[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alex.paul
Forum Index » Profile for alex.paul » Messages posted by alex.paul
Message
Nu se usuca cam greu adica in fisa tehnica a produsului am vazut ca dureaza intre 3 si 7 zile...
Este ok sunt curios de rezultatul tau, reteta cred ca ar fi ok nu stiu ce intelegi tu prin material hidroizolant, treaba este sa dai straturi subtiri si repetate am sa urmaresc topicul tau
Nu am luat asta in calcul pana acum dar ar putea fii o idee foarte buna. multumesc frumos pentru sfat. Mult succesc cu backgroundul, folosesti reteta clasica ?
de mine nu este greu sa dai, iti las mesaj in privat
Backgroundul este adus mai in partea din fata si este destul de gros dar ceea ce nu se mentioneaza este faptul ca acvariul are o conducta in partea din spate, jos din care pleaca 4 sorburi care sunt mascate destul de bine as spune eu.
In timp ce am lucram la proiectele de mai sus un client mai vechi de care nu am amintit, si-a exprima dorinta de a lucra din nou cu mine, am pus la punct proiectul, am gandit impreuna modelul si dupa ce am terminat lucrarile de mai sus am dat si drumul la treaba . Din pacate pe timpul transportului backgroundul a suferit cateva daune dar a fost refacut si ambalat cu mai multa grija iar rezultatul a fost urmatorul.
Robert
image
Treburile au inceput sa se lege iar atelierul incepe sa dea roade mana incepe sa se dea dupa polistiren iar polistirenul dupa mana si tot asa. Au inceput sa apara modele noi, unul cate unul voi prezenta in continuare modelele realizate pana acum.
Alin este un alt acvarist care sa hotarat sa treaca pe ciclide africane, a avut plantat, a avut discusi pana intr-o zi cand a hotarat sa treaca pe africani. Nu acveam eu cine stie ce vechime si ce portofoliu, dar a avut incredere si am lucrat impreuna, mi-a lasat mana libera iar rezultatul a fost cel de mai jos.
image
image
image
image
Eee si uite asa am mai trecut in revista cateva lucruri, intre timp am invatat ca rasina trebuie suflata, am reparat aparatele de sculptat pentru ca se stricasera...am invatat ca un cutter de calitate care da rezultate costa si am realizat ca nu ma pot opri din ceea ce fac, totul incepuse sa prinda culoare si sens pentru mine. Am sa continui in zilele urmatoare cu alte cateva modele. Pana atunci ape limpezi la toata lumea, eu ma apuc sa desfac backgroundul din acvariu cu discusi prezentat mai sus, urmeaza sa ma raspund provocarii lui ocean dar asta dupa data de 15.
Eee si uite ca asa se apropie si vacanta mea de sfarsit . Sa revin la ale mele... Dupa ce m-am pus bine la casa noua, cu atelierul pus la puct, am inceput sa preiau comenzi, am inceput cu una destul de ambitioasa, era un proiect al unui constantean.
Astfel ca am inceput colaborarea cu adrian, pe undeva prin luna februarie, dupa cateva ore vorbite la telefon, am inceput sa lucram, chiar daca ne desparteau doar 40 de minute, nu am avut cum sa ne vedem, atelierul avea nevoie de mici retusuri iar eu eram prea nerabdator sa ma apuc de treba. Asa ca tot vorbind la telefon si poze si tot asa dupa cam 30 si ceva de zile am reusit sa termin backgroundul si am plecat sa-l montez. O dupamiaza pierduta de iarna si mult silicon, dar treaba a fost finalizata cu succes.
In timp ce m-am ocupat de monstrulet am confectionat si un "bibelou", un lucru mic care avea sa fie casa a unei familii de africani, 10 la numar ramasi dintr-o serie de pui de la primul meu acvariu cu africani.
Cam astea au fost primele mele rezultate
Adrian 200Lx70hx50l
image
image
image
"Bibeloul"
image
image


Hai cu apa si cu pestisorii...ramane de vazut poate ca tu ai dreptate...legat de autocolant
Chiar si eu as recomanda un autocolant negru, pune backgroundul intr-o alta lumina. Asteptam sa vedem finalu. Lipsesc restul pieselor
ocean, am sa incerc sa vad daca pot face ceva de genul dar mai aerisit, momentan am in lucru acvariul cu discusi plantat, vreau sa modific backgroundul, alex ca ma intrebai mai sus de pestisori, din pacate au avut o soarta nu foarte potrivnica, eu stau la mangalia si nu am mai fost eu cel care sa ocupat de mentenanta, incerc sa fac totul mai simplu, fara plante si doar nisip si background, am sa revin cu poze la momentul potrivit, pana atunci fac tot posibilul sa aduc istoricul la zi mai rpd
discus
Continuarea trunchiului de copac (nu stiu unde au disparut pozele cu trunchiul de copac finalizat )
120 l discus ex 120l cichilde africane - novice
White
Ei da, dupa ce am facut acel background de la arad, au mai fost un numar de 3 proiecte, cel prezentat mai sus de colegul nostru a lipsit din poveste pentru ca nu am avut fotografii cu el (a fost printre primele nr.5 mai exact), nici cu cele 3 de care am amintit nu am fotografii excelente, unul dintre proiecte a fost o donatie, cel ce mi-a insuflat pasiunea asta cu africani, a trecut la discusi, acvariul meu din camera de camin a urmat sa ramana in facultate doar ca intr-o alta locatie si cu discusi in el, din pacate nu am reusit sa ma inteleg cu omul, discusi au nevoie de filtrare, apa cat mai curata si tot asa, trecem peste detaliile minore, am schimbat backgroundul si am bagat discusi, in paralele am lucrat la un alt proiect pentru americani, un trunchi de copac (nu forte reusit de altfel) nu am poze cu el la gata ci doar cu el in alb.
Daaa si mi-au mai scapat inca doua am sa revin cu o corectie la timeline sper sa se inteleaga, momentan sunt ocupat am niste musafiri si cam toata saptamana sunt pe chefuri daca tot au intrat acvaristi in concediu si nu am de lucru ma dau si eu la focuri de tabara si gratare
Sunt incantat ca decorul a ajuns in conditii bune..astept si eu sa vad cum se muleaza dupa acvariu, ocean am sa raspund provocarii tale, momentan am de amenajat un background pentru cineva, acvariul va fi cu discusi dar cred ca am ma ridic la nivelul asteptarilor, am nevoie de cateva modele, am nevoie de putin ajutor, daca tot ma provoci vino cu cateva modele poate ne auzim in particular
Video, facebook...si mie mi-a scapat partea asta ne da si noua cineva un pont cv )
Este destul de aglomerat, este prima vara pe care o petrec in zona si chiar sunt uimit cum sa trezit totul la viata, era pustiu acum 2 luni iar acum ...a inflorit totul
Pai tot nu exista poze cu el nici acum? adica daca ai fotografii le poti posta aici eu unul nu stiu de ce background vb. Exista un background pe care l-am facut la inceput dar pe are nu l-am amintit pentru ca nu am nici o fotografie din pacatem am avut cateva in atelier facute dar le-am pierdut, deci ....POZE POZE POZE
 
Forum Index » Profile for alex.paul » Messages posted by alex.paul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com