[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: cristiandrei
Forum Index » Profile for cristiandrei » Messages posted by cristiandrei
Message
Marimea bulelor nu prea depinde de pompa ci de piatra.
Da, e mai bine ca bulele sa fie mici pentur a se dizolva in apa.

Nu prea vad utilitatea pompei de aer drept urmare nu folosesc.
Si pe mine ma tenteaza sa folosesc filtru de substrat, poate cu functionare inversa, adica Out-ul de la filtru extern sa mearga in filtru de subbstrat si sa elimine prin substrat, substrat care as vrea sa fie vulcanic sau ceramic.

Asa ca niste pareri as vrea si eu, daca a incercat cineva.
Nu vreau nutritiv pentru ca se epuizeaza.

Trebuie sa fie rotunjit pentru pestii de fund, cory si multe alte specii.

ADA e un pic cam scump..., am nevoie de vreo 25 de litri.

Ma gandeam ceva de la Dupla Ground, cel maro pare OK din poze. Sau Dennerle quartz orange.

In trecut am avut rezultate bune cu un substrat ceramic, cred ca era ceva gen argila, acoperit cu pietris marunt de pana in 3mm.

Acum am tot ceva de genul doar ca e alta argila si parca nu ofera aceleasi rezultate, plus ca e mai usoara si are tendinta de a iesi imediat deasupra pietrisului.

Avantajul ca argila absoarbe din apa nutrientii in exces si ii elimina treptat, ofera un anumit echilibru, din ce am inteles si roca vulcanica face cam la fel.

As incerca roca vulcanica dar parca nu as mai vrea doua straturi si nu stiu cat de fina pot sa gasesc.


Salut,

Nu stiu ce nisip/pietris sa folosesc pentru un Rio180, vreau sa fie doar decorativ, cat mai spre natural, nu vreau sa folosesc substrat nutritiv.
Trebuie sa fie fin, rotunjit, si destul de marunt.
Ce substrat ati vazut in acvarii si v-a placut la aspect?
Eu am folosit radacina de vita de vie, ara si formele interesante, si acum am o bucata ce nu stiu ce este, am cules-o din padure de la munte dar nu e rasinoasa.
Mai am doua bucati ce le-am adus din Greci, de pe malul marii, cel mai probabil au statu destul si in mare, urmeaza sa le fierb plus sare si sa le bag in acvariu.
Pai prefiltru am acum, marisor, Ehiem cu doi bureti dar nu mai vad rostul daca trage apa din filtru Juwel intern, ala o sa devina si prefiltru pentru filtru extern.

Apa ajunge in doua moduri, prin mediile de filtrare unde clar va fi un burete mediu pus deasupra ca prefiltru (poate si pasla) sau prin fantele alea de dau direct in camera pompei care trebuie acoperite cu un alt burete ca altfel ajung puii de melci si de creveti (chiar pui de pestisori) De aici si frica sa nu fie debit suficient de mare, probabil voi bricola inca niste fante pe partea cu materiale filtrante, pe la jumatate.

Incalzitorul oricum am in plan sa-l scot, voi folosi unul extern ce l-am primit deja de la chinezi.

Voi incerca sa fac un topic cu acvariu meu de 180l ce urmeaza sa-l setez (l-am cumparat deja) doar ca timpul e limitat, incerc sa ma grabesc ca vreau sa mai prind perioada de livrari la pestisori, daca da frigul multi furnizori nu mai trimit.
@scarabell, asa vreau sa fac si eu la un Rio180, sa pun in-ul de la cel extern in filtru intern ce vine cu acvariu dar ma tem ca nu ajunge suficienta apa acolo incat a fie si pentur pompa de la filtru Juwel intern si pentru cel extern.

Crezi ca sunt probleme din cauza asta?
Am mai vazut si in alte mari pietre faine dar nu am luat tocmai pentru ca banuaim ca sunt calcaroase. In schimb am luat niste lemne faine care asteapta sa fie fierte si bagate in noul acvariu.
GeoCri3772 wrote:
cristiandrei wrote:Mai simplu decat sa tii RCS e sa tii melci

Ciclat bine acvariul inainte si nu ar trebuii sa fie probleme.
Pai melcii nici daca vrei nu mor ,glumesc ,da sunt foarte rezistenti concureaza cu Betta ,dar cine s-ar uita la niste melci ?eu nu adica sa fie doar ei în acvariu


Melcii sunt si ei de mai multe tipuri, unii destul de misto, Helena de exemplu e interesant de urmarit.

Pe de alta parte, eu am pe cineva care se uita in principal dupa melci, e un puffer ) si drept urmare nu mai am melci in acvariu, trebuie sa fac rost si sa setez un acvariu sa-i produc.

Buna recomandarea cu Red Sakura, arata mult mai bine si merita sa platesti in plus pentru ei, si eu ma gandesc ca in acvariul ce urmeaza sa-l startez sa bag ceva de genul, ma retine faptul ca cel putin puii inevitabil vor deveni hrana vie.
Pietrele alea nu sunt calcaloase? Destul de interesante dealtfel.
Strict din alea as merge pe Oase, din ce in ce mai multi am vazut ca au trecut pe firma asta, acum desigur ca poate fi si marketing.

Oricum imi place ideea de a avea incalzitorul in filtru, tocmai am primit un incalzitor extern pe care il voi folosii o perioada dar in general nu-mi place ideea de a avea prea multe chestii adaugate pe furtun.
La Oase mai ai si prefiltrul care e destul de util/practic.


Mai simplu decat sa tii RCS e sa tii melci

Ciclat bine acvariul inainte si nu ar trebuii sa fie probleme.
Da, pentru ca ai o cantitate mai mare de lumina, flux luminos.

Acum depinde si de plante, unele prefera o lumina mai slaba, prea multa lumina poate sa rezulte in explozie de alge.
Mai depinde si de fertilizare.

Avand doua lampi, nu stiu daca sunt dimmable, poti sa te joci din temporizare, sa ai intervale cand doar una sa fie aprinsa, de exemplu dimineata si seara, iar la pranz amandoua.

Acum e dificil de calculat exact cata lumina ai tu nevoie, cele doua lampi probabil au undeva un pic peste 1000 de lumeni, adica suficient pentru plante medii, asta in teorie, in practica cred ca e suficienta lumina si pentru plante mai pretentioase.
Nu, ramane 6500K, adica o lumina rece dar destul de propice plantelor.
Poti sa aduni lux-ii cu toate ca nu e chiar asa

La 10 E probabil ca transportul e via DHL, deci super.
De la Hornbach am luat eu acum vreo doua saptamani dar aveau multicei. peste 20 de lei dar nu mai stiu exact, parca 26.
O mentiune, eu am mosquito rasbora, chili rasbora care sunt pitici pe langa Galaxy
De aceea adaug in amestec si pudra.
Ideea e sa dai mancare pentru ce pesti ai.

Eu preferam mancarea care se scufunda destul de repede dar acum pentur ca de cateva luni am si doi dermogenys pusillus trebuie sa am grija sa dau mancare si pentru ei.
Eu fac amestec si adaug mancare fina pentru mosquito rasbora cu mancare mai mare, combin care se scufunda repede cu alta care se scufunda mai greu, astfel au timp pestii sa manance treptat ca unii nu cauta pe fund.

Daca ai creveti astia vor rezolva ce ramane si ideal consider sa fie si o echipa de melci care din pacate imi lipsesc, am nevoie de cateva zeci de bucati de comunitari din aia mici.

NO2 nu are voie sa creasca, NO3 la mine creste pentru ca nu schimb apa destul de des, acum e OK, am facut niste schimburi mai dese.

Retine ca un acvariu mic e mai sensibil asadar adauga pesti treptat si chiar poti sa incepi cu creveti si melci, deisgur dupa ciclare.

Algele sunt alge nu plancton, nertinele poate ajuta, amano sigur, otto mai mult pe sticla, SAE ajuta dar cresc marisori si streseaza pestii mici.

PS: eu sunt adeptul filtrelor mari, pentru ca vreau multi pesti in acvariu mic, acum folosesc JBL e901 la 54l, desigur inoocuit buretii cu alte medii. Cand voi trece la cel de 180l probabil nu voi avea nevoie de suprafiltrare, aceiasi categorie de vetuitoare, nano.

Uff, ce mult am scris, si am divagat un pic, scuze!

O zi faina,
Cristi
Multumesc pentru raspuns, atunci voi urmarii sa vad, eu fiin din Iasi nu merita sa fac o comanda pe Bucuresti iar polonezii stiu ca livrau destul de ieftin.
Incerc sa gasesc preturile la ei pe site dar nu am reusit, este o lista undeva?

Merci
Pai din ce spui ai si o rezolvare simpla, mai putina mancare.
Ce ai in acvariu de dai mancare de suprafata? Aveam impresia ca ai creveti
 
Forum Index » Profile for cristiandrei » Messages posted by cristiandrei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com