[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: allanbzzz
Forum Index » Profile for allanbzzz » Messages posted by allanbzzz
Message
Vand acvariu cu dimensiunile: 680x390x300mm (85L) dotat cu lampa neon 1x20w , filtru intern Resun 300L/h, pompa de aer cu aerator, incalzitor Resun cu termostatat 200w
Pesti : 5 cory albino adulti, 1 mascul platy grena adult dar micut ca si dimensiuni, vreo 15 xipho cu dimensiuni de cca 3cm (rosu, rosu cu aripioare negre, tuxedo), 1
ancistrus de 7-8cm (femela) + 1 pui de aprox 2 cm, 1 mascul tetrazona adult, o pereche de molly velifera, vreo 5 rasbore nana
Plante : Cryptocoryne adulte 5 bucati, vreo 2 fire de microsorum p mici, si alta planta care am uitat cum o cheama (de fapt mai multe fire) sper sa se vada in poze

Pret : 400 lei pentru tot
Bonus la pretul asta si pentru toate cele enumerate : un nanofiltru intern Resun, un curatitor de geamuri, si 2 neoane (unul albastru si unul verde)

Totul este in perfecta stare, de fapt cumparatorul va veni sa le ia de la mine si va observa ca ele sunt in functiune. Nu dau acvariul ca ma las, il dau fiindca am achizitionat unul de 200 l si ma cearta nevasta ca am prea multe acvarii si pesti si etc... Probabil altii stiu povestea. As prefera sa dau totul odata, nu pe bucati.




ok, mersi de raspuns.... Mai am intrebari dar o sa le postez in domeniile lor (molly la vivipari, scalarii la scalari, etc)

Aici o sa revin cu poze dupa ce montez tot ce am de montat, fiindca pozele respective sunt de la Eugen de cand am luat acvariul si plantele si pestii
Deocamdata ramanem asa cu ce-am achizitionat de le nenea Eugen.... poate cand voi mai face rost de niscai lovele o sa bag un tank de 200 (eu cel putin asa as vrea da mai ramane sa conving consoarta).

In alta ordine de idei, vreau sa mut in tankul de 20L asa : 2 black molly, 1 mascul platy grena, 3 albino si vreo 10 xifi... Intrebarea mea este : vor fi ok toti astia acolo? si temperatura sa o tin tot la 27-28 ca si in tankul mare?

Merci
Si pestii mei :
1 pereche scalari adulti, 1 scalar mascul adult argintiu cu dungi negre, 8 cory albino adulti, 1 mascul
lerri adult, 1 femela adulta gurami, 2 femele adulte black moly, 1 mascul adult black moly, 1 mascul platy grena adult
dar micut ca si dimensiuni, vreo 20 pui xipho cu dimensiuni de cca 3cm (rosu, rosu cu aripioare negre, tuxedo), 1
ancistrus de 7-8cm, 1 mascul tetrazona adult.

Substratul este nisip de rau
Salutare "dragi tovarasi si pretini"

Sunt nou pe aici, adica si in acvaristica si pe forum. Cu acvariile am mai avut experiente in copilarie, apoi mai tarziu in adolescenta, insa nu asa cum sunt acum : pompe, filtre, jebeleuri etc Totul a evoluat.
Booon, deci sa purcedem. Prin bunavointa unui acvarist vechi si cu experienta m-am procopsit nu cu un acvariu ci cu 4 din care 2 maternitati mititele.
Tankul principal de 80L, un al doilea de 20L. Problema intervine ca este suprapopulat tank-ul mare asa ca va trebui sa tin 2 acvarii functionale tot timpul. O sa pun si poza.
La ora actuala, in timp ce pregatesc al doilea acvariu, ii tin pe toti in cel mare. Cam peste o saptamana o sa-i impart ca sa nu se mai calce pe bombeuri.

Pot sa va spun sincer ca de-abia de-acum incepe greul... A, si am pregatit si o maternitate pt Black Molly care sper sa dea randament peste vre-o saptamana

Sper sa ne intelegem bine si sa-mi scuzati entuziasmul si avalansa de intrebari cu care va voi asalta

Va pupa allan
 
Forum Index » Profile for allanbzzz » Messages posted by allanbzzz
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com