[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: allanbzzz
Forum Index » Profile for allanbzzz » Messages posted by allanbzzz
Message
Si daca suntem la povestit, hai sa va zic despre acvariul pe care l-am avut acu 10 ani. Puteti sa sariti peste acest comentariu ca e de domeniul trecutului.

Cand am vandut garsoniera i s-a pus pata omului ca vrea si acvariu. L-am dat, ca doar nu era din haur. Ce-i drept era frumos.
Plante nu mai stiu ce aveam in el, erau cateva. Substrat nisip.
Filtru intern - sump cu 4 camere cam 25-30% din volumul total al acvariului. O chestie improvizata dar foarte eficienta

Fauna : mentionez ca toti pestii i-am luat de la 2-3 cm. 2 ancistrusi adulti unul de 12cm si unul de 10 (cred ca femela) zici ca erau sharpi, vreo 20-30 pui ancistrusi de 1cm - ce-au mai scapat ascunsi prin filtru, 6-7 cory albino la vreo 5cm, o multime de melci pomacea si inca unii cu cochilia lunguiata de ziceai ca fierbe substratul ala, asa misunau p-acolo, cativa creveti rosii nu stiu cati ca nu aveam cum sa-i numar ca se ascundeau - dar erau mici, 3 scalari cam la 10cm in diametru. De fapt unul singur era mai mare cam 10-12cm, unul vreo 8-10 femela, si altul cam la fel cu femela ca era batut mereu de ala mai mare. Si cativa guppy si molly negri si rosii cam la 5 cm. Astia desi se inmulteau des, nu prea supravietuia nimic.

Bazinul avea vreo 220 l sau maxim 250. Statea pe jos direct.

Lumina : o improvizatie facuta de mine cu 2 neoane pe un capac de plastic. Nu mai stiu acum cum se numeste plasticul ala. Facusem si o improvizatie de automatizare - nu erau pe timpul ala prize de genul - sa se aprinda si sa se stinga automat lumina.

BTW : am vazut in hornbach prize programabile la 24 lei bucata, aviz amatorilor.


@adrian09 - ai dreptate. Abia acasa cand am desfacut cutia am vazut ce sunt mai exact. Initial credeam ca sunt umplute cu ceva. Pot fi inlocuite cu success de melci de rigips (diblurile alea de plastic pt rigips) sau alte nebunii de plastic in genul. Si sigur sunt mai ieftine.

@Liv - merci man. Te contactez in privat pt detalii, telefon si alte cele. Se stie, berea o dau eu.

Off the record, mi-am luat 2h pauza de masa si taman ce-am mai lasat 200 si ceva maruntis la Hornbach : am luat o pompa Eheim Compacton 1000 si neste teava pt in si out. La in o sa incerc sa pun ca prefiltru filtrul asta intern boyu ca e usor de curatat.

Maine revin si cu ceva poze, sper dupa ce bag filtrul DIY in apa. La figurat ca are 1m inaltime, nu prea am cum. Diseara il temin si lipesc si izolez ce mai am de izolat, si maine seara intra in priza.

Multam si ape limpezi
Ha, merci Liv

Cam tarziu acum dupa ce am dat 35 lei pe bucata. Dar e bine de stiut. Am un vecin gard in gard cu mine care lucreaza la Mobexpert, chiar la asamblare mobila. Sau, 5 minute pana pe Colentina inima strazii ca stau aproape. Partea proasta la mine e ca bag multi bani acum la inceput, ca daca-i bagam pe bucatele nu se simtea.

Alta dandanaie : ma intreaba copchilu de cel putin 5 ori pe zi - Tati unde sunt pestii? De ce nu avem pesti? Tati faci pesti?
Nu prea intelege cum sa avem un acvariu plin cu apa si chestii prin el dar fara pesti.
Si eu care voiam pesti mici (ciclide mici sau neoni) - copchilu vrea pesti mari.

In alta ordine de idei, am nevoie de niste pesti sambata sau duminica, eventual sapt aviatoare : 2 sau 3 ancistrusi (de care o fi), 4-5 cory albi, melci pomacea si mai sunt niste melci cu cochilia lunguiata, nush cum ii cheama. Are cineva, stiti pe cineva ? Daca e donatie nu ma supar, dar pot sa-i si cumpar. As prefera sa iau de la cineva de pe forum si nu din magazin.

Merci
Hai sa va spui ce-am mai facut.

Pana acum m-a costat peste 1000 lei. Dar nu asa, simplu. 2 faze :

550 lei : a luat foc nevasta ca de 2 ani o duc cu zaharelul cu un dulap in baie si un pantofar. Pana acum am pacalit-o ca le fac eu, ca dimensiuni, culori, ca sunt scumpe ca daca le fac eu iesim mai bine, etc. Acu n-a mai tinut vrajeala si sambata seara cine cara colete cu mobila pe ploaie torentiala? Ati ghicit.

450 lei : a scapat vaca-n trifoi la Hornbach. M-am dus pt filtre si am luat si alte chestii care nu-mi trebuiau neaparat. Cu ocazia asta am aflat ca substratul ce-l aveam era JBL nisip alb 4-6mm si nu nisip chior de constructii.
Am luat asa (ce nu-mi trebuia): substrat manado, un mopan si o cioata, o bila de java moss, 4m de furtun (1,5 erau de ajuns si puteam sa-l iau mai ieftin din alta parte).
Ce-mi trebuia : burete fin, burete mai putin fin, 2 cutii de ceramice (cred ca una era de ajuns), o cutie de bioballs, o punga mare de vata, o cutie mare de haleu. Am uitat ce scumpa e mancarea, am dat 70 lei pe cutia de mancare. Daca stiti in alta parte mai ieftin, va rog sa-mi spuneti.

Am facut filtrul ala extern. Nu l-am terminat, mai imi trebe ceva fitinguri cat sa prind pompa la robinetul de retur de 3/4 si sorb-urile de acvariu, ca sa nu bag furtunele direct. Ca si durata : o bere. Costuri : 50 lei pana acum, doar filtrul. Materialele le-am zis mai sus.

Acvariul a intrat la ciclat de sambata cu filtrele ce le aveam : un intern boyu 700l/h si un extern ista 400l/h.

Acum sunt in dilema daca sa pun pompa interna sau externa in filtrul asta mare. Depinde si de costuri dar parca ar fi mai usor cu una externa. Cam 1000l/h ar trebui sa aiba. Mai ma uit dar sper ca miercuri seara cel tarziu sa-i dau drumul.

Multumesc tuturor.
Baafta
Salutare,

Am un prieten geamgiu, lucreaza de multi ani cu geamuri si mi-a zis ca se da foarte greu jos geamul ala o data ce a fost lipit. Riscul sa se sparga acvariul este destul de mare. Operatiunea este destul de grea. O sa ramana si ceva urme. A zis ca e mai usor sa-mi faca alt acvariu decat sa dea jos geamul ala.

Oricum, vad eu ce fac cu bucata aia de geam, un decor ceva.

Am renuntat la ideea filtrului intern. Stiu, o sa ziceti ca uite-l si pe asta una zice si alta face. O sa fac un filtru extern DIY : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/7713.page Am luat deja Teava de canalizare de 160, capace, robineti. O sa-mi mai trebuiasca materialul filtrant si furtun. Pompa sa vad daca pot sa folosesc ce am, daca nu o sa cumpar una de 1000l/h


Ca si stativ : am lucrat ceva mobila in tinerete, faceam mobila pe comanda. Nu e o problema sa fac un dulap. Problema intervine de spatiu : am deja un birou pe un hol, birou de 800, care intra perfect intr-o nisa de 800 (toc de usa). Acvariul are oricum 1000, depaseste si nu intra in nisa, dar trag biroul mai in fata si las doar in spate 100 sa se propteasca in nisa - in felul asta stiu sigur ca nu fuge agregatul nici stanga si nici dreapta. Fata spate mai greu datorita constructiei. Problema se pune sa nu cedeze de tot palul ala, de sus in jos. Destul de putin probabil, dar...
Alta optiune am : am 2 picioare de masa, facute de mine din pal, rezistente, destul de mari. Am vrut sa fac o masa de bucatarie cu blat masiv stratificat, lipit si presat, insa am renuntat intre timp la idee. Acu ma bate nevasta la cap sa cumpar masa.

Cred ca totusi o sa adopt o versiune mai solida. Nu atat de vecini (stau la casa, nu e panica) nici de nevasta (ea abia asteapta un motiv sa zugraveasca sau sa schimbe parchetul) cat pentru siguranta COPILULUI. Adica, sper sa fie si copilu meu fascinat de pesti si acvaristica asa cum sunt eu si sa petreaca ceva timp in preajma acvariului. Daca cedeaza ceva cand e copilul p-acolo e nasol.

Multam mult de sfaturi si idei.



Revin cu detalii si o intrebare.

M-am interesat si nu pot sa dau jos bucata aia de geam. O sa ramana acolo si mai vad eu ce o sa fac. Sambata o sa o gauresc si o sa dau o fuga la dedeman sa iau niste plexiglass sa fac filtrul ala desenat in schita de mai sus.

Intrebare : vreau sa pun acest acvariu pe un birou de la ikea. Erau la un moment dat niste birouri la ikea la oferta la 60 lei. Credeti ca o sa tina? E posibil sa nu tina si sa trebuiasca sa-i fac un suport mai rezistent?

Merci,
Alin
Merci adrian pt sfaturi.

O sa le urmez negresit. Cel putin pe unele din ele.

Daca reusesc sa dau jos bucata aia de geam de la jumatate, o sa fac sump intern asa cum am vazut intr-un filmulet pe aici. Avea 4 camere parca.


Daca insa nu reusesc sa dau jos bucata aia de geam de la jumatate, o sa-l modific (adica o sa-l gauresc) si o sa fac ceva de genul schitei atasate.


Deocamdata nu ma bag prea tare la plantat, substratul o sa fie nisip chior, o piatra sau 2 de decor, eventual un lemn. O sa pun ceva java moss.

Daca mai aveti si alte sfaturi, nu ma supar.
nici mie nu mi se vad pozele, nu stiu de ce.
Mai bag o fisa

https://imgur.com/E6TdDck

https://imgur.com/a/8hvKVct

https://imgur.com/a/n7IGzMB

https://imgur.com/a/k06QFmH

https://imgur.com/a/XIbdN3w

Merci beaucoup mon ami.

A fost rapid.

Hai ca pun poze cu ce am. Pe filtrul extern zice 360L/h Mi se pare cam putin.
Mai am un filtru intern, dupa cum se vede in poza, de la Boyou. Si un incalzitor tot Bayou.

Asta e animalul : image

sau image

Filtrele :

image image image

image



Salut,

Revin dupa o perioada de peste 10 ani in domeniul asta, ca na, si-a bagat necuratul coada si m-am pricopsit cu un acvariu de 100/40/40.

Am avut acum 10 ani un acvariu frumos de 120/40/60 inaltime, un fel de sump intern pe vreo 30 intr-un lateral care a fost super ok. Ma rog, am trecut atunci prin toate greselile incepatorului. Sper sa mai fi ramas cu ceva cunostinte din perioada aia. Avantajul atunci e ca l-am luat gata facut, ciclat, cu substrat, melci, plante, pesti, bacterii, efectiv tot. Doar apa am bagat eu in el ca era culmea sa o iau si p-aia.

Boon, acum sa revenim ontopic.
Vreau sa-i dau drumul la asta nou. Deocamdata o sa-i fac tot un sump intern pe o laterala. Are la ora actuala o bucata de geam lipita orizontal la 20 cm, lunga de 35, pe o laterala. A fost folosit pt o broasca testoasa. Acolo vreau sa fac sump. Ii dau cateva gauri aproape de capat, deasupra lipesc cateva bucati de geam sa fac 3 camere separate prin care sa functioneze o filtrare mecanica si biologica. Jos, pe fundul acvariului si sub geamul asta care e deja lipit si in care dau gauri vreau sa pun burete. E OK ? sau sa nu pun nimic aici?


Intrebari (multe) :

- De unde iau burete ieftin?
- De unde iau moss ieftin?
- De unde iau substrat? Am ceva dar mai trebuie.
- Melci am vazut ca mai da cate un coleg pe aici pe forum, daca o mai fi nevoie o sa mai cumpar.
- Am un filtru extern, nu stiu cum se numeste, o sa folosesc doar materialele din el. Ce pompa imi trebuie?

Deocamdata o sa-i dau drumul fara pesti, cand o sa fie gata sump-ul, pentru o saptamana sau 2. Apoi vreau sa bag in el doar melci, 2 pesti sanitari deia ventuza (am uitat cum se numesc) si vreo 3-4 sanitari albinosi.
Deocamdata fara plante, poate doar plante care filtreaza. O sa mai vad pe parcurs.
Daca totul merge bine, probabil o sa populez cu un mic banc de neoni. (maxim 10).

Dupa ce o sa bag sanitarii o sa incep si cu lumina si capacul, dar aia e discutie separata. Deocamdata o sa fie amplasat langa un geam, lumina naturala destula si daca e nevoie o sa-i las un bec aprins.

Imi cer scuze in avans, stiu ca raspunsurile intrebarilor mele se gasesc in acest forum, dar fiecare acvariu are ceva special si este unic in felul lui.

Mentionez ca am un copil mic de 3 ani si nu-mi permit sa investesc foarte mult in acest hobby.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri. O sa revin cu idei si poze


Mersi pt raspunsul prompt

1. am incercat reteta lui Dalles insa cred c-am gresit eu ceva. Verific instalatia si maine o iau de la capat.
2. la 200 L apa si 1 milion si ceva de melci sa puna mana cine-o vrea sa-i ia manual ... In principiu nu ma deranjeaza foarte tare insa uneori vezi cum se misca substratul la propriu. In anumite locuri e o forfota de zici ca fierbe substratul, asa de muti melci sunt.

Merci inca o data
Am si eu cateva intrebari :

- ma chinui de 1 luna sa fac si eu bomba CO2 care sa tina mai mult de 4 zile.... nu reusesc.... care este frate EXACT compozitia? am citit o gramada, am aplicat o ramada de retete, nu am reusit sa fac bomba aia sa mearga mai mult de 4 zile

- ce se poate intampla daca am prea multi melci? adica, stiu efectul lor, stiu ca sunt buni in acvariu, stiu cu ce sa-i extermin (botia) insa deocamdata ei doar se inmultesc. Nu vreau sa renunt la ei de tot, de fapt vreau sa-i tin sub control. Cum?
Revine la vanzare in forta :
Acvariu (cu substrat) + incalzitor + 1 filtru intern mic (cel mare l-am dat) + pompa aer + capac cu lumini (4 neoane per total) + maternitate + curatitor geamuri magnet
Se adauga pesti : 3 scalari maturi, aprox 10 cm, o pereche depunatoare si un mascul; 2 perechi silver molly ballon adulte intre 3 si 5 cm; 4 sau 5 rasbore nana; 4 cory albino adulti de aprox 5 cm; 2 pui ancistrus de aprox 3 cm, pereche
Plante : isi alege omul de la mine din acvariu
Pret total 350 lei, negociabil
Acvariul l-am dezafectat. Pestii si plantele le-am donat. A mai ramas si substratul
Restul se vinde.
Acvariu mare + incalzitor + 2 filtre interne + pompa aer + capac cu lumini + acvariu mic (maternitate) = 200 lei ultimul pret
Se dau si pe bucati :
Acvariu + capac si neoane = 120 lei
2 filtre interne resun = 40 lei
pompa aer = 25 lei
incalzitor cu termostat = 20 lei
maternitate = bonus la acvariu mare
se mai face o reducere, ultima de acest gen
250 lei pentru tot

am donat insa masculul de tetrazona, au ramas ceilalti
25 de lei pompa + furtun + aerator JBL Aeras Micro Plus
se mai face o reducere
300 lei pentru tot
au iesit din calcul 2 perechi de molly velifera
Reducere de pret : 350 Lei
dau si pe bucati, insa mai intai pestii... deci cine doreste xifi, rasbore, mascul tetrazona (se simte singur saracu), ancistrusi, etc sa ma contacteze
la fel si acvariul si accesoriile : facem pretul pe loc
se adauga un bonus : maternitate cu dimensiunile 260x170x145mm
Da, na ca uitai cateva detalii :

Acvariul este home made, sticla de 6, cumparat de mine de la alt forumist. Capac are din sticla si peste sticla mai este "o chestie" care tine neonul, destul de estetica. In primele poze sunt mai multi pesti, (scalari, gourami, etc) aceia nu se dau.
In atasamentele urmatoare o sa se vada si pestii pe care-i dau. Din pacate rezolutia este foarte slaba din cauza telefonului.
Ca si plante mai adaug Valisneria (pe care am uitat sa o precizez in primul post) si daca omul vrea Riccia..... Ideea e ca pot sa fac o combinatie de plante la fata locului, avand in vedere ca mai am si celalalt acvariu.


 
Forum Index » Profile for allanbzzz » Messages posted by allanbzzz
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com