[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: cristiandrei
Forum Index » Profile for cristiandrei » Messages posted by cristiandrei
Message
Deliabiba wrote:Din cate am vazut pe aici biohone face ciclul complect .

Este posibil ca avand in eheimul meu de jos in sus:
un sertar cu eheim biomec
unul cu sera siporax
Doua cu eheim substrat pro

Si sa am No3 maxim 5 ppm?


Asta ar insemna denitrificare, posibil sa rezolvi crescand debitul prin filtru sau oxigenarea.
Procesarea NO3 in filtru, eliminarea, se face in conditii anaerobe care pot aparea daca debilut este mic pentru marimea filtrului, daca traseul prin filtru este lung...

A, poti sa reduci schimburile de apa
Eu folosesc prefiltru Eheim 4004320 si sunt destul de multumit.
Acum pentru un nano e destul de mare insa poti folosii doar jumatate din el.
Lampa respectiva are controler, e mai greu cu DIY daca nu te pricepi, eu ma chinuii de ceva timp sa fac un controler si nu sunt tocmai atehnic.

Lampa e puternica, 18w pe LED e destul de mult pentru 60l dar mai poti dimma in functie de ce plante ai si stadiul in care se afla.

O chestie care nu-mi place e ca are 8000K, e cam de apa sarata.

Glicerina boraxata gasesti la farmacie.
Oricum dupa tratament ai sa vezi daca mai sunt bune de ceva, daca nu, la gunoi. Riscul de care vorbeste Alber exista si la ventuze noi, le cumperi, le montezi, totul bine si frumos si intr-o zi gasesti pompa de valuri zburdand prin acvariu (recomand prindere magnetica).

E vorba de ventuze, OK? iti apreciez comentarile dar uneori cam exagerezi.
Un sfat ce l-am primit eu: bagate in apa care da in clocot, pentru vreo jumatate de minut, unse si cu glicerina si tinute o zi.
Pai sa tot fie mai bine de doi ani de cand am pufferul si nu l-am vazut atacand creveti, doar melci, al meu nu am vazut sa manance mancare congelata
Poti sa-mi spui te rog pe PM de unde ai cumparat pufferii si cat te-au costat?

Merci.
Am mini kani 120, la un acvariu de 54L, mi se pare un filtru foarte OK, mai ales la pretul pe care il are, volum de material filtrant foarte mare, 4L.
Pompa intradevar se poate monta in acvariu, pe tur, sau afara, pe retur, cel putin cam asa spune producatorul.
Debitul este mic, 350L/h, pentru filtrare biologica eu consider ca este OK dar pentru circulatia apei in acvariu cred ca mai trebuie suplimentata, asta mai ales ca am pus pe sorb o bucatica din acel nylon ca protectie pentru creveti.

Apropo de chestia asta cu pompa in dulap, cred ca o sa incerc si eu, doar sa cumpar niste tub mai flexibil, ca cel cu care vine filtru este si rigid.
Nu ai spus nimic de CO2, daca nu bagi, probaibl asta e cauza.
Degeaba ai lumina foarte multa daca nu ai si CO2, adica nu e chiar degeaba, dar rezultatele nu sunt grozave.
Pai de aia se cheama Red Cherry, pentru ca sunt rosii. Daca s-au facut rosii la tine, deobicei inseamna ca au conditii bunicele.
Invers era mai alarmant
fara suparare, dar Aquascaping!!!
Nu se pun doi, ori unul ori cel putin trei. Daca se pun doar doi se intampla exact ca la tine, se bat intre ei.
Tot din Iasi i-am luat si , zic eu, la un pret super (nu conteaza magazinul ca oricum in Iasi nu sunt asa multe).
Sper ca nu mananca pesti mai mici decat ei!!!
Am bagat trei intr-un acvariu cu neoni, arlechini,etc., dar sunt pui de vreo 2 cm. Ei au treaba cu plantele, mananca algele de pe ele.
Pentru ca mi-au placut asa mult am mai cumparat 3 acasa, in acvariu cu microrasbora si creveti, ieri i-am bagat si acum mai cam speriat.
Ce am observat la cei de acasa, cu toate ca aveau vreo doua ore de cand erau in acvariu, unul dintre ei deja manifesta tendinte teritoriale fata de ceilalti doi.
Grosime sticla?
 
Forum Index » Profile for cristiandrei » Messages posted by cristiandrei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com