament etaj 8/8 fara aer conditionat (locuiesc in gazda, exclus sa ma apuc eu sa-l montez)
1 bucata bugetar (adica io) caruia nu-i prea vine sa dea ceva sute lei (nu zic ca nu-mi permit, ca suna urat) pe un aparat de racit
temperatura in acvariu de 30-31 grade (deocamdata)
Se cere:
Dati-mi va rog o idee cum as putea sa scad temperatura apei din acvariu. Precizez ca atunci cand sunt acasa introduc sticle de 0.5l congelate si o mai scad cu vreo doua grade dar gheata se topeste extrem de repede si in perioada cand sunt la serviciu...
PS: Nici macar nu-mi place ciorba de peste


EDIT: Damn! Rog scuzati chiorul de mine si mutati acest thread pe cel dedicat. Sa ma bata mama mare de l-am vazut. Deh... caldura mare mon cher
Dar daca scoate buretii filtrului, care sunt plini de bacterii si ii pune in orice recipient minuscul, cat sa incapa respectivii bureti plus ceva apa din acvariu, nu se poate transporta fara riscul de deciclare?
În primul rând, am onoarea sa va salut si sa va marturisesc ca, desi abia acum mi-am facut cont, am citit si mai ales învatat multe de pe acest forum. Dap, sunt începator în ale acvaristicii, drept pentru care multumesc tuturor celor care dau sfaturi, sfaturi care chiar m-au ajutat.

Acum, întrebarea mea: care este cea mai buna pozitie a unui filtru intern în acvariu? Ma refer pe care perete al acvariului sa-l pozitionez? Unii spun ca pe laterala mare (pe lungime într-un capat) este cel mai indicat deoarece curentul de aer nu este asa puternic în acvariu. Altii spun ca pe laterala mica (pe latime pe mijloc) deoarece face uin circuit al apei mai bun. Acum... astept si parerea unor specilisti de pe aici, consacrati deja, dupa cum am vazut eu

PS: Acvariu capacitate 54l, dimensiuni 60X30X30, filtru intern fara faima dar bun (zic eu).

Am editat postul. Nu mai scrie cu diacritice, nu sunt "vazute" de toate browserele. Alber
 
Forum Index » Profile for yo3fkv » Messages posted by yo3fkv
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com