[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: marcusyon
Forum Index » Profile for marcusyon » Messages posted by marcusyon
Message
image
Schimb de apa si testul de rigoare

image

Pot spune ca ma asteptam sa fie mai jos nivelul de nitrati, plantele au radacini noi deci “sug”
EverSad wrote:Oscarii "RED" lipsesc din bazin. (au crapat' ori sunt mutati' la casa mai buna)

Acum: sper ca se face/alege de o pereche si va fi inca un Tiger de donat. (mai mult ca sigur: ajunge la @marcusyon, daca mai are loc in galeata la momentul cand se decide perechea)

Poza cu bazinul gol' :

https://youtu.be/l7Ir5izi_jo

Una peste alta: au scapat 'carnatii' asti mici de stres'...

Nu mai au pe cine' abuza...




Galeata e pregatita chiar daca trebuie sa mai scot din fauna. Ne auzim saptamana viitoare si vedem cum procedam
Inseamna ca discutam cu acelasi. De cand a poposit in casa sta doar la -20C. Sta la temperarura camerei doar in cantitati mici si asta doar pentru cateva clipe.
Date de plecare:

image

image

image

image




Aici las natura sa-si faca treaba si vedem ce se intampla. Va tin la curent oricum cum evolueaza…radacinile )
Prinderea a fost facuta pe repezeala. Planuiesc sa cumpar niste gratare de plastic pe care sa le pun deasupra si efectiv sa strecor radacinile prin gauri. Cu ocazia asta scap si de grija frunzelor care pot ajunge accidental in apa.
Azi am fost prin Hornbach si cum tot vazusem prin alte parti am zis sa incerc. Am luat una bucata planta de apartament, scos pamantul, curatat spalat si bagat in apa. Din cate am citit doar frunzele contin ceva chestii dubioase pt pesti insa radacinile sunt safe si papa nitrati. Ati folosit pana acum ?

image

image

image

image


Argenteea am luat de la unguri. In viitorul apropiat o sa mai dau incet incet din pesti sa le fac loc sa creasca. Sunt deja spectaculosi, abia astept sa ii vad mari
Am fost pe la vecini si pana la urma am ajuns unde trebuie ( probabil de la “distractie” )

image

image

image

image


Io acu am vazut ca am pus la tine Dan )) hai ca le pun si la mine )
Azi nu chiar, “doar” 4 ore ))
Zi de curatenie

image

image

image

image
Vad ca nu prea le place lumina.
flo77 wrote:
dan.pavelescu wrote:Stiu ca suna aiurea, dar ma oftic ca nu fac alge. Ce sa fac, sa bag niste fertilizant la oha, sau sa prelungesc timpul de iluminare pe tot parcursul zilei?

Eu nu ma bag la chestii din astea. E ca si cum m-ar suna un prieten , mi-ar spune ca ar vrea sa se sinucida si mi-ar cere sfatul despre ce metoda sa foloseasca.


Eu dupa ce am adaugat proiectorul s-a umplut decorul de alge verzi. Ba chiar si nisipul. Deci as merge pe iluminat si cu timpul “reglezi” algele din lumina dupa cum iti place
Obiectivul e de vina In conditiile reale se vad mult mai bine culorile
Alta viata dupa montarea proiectorului de 20w, 6500k

image

image

image

image

image

Ma tot uit si vad ce diferenta este la nivelul solului fara geophagus. Am deja zone in care apar alege verzi pe nisip plus zone pe unde sta efectiv mizeria.

Prin urmare caut 2 geophagus, chiar si mici. Daca aveti idee unde gasesc da-ti un semn.

De asemenea dau 2 vieja si un hypselecara ca sa mai facem putin loc.
Daaa, tin de nu mai pot. Stau 1 luna apoi se fac prea urate si el arunc. Nu le ingrop pt ca nu sanse sa stea in nisip asa ca le leg de decor. Macar le mai dau verdeata sa manance )
image

image

image

image

image

image

image

image




 
Forum Index » Profile for marcusyon » Messages posted by marcusyon
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com