[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: EdUaRdOo
Forum Index » Profile for EdUaRdOo » Messages posted by EdUaRdOo
Message
image



am reusit in sfarsit sa fac o poza la moon light astept pareri
o sa vedem;D
poze noi http://img819.imageshack.us/gal.php?g=sdc11728.jpg
am uitat sa mai spun ca am si "moon light" facuta de mine din leduri dar nu prea reusesc sa fac poza. mai incerc diseara.
stiu ca face multi pui dar is la facultate si nu prea are cine sa se ocupe.am maternitate de aia mare cu 2 compartimente si tocmai cea mai mare trebuie sa fete si o sa ii separ.
image

o sa revin cu mai multe poze
oo scuze Iuriet Eduard
Salutare ma numesc Iuriet Eduard .
Detin:
un acvariu de 60L
filtru aquaEl 320l/h
incalzitor 40w
Neon x 15w t8 aquaglo
Substrat+pietris 2-3 cm
2 bucati nuci de cocos
plante:
anubias
equinodorus
Valisneria
cabomba
si nuferi de aia:-??
si mai trebuie sa achizitionez 2-3 specii
Pesti:
1 caras
2 turacatum
2 ancistrus-1 albino
1 negru
1 cory
2 femele de xypho
4 masculi xypho
si vreo 5-6 pui de la ei
melci de substrat cu duiumul)
o sa revin peste 2-3 zile cu poze si alte detalii
pai gandesti logic la faptul ca 600 de cm is 6 metri si e destul de scump s.a.m.d
gandesti ca in centrimetri acvariul ar avea cam spatiu a jumatate de apartament?de aici si concluzia...
Stiti unde anume pot gasit niste moss sau orice planta de tip "gazon" prin Iasi?Animax are?piata nu o mai prind pana dum viitoare
depinde si ce pesti ai in acvariu...daca ai caras sau xipho maricei nu ii baga...am facut eu prostia asta cu nioste pui de 1 luna si...
poti sa incerci cu niste tetra algumin.eu am scapat de toate algele si nu am mai avut 1 an.am avut ceva aproximativ cum ai tu numai ca erau negre.vezi ca tetra algumin pui doar 1 data si dupa aia repeti tratamentul dupa ~2-3 sapt!!!
ok nu neaparat moss...alta specie de planta cu,care sa pot acoperi pietrisul...sa fie acvariul mai verde
Salutare.as vrea sa stiu si eu cateva chestii:vreau sa imi iau niste moss sa imi "impodobesc" acvariul.Am inteles ca se prinde de lemn.Conteaza ce fel de lemn?dupa aia se extinde prin tot acvariul pentru ca as vrea sa imi fac un "covor" de moss in acvariu si nu stiu cum.Ce moss imi recomandati?ca stiu ca este java moss,flame moss;christmas moss....si daca stiti prin iasi pe unde pot gasi?Sau ce alte plante imi recomandati si ce metode sa pot sa imi decorez acvariu?
scuzati de dublu-post dar nu puteam sa editez
http://img8.imageshack.us/img8/1338/p0502101327.jpg imaginea cu pietrele
http://img46.imageshack.us/img46/2599/p050210132701.jpg asta e cu acea "panza" de pe sticla
http://img32.imageshack.us/img32/4817/p050210132702.jpg asta e cu algele de pe planta
am gasit un pui de xhipho dupa filtru si l-am mutat imediat in maternitate impreuna cu mama dar nu a mai scos nimic timp de 3 ore insa tot are burta mare...ce sa fac?am pus-o inapoi in acvariu.
neonul de la acvariu trebuie lasat non-stop?
ziceti-mi si mie cum sa fac cu nuca de cocos pt a putea "orna"acvariul
deci am schimbat apa 5 zile la rand si s-au vazut efectele adica algele de pe plante s-au retras dar foarte putin.pe sticla acvariului pe interior a aparut ca o panza de paianjen...lipit de sticla...mai multe fire.si niste pete maro mai mici...... iar de pe pietre tot nu am scapat de acea"rugina"in rest apa e curata....nu miroase de la ea...astept raspuns
dimineata am mai gasit un xifor mort si mai este unu care sta sa moaraEI CAPATA O CULOARE ASA"vinetie"...ce sa fac???helllp!!!!!iar plantele am 2 viselnius si frunzele au capatat"par" ies niste firisoare negre.....
am 1 filtru aquael de 320l/h si inca unu de ala care oxigeneaza cu piatra....
am facut cum mi-ai zis tu...si am rasfoit substratul....
am 3 cory...am venit acum acasa si am mai gasit un xifor mort....cred 90% ca e de la mancare....am dat cam multa...o sa ii las 1 zi fara sa vad cum se prezinta
uitati ce am patit....m-am trezit dimineata si un xifor era mort....si inca o chestie pietrisul s-a facut cu pete maro....parca ar fi ruginit....dar doar in zona unde dau mancare...
exact asa is si ai mei)doar ca mai micuti.de cat ai acvariul?
o sa rezolv si cu ei.e bine daca dau 1 labeo si pastrez 1?asta e am gresit ....nu am stiut...o sa repar
catalin cirstea
pestii din acvariul tau din pozele alea...pestii aia mari is carasi?
 
Forum Index » Profile for EdUaRdOo » Messages posted by EdUaRdOo
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com