[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: viviparu'
Forum Index » Profile for viviparu' » Messages posted by viviparu'
Message
Este foarte adevarat ca nu se compara din punctul de vedere al valorii nutritive cu tubii. Dar au doua mari avantaje. Primul este ca potenteaza culorile pestilor rosii in special apoi au un efect usor laxativ ceea ce le face ideale in combinatie cu tubi. Dar asat pentru cineva care are crescatorie si vrea sa ridice repede pestii. Altfel si tubii si libelulele sunt purtatori de microbi desi prsonal, o spun cu mana pe inima, n-am avut absolut niciodata probleme cu asa ceva. Deocamdata.
Daca iei din Obor cu kilogramul s-ar putea sa-i iei la un pret bun. Cei care scot tubii ii vand cu 200.000 kg flacailor din Obor, asa ca poti sa-ti faci niste socoteli cu cei de la care vrei sa cumperi. Cat despre faptul ca ai vrea sa-i scoti tu, mai bine lasa-te pagubas. Parerea mea...
Indiferent de medicamentele cu care incerci sa-i tratezi nu mai pune carbune activ in filtru pe durata traatmentului. Iti retine toate substantele active din medicamente si n-ai facut nimic. La mine, cand am avut aceasta problema, a mers foarte bine Furazolidon, o pastila la 20L de apa, timp de cinci zile.
MollyBalon wrote:Cel mai sigur e sa fie un mascul la oricate femele. Eu tin xifo de ani de zile si intotdeauna am avut probleme daca am avut mai mult de un mascul (aproape niciodata insa cu molly, de exemplu). Ceea ce se intampla din pacate si acum, desi au crescut impreuna iar bazinul e mare si bine plantat. Eu pastrez masculul cel mai iubaretz.

La masculii de xipho se creaza in mod clar o ierarhizare. Cel mai puternic ii fugareste pe toti, al doilea pe cei mai slabi ca el, etc. La molly asa ceva nu se intampla. Acelasi lucru(ierarhizare) o sa mai vezi la velifera. Cel mai bine e sa pastrezi masculul cel mai puternic si sa-i donezi pe ceilalti sau sa mai pui vreo 3-4 masculi astfel incat sa fie suficient de multi ca sa apara disiparea agresivitatii.
Nu sunt deloc greu de inmultit. Puii sunt destul de mari la nastere asa ca scapa destul de multi chiar si in acvariul comunitar. Cresc greu, este adevarat, si nu toti masculii ajung la dimensiuni rezonabile si cu inotatoarea dorsala dezvoltata corespunzator. Le trebuie in general acvariu mare ca sa se dezvolte cum trebuie. In ceea ce priveste hrana au nevoie de vegetale in alimentatie dar nu mananca plante. Eventual ciugulesc frunze de Miryophilum, daca ai asa ceva in acvariu. Oricum este bine sa le cumperi hrana vegetala, au nevoie de asa ceva pentru o dezvoltare buna.
Dalles are dreptate. Denumirea corecta este Velifera, face parte din familia Poecilide si naste pui vii. Denumirea ii vine de la faptul ca inotatoarea dorsala a masculului se dezvolta excesiv in inaltime, semanand cu o vela.
In Cluj sunt convins ca se pot inmulti neonii, albastri sau rosii. Apa are duritate foarte mica, PH usor acid, asa curge la robinet. Sunt conditii ideale pentru neoni. De altfel majoritatea neonilor pe care-i gasim in magazinele din Bucuresti sunt adusi din Cluj.
Eu dau viviparilor mei o mixtura formata din inima de vita, peste cu carne alba, spanac, spirulina. Mananaca de rup locul. Ce am observat este faptul ca are un efect usor laxativ asupra lor ceea ce imi convine pentru ca le dau si tubii o dta pe zi. In plus de asta mixtura de mai sus este recomandata in special pentru guppy deoarece le intareste pedunculul caudal si automat si coada creste altfel. Iar asta am observat-o si eu. E pe bune. Fac niste cozi uriase.
Daca e cumparata din Obor atunci probabil ca e mopan. Trebuie bine spalata cu apa calda, eu as recomanda chiar fierberea ei, nu are ce sa strice. Apoi clatita bine si fixata in acvariu.
Eu iti pot recomanda lambriu din lemn sau panel. Din asta am facut eu capacele si rezista bine merci de vreo doi ani si ceva. Bine slefuit, dat cu lac de vreo trei ori, vopsit in ce culoare vrei, e brici
Sau poti cumpara un filtru junior, costa vreo 70.000. Pui vata de perlon inauntru, il legi la pompa de aer si e ultrasuficient pentru un bazin de 15L cu 4 guppy inauntru.
Poti sa pui linistit cubul de libelule in apa. Nu se va intampla nimic negativ, te asigur
Daca vrei pietris alb aveau la un moment dat la magazinul din Moghioros. Culoarea substratului trebuie s-o alegi functie de culorile pestilor din acvariu astfel incat substratul sa le potenteze culorile nu sa le estompeze sau sa le anihileze.
Poti sta linistit. Cam asta e stilul celor din aceasta familie. Discreti si ascunsi ziua, mai activi noaptea.
Nu prea ai ce sa faci decat sa dai unul din ei. Nu se vor bate o perioada si apoi sa se impace. S-ar putea sa ai surprize neplacute. Daca vrei sa-i inghesui atunci poti pune mai multi si se aplica principiul disiparii agresivitatii.
Daca avea o rana este clar ca a fost atacat. Acum nu poti stii sigur daca inainte sau dupa ce a murit.
Inotatoarele franjurate nu sunt semn de hidropizie. Daca extremitatile franjurilor nu sunt albe, acoperite parca de un puf atunci probabil ca s-a batut cu cineva in acvariu. Cat despre administrarea cloramfenicolului in hrana, desi la tine nu e cazul momentan, se face cam asa: dizolvi pastila de cloramfenicol in putina apa apoi pui o portie de larve de chironomus, cat mananca pestii o data, in acea apa. Le tii acolo la murat vreo juma' de ceas apoi le dai pestilor.
Ar fi bine sa pui in acvariul de tratament si o lingurita de sare la 10L de apa. Si mareste temperatura cu 2 grade fata de temperatura din acvariul decorativ
La tine problema este simpla. Acvariul este mic si neciclat. Un acvariu mic este foarte greu de stabilizat. Oricum fa schimburi de apa repetate la 48 de ore, 25%, si da-le de mancare mai putin pestilor.
S-a mai discutat problema asta pe forum. Apa de la robinet poarta toata vina.
 
Forum Index » Profile for viviparu' » Messages posted by viviparu'
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com