[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: V.Sorin
Forum Index » Profile for V.Sorin » Messages posted by V.Sorin
Message
@scificuss stiu unde bati si crede-ma ca bazele le stiu, pur si simplu am incercat de-a lungul timpului mai multe lucruri si unele nu mi-au iesit cum trebuie. Stiu ca trebuie intre 0,5-1w/l la capitolul lumina asta ar fi cam principala idee a unui acvariu plantat.(Bine inteles inafara de fertilizare micro si macro precum si CO2)

Nu stiu daca am voie sa postez aici, si imi cer scuze anticipat dar cam la un model asa m-am gandit: http://www.acvamax.ro/product_info.php?cPath=80_140&products_id=1228, acest tip ajunge undeva la 290 lei fara neoane.

Intrebarea mea este daca se merita sa-l modific pe cel de acum sau sa cumpar unul nou.
Aha, eu ma gandeam si la cumpararea unui capac nou, acum sa vad daca se merita mai bine sa-l modific pe acesta.
Am cerut ceva informatii pe site-ul acvamax pentru capac si tocmai mi-au trimis email ca ajunge la 300 de lei cu 3 sloturi de neoane.
Salut,

Am cautat dar nu am gasit pe nimeni sa fi modificat vreodata acest tip de capac. Am o problema mare cu lumina, pur si simplu un singur neon e insuficient, acum imi bate vantul prin acvariu la capitolul plante. Ce as putea face ? Dimensiunile acvariului sunt urmatoarele 60 L si 24 l. E mai convenabil sa modific acest capac sau as putea comanda unul diy sau sa-l fac eu (nici nu stiu de unde sa incep). Daca ar fi sa-l fac eu ce mi-ar trebui ?

Ms. pentru raspunsuri anticipat.
Salut, am o neritina si o gasesc zilnic intoarsa cu piciorul in sus, e batrana sau e bolnava ?

Daca pun un melc asasin se va da la ea (in acvariu mai am melci comunitari si melanoides) ?
Aha, am sa rup bucata de pastiluta de acum incolo. Din pacate cred ca cory-ul cu pricina s-a dus ca nu-l mai vad prin acvariu (acum am ajuns acasa deci nu stiu ce s-a intamplat prin acvariu azi noapte/dimineata)
Cory sunt mici iar ancistrusul e unul matur, acvariul are 70 l.
Salut am un cory cu ceva probleme, astazi l-am vazut ca are un ochi umflat si rosu iar pe o parte a corpului arata ca si cum ar fi fost zgariat. In acvariu mai am un ancistrus un bettan si inca 3 cory inafara de el, care nu au absolut nimic. Oare sa-si fi luat bataie de la ancistrus din cauza mancarii :-? (le pun doar o tableta de la hikari zilnic).

Ce sa fac cu el, sa-l separ ?
Ti-am dat PM.
Asta am vrut sa fac din prima, doar ca si acum regret ca inca nu am un aparat foto calumea, poate in perioada urmatoare

Asa sa va descriu acvariul, ce sa zic, am mai invatat ce e aia bacopa, anubias, RCS, Fertilizare micro si macro, totusi regret ca inca nu am trecut la un acvariu 'profi' si inca stau pe DIY cu lampi, dar cine stie ce se va intampla in viitor .

image

Uite ca am implinit un an de acvaristica si se pare ca acest hobby mi-a intrat deja in sange.
Ma mir cum de am supravietuit razboaielor caracteristice inceputului, amintind aici luptele mele cu algele de toate felurile, bolile pestilor, incidentelor cu acvariul, duelurile cu preturile aparaturilor, t(z)epele, sfaturile "expertilor" din pet-shop si multe, multe altele, si totusi pasiunea pentru acvaristica nu a disparut, ba chiar a crescut in acest timp.

De aceea as vrea sa le multumesc tuturor celor care m-au indrumat , sa le dedic o melodie si sa le ridic si o statuie , sa le dau o floare si nu in ultimul rand ( ).

Scuze ca am fost uneori mai greu de cap , si v-am suparat sau enervat uneori, dar pana la urma asa suntem noi astia, incepatorii, pana invatam ce si cum....dureaza

Sper sa ne vedem si la anul, tot la fel de sanatosi si cu cat mai multe experiente sper eu bune legate de acest hobby, si nu in ultimul rand clasicul 'Ape limpezi si pesti sanatori'


Eu pot spune ca am vazut o data crevetele bot in bot cu ancistrulul,ba mai mult odata chiar crevetele s-a urcat pe el sa ajunga la mancare .
Intr-o zi l-am vazut pe ancistrus fugarind cory-i care rivalizau la mancare, dar pe crevete nu-l fugarea, pot zice chiar ca sunt prieteni
Daca face 'spuma' ar trebui sa se auda si un mic tiuit.
Ai planaria, apar de obicei la inceput, atunci cand acvariul este neciclat. Daca zici ca "l-ai lasat balta" inseamna ca s-a deciclat si trebuie sa reiei procesul de ciclare.
Mai intai trange un ochi pe aici:
http://www.acvariu.ro/ghid-incepatori
aici:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/692.page
si aici:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/5241.page

Apoi revino cu intrebari .
Degeaba inlaturi efectul daca nu gasesti cauza aparitiei algelor, da-ne mai multe detalii, ciclarea o ai facuta si cum, cati litri are acvariul etc.
Din pacate am luat decizia sa-l arunc, dupa 4 saptamani (6 de acum) schimburi zilnice si clatit, clado tot nu dadea inapoi, asa ca am hotarat ca cel mai bine este sa arunc mossul.
Asa ca R.I.P.

Se poate inchide aici.
Daca stau unul pe langa alta, e posibil ca masculul sa o curteze pe femela (tremuratul). Daca stau pe sus e posibil sa fi lipsa de oxigen, dar nu te pripi. Ai putintica rabdare. Daca si maine stau tot pe sus, asta e: lipsa de oxigen.


Nu cred, adica ceilalti pesti nu dau semne de agitatie sau altceva, oricum am separat masculul sa vad cum se comporta in urmatoarele zile.
Nu sunt la inceput, am mai introdus pesti in acvariu, nu deodata 20-30 min plutit apoi intr-o galetusa i-am scos din punga si am inceput sa-i acomodez cu apa din acvariu, apoi cu un minicioc i-am introdus, ce vreau sa mai zic este ca si neonii tot ieri i-am cumparat.

O acomodare usoara, de minim 30-40 de minute ai facut?
Bagi cumva CO2 in acvariu? Daca da, le-ai tras un soc de Ph.


Da bag Co2 dar cu bomba, dar deocamdata mai da Co2 cu ultimele puteri (are o luna si). Oare asta sa fie ?
Salut.
Am si eu doua probleme cu cei doi guppy cumparati din piata.
1. Masculul (un blue moskow) sta la suprafata si tremura, cand l-am luat din piata era vioi, dar odata introdus la mine a inceput sa stea la suprafata si sa tremure.
2. Femela sta si ea la suprafata, tot de acolo am cumparat-o.

Ca o adaugare pot zice ca ceilalti pesti (neonii, cory si ancistrusul) se comporta normal.
Cu aerarea nu am probleme, iar temperatura este intre 28-30.

Ms. pentru sfaturi anticipat.
Update, after 5 weeks:
Moss-ul a fost tinut intr-o sticla taiata in jumate cu schimburi de apa zilnice.
Observatii:
La inceput era plin de clado, nici nu-l puteam rupe.
In primele doua sptamani nu am sesizat nici o schimbare.
In saptamana trei parca a inceput sa mai dispara clado, urmand ca in urmatoarele doua sa dispara putin cate putin.
Alte observatii:
Moss-ul e inca verde, nu da semne ca ar fi bolnav.
Desi cladophora a inceput sa dea inapoi, aceasta nu a disparut.

Sa mai continui, voi ce ziceti?
Bine ai venit
 
Forum Index » Profile for V.Sorin » Messages posted by V.Sorin
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com