[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Ancistrus
Forum Index » Profile for Ancistrus » Messages posted by Ancistrus
Message
Mucegaiul nu cred sa apara sub forma unor puncte iar Sera Costapur are o plaja mai mare de vindecare (nu este doar impotriva Ichtyophtirius). Il rog pe colegul @rocket1992 sa considere sfatul meu ca o varianta urmand ca in consultatie cu alti colegi mai competenti ca mine sa aleaga cea mai buna varianta. Succes, si sa scapi de "puncte" cat mai repede.
Sa cumperi medicamentul Sera Costapur (e mai ieftin si foarte eficient) si sa il administrezi conform specificatiilor producatorului.
alber wrote:Cam scurt si incomplet sfatul tau. Si chiar daca nu a cerut tratamentul, nu-l poti oferi?
Inca odata multumesc @alber, foarte prompt... fara detalii despre situatia lui ce voiai sa-i spun?
LE: Mersi ca mi-ai sters postul ca sa se inteleaga ca nu i-am oferit nici un ajutor, post aparut in acelasi timp cu al tau si suna cam asa "ridica temperatura apei treptat pana la 30 grade sau introdu in acvariu medicamentatie impotriva grisului - Ichtiophtirius"
alber wrote:Ancistrus, clemele acelea doua sunt robinetii filtrului, unul pentru tur (cel din stanga cand privesti filmarea) si unul pentru retur. Pentru scaderea debitului se va apela doar la robinetul de retur.
I-am indicat de unde se face reglajul, mi se pare mai mult decat logic sa actionezi doar de maneta de retur... in fine greseala mea ca nu am specificat.
De la apa rece.
marian4232 wrote:Dar in poza 1 nu observi ca rocile din partea dreapta (extremele) sunt la acelasi nivel (simetrie) si nu sunt deloc ascutite. Tot in partea dreapta, roca mica din fata celei inalte, abia se vede.
Aranjamentele tale duc spre simetrie (2 munti vecini) care ai rupt-o putin doar cu pietrele mici din fata... daca te deranjeaza simetria o poti rupe si cu aranjamentul plantelor, dar cine a zis ca simetria este urata?
Eu chiar ma mir cum de indraznesti sa te iei de piatra lui , frumos filmulet.
marian4232 wrote:image
Aranjamentul asta imi place destul de mult... chiar foarte mult. Succes!
flyer01 wrote:in proporti de 98% densitatea nisipurilor folosite in acvaristica au aceasi densitate cu apa.calculul este facut ca sa iti dea o idee de cate kg ai nevoie in mare parte,ca doar nu il pui pe tot la boloboc...
ca sa fie si mai clar,nu m-am referit la substraturi sau pietrisuri,ci doar nisipuri cuartoase.
Am inteles, deci dupa ce ca nu stii ca Dupla (ground), JBL (manado) si chiar ADA (malaya) contin particule de substrat care plutesc (ceea ce inseamna ca sunt mai usoare ca apa) o perioada pana se inmoaie si se lasa la fund, mai erai si off-topic avand in vedere ca aici vorbeam de un sbstrat rosu-alb sintetic.

@Iulian08 daca tie iti place "dinamo" asa atunci nu mai intreba daca este bine, inseamna ca stii tu ceva si nu doresti sfatul cuiva ci doar sa-ti aprobe faptul ca este placut. Eu in continuare consider foarte urat acel substrat alb-rosu (care evident ca este ceva artificial nu quartzos), chestie care cred ca o vor observa si pestii care ii vei baga acolo.
flyer01 wrote:am uitat sa isi pun ca poti calcula cate kg de nisip iti trebuiesc
inmultesti lungimea cu latimea acvariului si cu inaltimea care vrei sa o ai in acvariu
de exemplu pentru un acvariu cu o lungime de 100cm,o latime de 40cm si o inaltime de 5 cm cu nisp vine asa:
100x40x5=20000grame adica 20kg nisip
Asa se calculeaza dar este vorba de litri, multe substraturi se vand la litri nu la kg tocmai ca sa poti aplica acest calcul. Sunt substraturi mai usoare care daca te apuci sa le cumperi in kg umplii 5 acvarii cu ele.
http://www.youtube.com/watch?v=kF5X38G2boI clemele alea 2 negre de la minutul 1.30 pana la 1.33
Daca vrei sa-i starpesti neaparat exista si varianta cu chimicalele: Sera Snail Ex dar "Sera Snail ex nu omoara si ouale de melci, deci repetati tratamentul peste 8 zile, apoi inca o data daca este nevoie, la acelasi interval."
Mai da cateva detalii despre pestii morti, abdomen umflat cu solzii zbarliti? ii hranesti cu tubi? si ce alte amanunte iti mai vin in minte, ca sa te poata ajuta cineva. 50% apa schimbata este mult, dar nu cred ca asta este cauza.
Salut Iulian, vrei sa faci acvariu sau terariu? Oricum ar fi nisipul ales de tine nu se potriveste niciunei categorii, rosu cu alb... urat, foloseste nisip normal natural pentru acvariu iar daca vrei terariu foloseste talas special sau turba. Succes!
PS: Pentru alte informatii citeste http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2013.page
Ioan wrote:Sorry pentru off topic.
Nu-nu, @Ancistrus, nu sunt nici moderator, nici admin. E doar exces de zel, cum il numesti tu, ai dreptate, dar cred c-ai observat bine, e si o parte de tic in tot amestecul, cand fac pe grozavul prin posturile adresate noilor veniti. Eu ti-am trimis mesajul pe privat doar ca sa nu te las expus unor "sefi" mai putin ingaduitori. De vanat posturi nu cred ca sunt interesat. Dac-ar fi asa as fi avut timp sa maresc considerabil numarul lor, de cand sunt inscris pe forum.
Eu ce ti-am scris ti-am scris pe PM tocmai ca devenisei "repetitiv" (ca sa nu ii spun altfel), ma gandesc ca sunt admini si moderatori aici care pot face trimiteri catre rubrica "despre noi" si pot avertiza in cazul unei greseli... dar ei au functia asta, intelegi? tu faci niste comentarii de moderator (destul de des) cu toate ca esti doar un coleg de forum, care ar trebui sa ajute nu sa stea de atentionari. Este un excess de zel, si cred ca era bine sa lasi discutia pe PM. Trebuia sa ma lasi expus acelor "sefi mai putin ingaduitori" pentru ca ei sunt sefi aici si daca greseam conform regulamentului aveau dreptate. Roaga si tu administratia sa te faca moderator pentru o zi, sincer meriti.
PS: Si eu scuze ca am continuat off-topicul COLEGLULI @Ioan, dar eu in general raspund la atacuri, nu le provoc.
LE: @KaveYST iti recomand acvariile de firma pentru ca sunt lipite foarte bine (lipituri de fabrica) si sunt fabricate cu sticla speciala pentru acvarii nu sticla ordinara float de geamgerie.
Ok, 2 filtre, dar inchipuie-ti ca pestii trebuie sa inoate in acvariul ala... e bine sa ai mai multe filtre, recomandat este macar un filtru extern, dar sa le aranjezi in asa fel incat sa poate inota pestii, la tine nici ancistrusii nu cred ca se pot tine pe geamuri, ai facut un extremescape acolo bubblejumping
Dragut dar tot ai furtuna de bule, neonii o iau razna la tirul ala de bule, trebuie sa faci ceva ca nu poate inota nici un peste in vijelia aia
Eu iti recomand un magazin cu preturi bune, acvarii de firma, dar nu-ti spun aici ca este considerat reclama (PM), si pe calea asta imi cer scuze administratiei ca apucasem sa postez numele magazinului... in ideea de a face un bine colegului @KaveYST evident.
Scoate tubuletul care aduce aer la filtru si pune filtrul sa sufle spre suprafata apei (sa valureasca), in felul asta oxigenezi apa, bulele alea de aer nu sunt bune decat sa-ti streseze pestii, uite la ei cum stau in poza 2
Eu nu am avut dar daca as avea un bazin mare as baga sigur, cateva detalii: http://www.tropica.com/plants/plantdescription.aspx?pid=095
 
Forum Index » Profile for Ancistrus » Messages posted by Ancistrus
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com