[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: axl07
Forum Index » Profile for axl07 » Messages posted by axl07
Message
As dori sa aflu mai multe daca se poate despre aceasta specie, daca a avut cineva asa ceva si daca s-ar "intelege" cu niste corydoras julii *in numar de 5) pe care ii am deja ca si locatari al unui acvariu de 63 litri
De cand nu am mai scris nimic in topicul acesta, m-am luptat pentru destul de mult timp cu algele de diferite forme si culori care aveau prostul obicei sa imi invadeze acvariul.
Acum vreo sase saptamani am facut rost de 2 melci neritnia spiral horn. In primele zile am fost destul de dezamagit de felul in care se comportau (stateau mult timp imobili iar numarul algelor nu parea sa scada deloc), dar dupa vreo luna am fost placut surprins sa vad ca nu mai am nici urma de alga, in afara de cateva fire de valisneria torta acoperite de o alga neagra si paroasa, pe care se pare ca melcii nu o pot manca, dar care nici nu s-a mai intins de atunci.

Intrebarea mea e urmatoarea: avand in vedere faptul ca nu mai exista o cantitate insemnata de alge, deci nu mai exista nici o cantitate mare de hrana pentru neritinele mele, ar trebui sa le suplimentez cu ceva hrana acestora?....si daca da cu ce?.... nu as vrea sa sufere de foame sau si mai rau sa moara de foame
Decat sa incerci cu cine stie ce chimicale mai bine ai folosi metoda traditionala cu ceva de genul http://www.shopmania.ro/magazin~online-acvaristica~produs-resun-aspirator-substrat-sc-210~p-5366477.html Eu am doua acvarii mici, unul de 26 si unul de 17 litri si saptamanal imi iau 30 de minute operatiunile de "curatare" a acvariilor, adica sifonarea substratului cu schimbarea a 20-35% din cantitatea de apa, curatarea geamurilor acvariilor si "capturarea" unei noi cantitatii de apa de la robinet pe care sa o pun la statut pentru schimbul din saptamana urmatoare. Daca mai sunt necesare si alte operatii de genul curatarii filtrelor sau tunderii\mutarii unor plante imi ia ceva mai mult

Un timp de maxim o jumatate de ora pe saptamana pentru intretinerea acvariului nu mi se pare foarte mult si parerea mea ar fii ca pentru un nano nu prea are rost sa faci incercari cu "chimicale" in apa pentru ca oricum echilibrul in aceste acvarii e destul de fragil....pentru un acvariu mai mare de cel putin 200 de litri s-ar putea incerca asa ceva....parerea mea
Ieri dupa schimbul de apa saptamanal si dupa spalarea filtrului (facuta cam odata pe luna), am adaugat o frunza de catappa in acvariu in incercarea de a da o idee de "blackwater" apei din acvariul meu. Dupa o zi am observat ca ph-ul scazuse de la 7.4 la 7.2 si ca pe frunze au aparut niste mici bilute deschise la culoare, care presupun eu ca sunt icre, dar nu pot sa imi dau seama de la cine ar putea proveni. In acvariu convietuiesc neoni negrii, cory julli, red cherry, neritinia spiral horn si niste physa vagabonzi pe care nu ma lasa inima sa ii arunc.
Sunt sigur ca physa nu pot fi autorii pentru ca ouale lor ar trebui sa se gaseasca intr-un fel de gelatina, dupa ce am vazut eu pe net, si dupa ce am vazut ieri in spatele filtrului la curatarea lui Sper sa se inteleaga ceva din poza atasata mai jos, nu am reusit nici cum sa o fac sa se vada mai clar.
dino66 wrote:si acum i`am mai adus o pereche de molly si una de cory. Parca ii cam fugareste pe aia si da sa`i ciupa... ...


De ce ai facut lucrul asta ? Scalarul tau poate avea o boala grava care s-ar putea transmite si la ceilalti pesti noi introdusi de tine, pe langa asta cei 20 de litri ai tai sunt mult prea putin pentru un scalar ce sa mai spunem daca mai adaugi si alti pesti.

LE: Prin carantina se incearca izolarea pentru tratament a pestelui\pestilor bolnavi in vederea vindecarii lui\lor nu imbolnavirea si a altor pesti.
dino66 wrote:Pestii care i`am luat nu erau bolnavi, am scris mai sus ca din 4 scalari pe care ii avea persoana de la care am luat pestii, unul era bolnav, si l`a oprit ca sa`l trateze el. Eu i`am luat pe ceilalti 3, care au stat deja 1 saptamana in acvariu impreuna cu cel bolnav.


In general probabilitatea ca pestii dintr-un acvariu in care unul dintre pesti e bolnav, sa fie si ei bolnavi e destul de mare. Bineinteles depinde de boala care il afecteaza pe respectivul peste daca e contagioasa sau nu, sau daca conditiile din acvariu care i-au declansat boala pestelui vizibil bolnav au avut posibilitatea sa provoace aceasi boala sau altele cu manifestari "invizibile" (sau cel putin nevizibile pt un acvarist fara experianta necesara) si celorlati pesti.

NU e recomandabil sa iti achizitionezi pesti dintr-un acvariu cu pesti morti sau bolnavi, chiar daca acestia par a fi perfect sanatosi

Am cumparat niste frunze de catappa de la Denerle pentru crevetii din acvariul "mare", dupa care m-am uitat pe net si am vazut ca frunzele respective sunt recomandate si pentru betta. A incercat cineva sa adauge frunze de felul acesta intr-un acvariu pt betta?...parea bettutul vostru mai fericit dupa asta? Nu s-a colorat apa prea tare?
Just4M3 wrote:
O sa incerc sa mut creveti in acvariul de 26, dar imi e ca sar din lac in put, fug de ramirezi si dau peste betta...de asta am intrebat daca ar merge combinatia betta-ramirezi, ca atunci as muta crevetii in cel mic cu niste neoni si as pune betta pe un loc cu ramirezii....Imi plac mult crevetii si nu as vrea sa-i pierd....


Nu stiu cum se inteleg ramirezii cu betta, dar stiu din proprie experienta ca prezenta intr-un acvariu mic a unui "cuplu" de betta nu e tocmai ceea mai buna idee. Eu am avut intr-un acvariu de 25 de litri o pereche, care traiau in buna convietuire cu cativa neoni negrii si 3 cory julli. Asta a fost timp de cateva luni (4-5 nu stiu excat cate) dupa care s-a intamplat "ceva" si masculul a inceput sa atace femela cu furie Femela a scapat zdrentuita rau, numai dupa ce l-am mutat pe "huligan" in alta parte Am mai incercat peste 2 saptamani sa ii pun impreuna sa vad ce fac, dar masculul a atacat-o din nou cu furie pe saraca femela.

Daca, si numai daca, nu exista probleme in cazul combinatiei betta-ramirezi, ai putea sa te gandesti sa muti numai masculul de betta in acvariul mare, si sa incerci sa vezi daca crevetii pot convietui alaturi de femela in acvariul mic, femelele de betta fiind in general mai cuminti decat masculii.
vvoicu wrote:Salut
Poti sa-mi spui si mie ce fel de autocolant pui ?
Din cate stiu autocolantul are lipiciul pe spate si in cazul asta cam ar trebui sa scoatem apa din acvariu nu ? sau exista si autocolant cu lipiciul pe partea colorata in asa fel incat sa poata fii lipit pe exterior ?


Pentru lipire pe exterior poti incerca cu JBL Fixol. Eu am folosit ceva de genul acesta si dupa 5 luni de la aplicare pot sa spun ca nu au aparut "goluri de aer" si ca sunt multumit de felul in care arata. Cei de la JBL spun ca autocolantul lipit cu Fixol poate fi indepartat fara urme, dar nu pot confirma ca este asa sau nu pentru ca nu am incercat niciodata.
Din cate inteleg eu de aici bilele de cladophora pot deveni "periculoase" pentru acvariu din cauza faptului ca se pot inmulti prin tot acvariul? Am si eu doua bile intinse si legate pe un lemn, si de ceva timp ma tot lupt cu o alga ciudata care incepe sa mi se faca pe plante si pe pietrele din acvariu. Eu credeam ca e o forma de alga neagra, si am incercat sa scap de ea prin o multime de mijloace inclusiv refacerea setupului dar alga tot imi apare Cred ca nu ar fi o idee rea sa scot cladophora din acvariu si sa o inlocuiesc cu un moss
MariusBistriteanul wrote:
LUPmic wrote:Nu stiu de ce, dar am impresia ca femela aia de Betta e mascul!
Dar poate ma insel eu.


Te asigur ca te inseli. E destul de mare ca sa imi dau seama.


si eu am impresia ca femela e mascul....dar poate ca si eu ma insel
Si eu am cautat un incalzitor cat mai mic pentru acvariu, dar nu am vazut niciunde incalzitoare mai mici decat cele de 25W. Ca si forma (lungime, diametru) nu am vazut diferente prea mari intre modelele de la diferiti producatori. Eu am un Tetra de 25W intr-un acvariu de 17 litri, care arata cum se poate vedea in poza de mai jos. Mie mi se pare ca arata ok (incalzitorul, ca la acvariu mai e de lucru), se potriveste la culoare cu un fundal negru, daca ai si destul de multe plante o sa se piarda in perisaj
merlin21 wrote:hikari betta bio gold, ar trebui sa se gaseasca destul de usor..
parca, dar nu sunt foarte sigur, in petshopul din real aveau hikari..


Am cautat cam in toate pet shop-urile pe care le stiu eu in Brasov (inclusiv la real) si nici unde nu am gasit hikari. culmea a fost un nene care foarte senin incerca sa ma convinga ca "nu exista mancare pentru o singura specie de pesti"

In cele din urma am resuit sa gasesc intr-un loc Sera Bettagran, asta fiind singurul tip de granule pentru betta pe care le-am putut gasi in Brasov. De pe net nu prea imi vine sa cumpar, pentru ca nu mi se pare convenabil sa dau la fel de mult sau chiar mai mult pentru transport decat pe produsul propriu-zis

Poate cineva sa-mi spuna, prefereabil din proprie experienta, daca sera bettagran e buna de ceva sau nu?
Dupa multe luni in care m-am incapatanat sa cred ca nu am nevoie de CO2, si o refacere de setup ca sa scap de algele negre care imi invadasera acvariul, mi-am dat seama ca totusi as avea nevoie de ceva CO2 in acvariu, dupa ce la o luna de la refacerea setupului am depistat cateva fire din alga neagra de care incercasem sa scap inainte.
As vrea totusi sa fie ceva cat mai simplu, cu bomba mie cam frica sa incerc ca nu as vrea sa varuiesc peretii din greseala , asa ca mi-au cazut ochii pe ceva de genul: http://www.aquariumshop.ro/article/sera-co2-start.html
Ce parere aveti despre asa ceva

Caracteristicile acvariului meu sunt: 26 litri, lumina un tub Aquael de 11W, incalzitor Aquael 25W
Plante: Egeria densa, Vallisneria torta, Bacopa monnieri, Limnophila sessiliflora si Cladophora (daca poate fi considerata planta)
Vietati: 3 Cory Julli, 4 neoni negrii, 4-5 red cherry
Caracteristici apa(obtinute cu JBL easy Test 5 in 1 + JBL PH test) : Ph ~7.0 -7.1; NO3: 10; NO2: 0; GH: undeva intre 7 si 14; KH ~ 7
Temperatura apei o mentin la 25 grade Celsius.
bobesque wrote:Incearca ceva de la Hikari sau Atison's Betta PRO. Dar sa fie floating, adica sa pluteasca.


Multumesc pentru sugestie, o sa caut sa vad daca gasesc asa ceva prin Brasov, azi am fost deja in doua pet shop-uri si bineinteles ca nu aveau ....o sa continui sa caut, poate, poate gasesc pe undeva
merlin21 wrote:ce ii dai de mancare?
eu am tinut betta ani de zile si niciodata nu am avut probleme cu mizeria in urma lor..
incearca sa il obisnuiesti cu hikari

pt curatenie ai putea sa folosesti physa, ramshorn, MTS, dar repet da-i mai putina mancare si nu o sa mai ai probleme.


il hranesc cu fulgi de la Tetra: Tetra Menu si Tetra Betta, si din cand in cand ii mai dau si JBL Grano mix
si mi-a aparut o problema, in vechiul acvariu aveam si niste pomacea pe care m-am suparat si i-am dat pt ca aveau prostul obicei sa imi distruga plantele, in plus aveam si substrat alb pe care nu se observau resturile de mancare, acum cu manado am observat ca incep sa se cam adune.
Nu ii dau sa manance mult, primeste de mancare de doua ori pe zi cat poate manca in 2-3 zile, probelma e ca e cam "domn" si dand se apuca de mancat daca ii cade ceva inspre fundul acvariului nu se oboseste sa incerce sa prinda mancarea in cadere (asa cum imi fac neonii din celalt acvariu) ci se duce inspre suprafata sa ia altceva de la "bufet"
Intrebarea mea ar fi: ce credeti as putea sa ii adaug un alt animalut in acvariu care sa se ocupe de curatenie(exclus pomacea)....si daca da ce fel de gospodar imi recomandati?
djphazer wrote:Pune-i niste plante de suprafata. O sa ii placa cu siguranta


O sa caut niste Ceratopteris ca si plante de suprafata, ieri nu am mai avut timp sa dau si dau o tura pentru asta.

Probi_ wrote:O singura remarca... boxa aia e cam aproape de acvariu.

Era singurul loc disponibil pe care il aveam ...iar boxa respectiva e folosita foarte rar, pentru ca obisnuiesc sa ascult radio de pe net asa ca nu mai folosesc "instalatia" legata la boxa
Am citit si ceea ce scria in engleza pe punga de Manado si am observat ca scria si ca substratul ar trebui spalat , in traducerea in limba romana nu scria nimic de asa ceva probail ca il considerau a fi un lucru neimportant

Dupa vreo doua ore jumate de spalat, mutat, plantat, asezat, etc mi-a iesit ceva de pozelor atasate mai jos. Eu unul zic ca nu arata prea rau, si ce ma bucura cel mai tare e faptul ca betta-ului meu pare sa ii placa noua locuinta (imi dau seama dupa culoare, cu cat este mai inchisa cu atat pare sa fie mai fericit, daca culoarea devine mai deschisa ceva nu ii convine)
In urmatoarele saptamani o sa ma straduiesc sa imbunatatesc procentul de "verde" din acvariu, si atunci sper ca o sa arate mai bine
Din cate vad cam toata lumea e de acord ca substratul ar trebui spalat, as ca o sa il spal. Multumesc tututror pt raspunsuri

djphazer wrote:3. La testul cu otet, nu te astepta sa faca galagie , dupa ce pui otetul, duci piatra langa ureche (sau urecea langa piatra, cum iti e mai la indemana ) si asculti cu atentie.

Nici nu ma asteptam sa inceapa sa urle, am pus otetul si apoi vreo 5 minute am tot asteptat poate poate imi sopteste ceva Dar stiu ca exista otet de mai multe feluri, eu am incercat cu otet din mere, si nu sunt sigur daca la orice tip de otet "functioneaza" testul .... si am zis ca mai bine sa intreb decat sa fac vreo prostie


Dolly wrote:Daca vrei plante din categoria easy - si te-ai gindit foarte bine - iar acvariul va fi ciclat, nu dai in alge. Si nici de bile nu ai nevoie sau alti fertilizanti. Baga Ceratopteris ca planta de suprafata. Sau Pistia.

Acvariul vechi e in functiune de cel putin 6 luni (nu mai stiu exact de cat timp) si nu are probleme in afara algelor care sa fac pe geam si care din cate am inteles nu sunt o mare problema (dar sunt foarte greu de curatat acvariul fiind de plastic si cu o suprafata neregulata ) si am de gand sa mut 90% din apa din acvariul vechi la care sa adaug apa invechita. Bineinteles si filtrul va fi mutat din acvariul vechi in cel nou. Sper sa nu "reusesc" sa deciclez filtrul cu operatia asta
Imi place cum arata Ceratopteris, o sa caut sa gasesc asa ceva, multumesc pt idee

 
Forum Index » Profile for axl07 » Messages posted by axl07
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com