[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Skyppy
Forum Index » Profile for Skyppy » Messages posted by Skyppy
Message
Butelie plin?, cu ceas, nu mai ?tiu capacitatea. Am avut ceva planuri cu ea, dar le-am abandonat momentan. Vand sau schimb în Constanta. A?tept propuneri în privat
Salut, am de dat pui melci pomancea în Constanta
Salut, dup? mult timp, am revenit aici ?i în domeniu. Momentan am un nano, iar în el o plant? primit? ?i care nu ?tiu ce este. Va rog s? m? ajuta?i s? o identific, iar pt doritori, am cam 3-4 buc??i cu tulpina ?i r?d?cini pentru schimb. Eventual alte plante pt un acvariu mic, sau pe?ti vivipari.
Va multumesc
Donez un ancistrus cca. 3-4 cm, in Constanta.
s/a dat, nu s/a dat?
@Dolly - tu chiar traiesti cu impresia ca restul plantelor din acvarii au trait din tot deauna în acvarii? nu tot din natura sunt luate?
hahah. o situatie tragico - comica. inca un motiv sa fie dati cu capul de tejgheacei de la petshop. poti incerca varianta cu albastru ...sau un furazolidon... zic si eu ,. nu imi sariti in cap
use butonul search cu incredere. Cel de pe forum
daca temp apei este peste 22 grade, iar nu e binept ei....
date. se poate inchide
se adauga si 5 xypho si un ancistrus.
Se pare ca nu a fost timpul sa ma reapuc de acvaristica. Asa ca se doneaza: doi gurami albastri - maturi, trei molly, si ceva plantute, nu ma puneti sa le spun numele ca nu le am cu asa ceva. relatii aici sau pe Y! - catalinschipor
esti mai rau ca un copil mic, fara suparare. Cu cat ii zici sa nu faca un lucru si sa asculte, cu atata face ce stie el si cum il duce capul
dolly... din ce vad eu, intreaba, dar tot ca el face
ce de bani trebuie sa ai
m81hdg wrote:Hai salut..!
ultima problema cu care ma confrunt, si la care nu m-am gindit vreodata este....alegerea numelor celor 3 pesti betta pe care o sa ii am.
ai de gand sa ii scoti la plimbare in parc ?
inca mai ai timp, ca nu ti-ai luat pestii. Pune in balanta, timpul tau liber si disponibilitatea, ce vrei de la el... Daca te orientezi spre ceva natural, cred ca plasticele care le-ai luat o sa ti le primeasca la petshop si sa iei altceva la schimb - hrana sau ceva ce te orientezi tu, sau daca nu bagale pe aria vanzari. Succes si spune-ne si noua la ce te-ai hotarat.
P.S. - offtopic - cand eram copil si ma jucam de-a acvaristica, aveam o "ciorba" de pesti in acvariu - toate speciile posibile - carasi, scalari, guppy, molly, scalari, sanitari "deia care se hranesc cu rahatul celorlalti pesti" fara lumina si fara aerator macar. ca nu aveam internet si alte modalitati de informare in domeniul acesta in Mangalia. Pestii ii luam de la Constanta majoritatea, de la tanti batrana, undeva in piata Ovidiu, prin spate pe la Muzeul de arta populara, sau dde undeva de pe langa cimitirul central. Singurul ajutor pe care l-am primit a fost un sfat - " odata pe saptamana punele o cana de apa proaspata". Ideea e ca acum ai multe modalitati de informare si invatare. Succes
@ggsuvi - parerea mea, mai bine te opresti, citesti, te documentezi, vezi ce acvariu vrei - plante plastic sau naturale, ce pesti, incerci sa le creezi mediul natural, chiar si cu plastic da sa arate cat de cat omeneste, in functie de asta mai cumperi neoane/pompe/filtre/vibratoare, ce crezi ca o sa mai ai nevoie... sau nu si o iei cu setup-ul de la capat si incerci sa faci acvariul cum trebuie. nici eu nu sunt expert si de acvaristica m-am cam lasat, o practic la scara f redusa, din lipsa de spatiu, dar si cand m-am apucat si de atunci pana acum, mai trag cu ochiu, mai citesc, vad ce mai face unul, altul, sa am o idee cand voi avea posibilitatea sa imi iau un acvariu mai mare. A si tine cont si de timpul pe care il poti aloca intretinerii. Nu o lua in nume de rau, dar a mai fost acum cateva zile cineva care cam la fel a facut - si-a trantit un acvariu si nu stia ce sa faca cu el.
asta a fost pe principiul "nu ma uit la bani cand cumpar", doar sa fie cel mai mare si mai de firma
nu am zis ca vreau si suport.doar intrebam, eventual un model cum il ai tu, sa imi pot da seama despatiul ocupat cu totul
 
Forum Index » Profile for Skyppy » Messages posted by Skyppy
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com