[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: danrogo2001
Forum Index » Profile for danrogo2001 » Messages posted by danrogo2001
Message
- Filtru intern Aquazonic EVO EF04 2000l/h, 25w – folosit foarte putin = 49 lei
- Filtru intern Resun SP1200 = 39 lei
- Filtru intern Resun SP2500 – 1 buc. aproape nou = 50 lei
- Filtru intern Resun SP2500 – 2 buc. = 35 lei/ bucata
- Modul filtrare JBL Cristal Profi – 3 buc = 17 lei/ bucata sau 40 lei/3 bucati

- Fundal (poster) Juwel XL 150x60 cu 2 fete, nou, nefolosit (ptr. Africani si pentru plantat) = 20 lei

- JBL TekAir – filtru de burete cu talpa = 19 lei
- OceanFree BioFoam Filter BF-2 = 10 lei

- Hranitor automat WarmTone WT-180 = 49 lei
- Hranitor automat Classica = 49 lei

- Difuzor de CO2 Dennerle Maxi-Flipper + numarator bule JBL = 49 lei

- Set admisie apa JBL 16/22 = 20 lei
- Set evacuare apa tip spray bar JBL 16/22 = 20 lei

- Socluri T8 din silicon pentru neoane 4 bucati = 29 lei
- Neon JBL Solar Marin Day T8/36W = 35 lei
- Neon Osram Fluora T8/36w pentru plante = 25 lei
- Reflector Juwel 36w/ 1200 mm = 35 lei/ bucata

- 10 piese Gardena ¾ pentru prefiltru = 75 lei (4 x mufa conectoare cu valva de control ¾, 4 x mufa furtun, 2 x niplu intermediar de extensie)

- Telefon: 0749.057.959
Pina la urma ai reusit sa misti acvariul din loc ori l-ai desfacut.? Cred ca avea peste 200 de kg.
400 sticla de 10 mm, 250 lei cantuitul, 50 siliconul, 500 capacul cu iluminat, 150 neoanele, 200 lei manopera.
Cred ca iesi mai scump decat un Juwel SH.
Avantajul ar fi ca te mai poti intinde dupa spatiul pe care il ai disponibil, inca cativa cm.
Poti folosi "pietre" artificiale gen Ekol. Arata bine si sunt foarte usoare, insa nu plutesc, sunt din rasini. Eu am de cativa ani si sunt multumit de ele. Le ridic si aspir pe sub ele, fara stres in manipularea lor.
Filtrul intern tocmai pentru ca este mare are si eficienta. Acum daca pui ciclide sigur cand vor creste va trebui sa mai anexezi un filtru extern.
Pompe de valuri nu trebuie, nu este acvariu marin.
Adevarul este ca un Juwel arata bine, am avut si stiu despre ce vorbesc.
Fostul acvariu de 350 litri l-am avut pe un stand din pal, lateralele cu peretii dublati, exact ca tine. Nu au fost probleme.
Actualul, cel de 700 de litri este sustinut tot de un stand din pal. In curand implineste 4 ani in aceasta configuratie. Eu in partea superioara, am o rama de 6 cm, peste ea este lipita rama capacului, izolata de jur imprejur cu silicon. Deci idea ca si palul tine fara probleme dar sa ai grija sa nu se scurga apa pe el.
Politele sunt prinse cu ericsoane pentru a mari rezistenta.
Si bineinteles spatele este tot din pal. Pe el se sprijina placa orizontala.
Am continuat testul cu inca 2 materiale filtrante.
JBL Micromec CP e1500 contine exact cat spun adica 1,6 litri/ 1110 grame.
Hagen Fluval Biomax cutia de 500 grame are 0,8 litri.

Ca o concluzie preturile pe litru real, masurat de mine, stau cam asa:

- Aquili 26 lei
- Aquael Bioceramax UltraPro 1600 = 32 lei
- Micromec = 38 lei
- Fluval Biomax = 42 lei
- Siporax = 43 lei
Multumesc.
Silicon Ceresit. Lipitura standard, cred ca maximum 1 mm. Dar un timp minim cat ar fi?
Maine urmeaza sa-mi lipesc un sump intern, in interiorul acvariului. Credeti ca 24 de ore sunt suficiente ptr. uscarea siliconului?
Deoarece doresc sa-mi fac un upgrade al filtrarii la acvariul meu de 700 litri cu ciclide africane, am comandat diverse material filtrante si desi toti zic ca este 1 litru, de fapt reaba sta altfel:

1. Mult folositul Siporax - intr-o sticla de 2 litri am bagat 3 litri, rezulta de fapt aproximativ 0.7 litri/290 grame.
2. Aquili, masurat volumul cutiutei in care a venit 12x12x6 = 0.8 litri/440 grame
3. Aquael, bioceramax ultra pro 1600, masurat volumul cutiutei in care a venit 15x13x5.6 = 1,1 litri/900 grame

Tetradiscus 1 litru/300 grame l-am pus intr-o sticla de 1 litru si a ramas 6 cm sticla goala.

E misto faza, cumperi 10 litri de Siporax si vezi ca iti incape fara probleme intr-un filtru de 7 litri.
lordgogoasa wrote:
danrogo2001 wrote:Ai pus sticla pe pozitie cu ajutorul menghinelor de colt si ai injectat siliconul printre ele sau ai pus silicon pe sticla si le-ai apropiat, starngandu-le apoi cu menghinele?


Am injectat siliconul dupa fixarea cu menghine. e cel mi bine asa dupa parerea mea. siliconul se distribuie uniform.


Si ce distanta ai lasat intre sticle?
Am vazut ca in cazul sumpurilor unii acvaristi folosesc acele gratare sub materialul filtrant. Practic acea distanta de 5 cm sa spunem, inseamna 4-5 litri pe care nu-I mai umplem cu material filtrant.
Intrebarea mea este, daca nu s-ar folosi acel gratar sub materialul filtrant, s-ar restrictiona in vreun fel cantitatea de apa care trece pe acolo?

Aquazonic este varza. Nu au nici pe departe debitele cu care se lauda. Aquazonic Emperor F2200, in loc de 2200l/h are 1100 litri/h, iar aquazonic EVO4 in loc de 2000l/h are doar 900 l/h.
Testele au fost facute cu pompele in gol, fara absolut niciun material filtrant.
Resunul avea 1300 litri/h.
Personal am 2 Resunuri SP2500 care merg de vreo 4 ani fara probleme
Sper sa nu se inflameze cineva dar mie nu-mi place aranjamentul. Din punct de vedere tehnic insa, jos palaria.
Ai pus sticla pe pozitie cu ajutorul menghinelor de colt si ai injectat siliconul printre ele sau ai pus silicon pe sticla si le-ai apropiat, starngandu-le apoi cu menghinele?
Vezi ca cei de la Ekol produc si "pietre" exact la fel ca si background-ul.
Eu la ai mei le dau si maninca fara probleme.
Sau iti faci un acvariu mai mare in care sa poti folosi actuala pompa de valuri.
Adica asa. Este doar din PAL si are 2 metri.
Acum vreo 4 ani am facut acelasi experiment ca si tine. Dupa 4 zile era plin prefiltrul Acela.
Fetele mari ale acvariului le-ai lipit pe fund sau pe linga fund?
Ce distanta ai lasat intre sticle?
Ai folosit pistol de silicon normal sau pneumatic?
 
Forum Index » Profile for danrogo2001 » Messages posted by danrogo2001
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com