[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Desauron
Forum Index » Profile for Desauron » Messages posted by Desauron
Message
Salut, poti sa imbunatatesti ce ai deja acolo asa: https://www.youtube.com/watch?v=6G5LgVj1sKM&t=174s

Sau daca vrei sa iti iei ceva nou, depinde ce urmaresti, sa faci o opera de arta echilibrata natural si estetic (aqua scape) sau vrei sa ai un acvariu din care sa inveti chestii (ce pesti se inteleg bine intre ei, sa reproduci guppy, sa vezi ce plante prospera la tine, etc). In functie de ce anume urmaresti va conta marimea, forma, accesoriile.

Primul meu sfat este sa iti organizezi intentiile si dupaia te bagi in a face lucrurile sa mearga.

Iti dau un exemplu, fiindca asa functioneaza oamenii, eu am vrut sa am un acvariu in care pot baga cat mai multe vietati micute, diverse si sa se inteleaga si prospere si fiecare sa aiba rolul lor. Si am asa:

Plante: anubias nana doar atat, fiindca lasa impresia ca respira acvariul.

Vietati de suprafata: 6 x endleri blue star

Vietati de mijloc: 4x broscute africane pitice, 5x cory pygmy, 10x creveti amano, 1x crevete red cherry

Vietati de jos: 6x microglanis iherengi, 6x cory panda, 2x orange dwarf mexican crayfish, 4x bristlenose ancistrusi, 3x ancistrus L340, 2x otto, 2x sewelia lineolata, melci roz si rosii ramshorn

Vietati de substrat: colonie de tubifex si melci de substrat

Si toti sunt in armonie, anubias infloreste, cory depun oua, racii si crevetii se imperecheaza, endlerii fac pui. In primavara-vara asta voi vedea pui de broscute, racusori si cory si sper si de somni pitici. Ce am realizat aici nu a fost facut intr-o zi sau 1 sapt, ci in saptamani de cautari pe internet detalii despre comportamentul vietatiilor si necesitatiile lor + cunostinte avansate de biologie, pe scurt stiu ce am facut, am acvariu de minim 8 luni si apa este mai curata si mai transparenta decat aerul, efectiv iti iti lasa impresia ca totul zboara la cat de curata si transparenta cu apa.

Iti urez bafta si bun venit in acest hobby frumos.
Mersi pentru info, asa gandesc si eu, dar na, arata gen prea bine sa nu o folosesc, si e un cadou pe care l-am primit cu bratele deschise.
Salutare, pe langa filtru, si perdea de aer, nu mai am obiecte artificiale in acvariu meu.

Am primit insa cadou o corabie din rasina sintetica, si trebuie sa recunosc ca arata binee rau desi nu e din materiale naturale gen.

Aveti asa ceva sau asemanator si voi si a cauzat probleme?
Physa Marmorata se numeste, e melc
Salutare, are cineva tritoni prin acvariu? m-ar interesa si pe mine sa fac rost. Apropo cismigiu a fost secat, inainte sa fie secat nu am reusit sa prind de acolo.
Salutare, revin cu un update. A revenit totul la normal, ba chiar acum aereaza ca in prima zi, ceea ce am facut a fost sa nu folosesc tubul si sa il las sa se usuce.

Am inteles, iti multumesc mult Liv pentru raspuns, da face valuri dar intelegi, nu mai merge chiar ca in prima zi si imi doresc sa il intretin si sa am grija de el.
Salut, am verificat si acel orificiu, stiu despre ce vorbesti tu, am curatat cu o scobitoare. Per ansamblu am decis sa il las doar sa filtreze si sa cumpar un aerator separat, insa mi-ar placea sa inteleg motivul pentru care nu mai aereaza.

Repet, toate partile care pot fi desfacute au fost desfacute si curatate cu seriozitate.
Salut apreciez implicarea ta, insa daca vei citi un pic mai atent postarea, o sa observi ca deja am facut asta.
Multumesc, chiar ma ajutat poza mult si voi incerca si eu sa fac ceva similar.
Ce este o morena?
Salutare, as dorii sa va impartasesc o idee si sa va cer un sfat in acelas timp.

Am in acvariul meu de 60l anubias nana, sessiliflora limnophila, limnobium laevigatum si hornwort.

Trebuie sa tund din cand in cand sessiliflora limnophila, si ma gandeam daca ar fi o idee buna sa am in acvariu doar anubias nana (am 4 bucati apropo atasate de lemn). Probabil ca estetic ar fi mai bine, dar din punct de vedere al calitatii apei, ca nu mai ajuta si sessiliflora limnophila sa filtreze apa, ar avea un impact prea profund?

A mai incercat cineva un acvariu doar cu anubias nana?
Salut colegi acvaristi, as dorii sa va intreb, daca stiti din intamplare din ce motiv filtru meu claro 600 nu mai aereaza, ci doar filtreaza? Mentionez ca am curatat filtru, la bobina, buretele, furtunu care colecteaza aer, si... cam tot ce se putea demonta si curata.

Am mai avut problema asta desigur, inainte era rezolvata dupa o curatare completa, dar se pare ca acum nu a reluat aerarea.
Dupa cum spune titlu cumpar Limia nigrofasciata, si prin bucuresti si prin tara. Astept pm.
Ramshorn maro.
Salut, ceea ce urmeaza sa scriu este din experienta mea personala:

Peste a murit din motiv pe care nu iti va putea nimeni sa le ofere cu o acuratete 100%, insa din experienta mea personala + cunostintele mele motivul este: probleme genetice.

A murit sanatos, dar dupa moarte s-a balonat ceea ce este normal, incepe procesul de putrefactie. Daca se balona inainte, ar fi fost o infectie alimentara sau de mediu numita Dropsy, nu e cazul aici.

Acum voi explica motivul pentru care consider ca a murit datorita defectelor genetice sa zicem. Din experienta mea persoanala cu inmultirea guppylor, am avut si guppy primiti de pui din frati, surori, si rude tot re-imperechanduse. Puiul de gup in cauza a crescut frumos, dezvoltat culori la timpul optim, dar a murit la varsta de 3 luni, datorita genelor care nu ii permiteau sa stea mai mult in viata. Se manifesta si altfel insa treaba asta, puii nascuti prin incest repetat pot murii prematur datorita imunitatii scazute cand trec in alt mediu decat in cel care s-a dezvoltat.

Pe scurt, nu ai facut nimic gresit, nu ai cum sa verifici imunitatea pestelui, din acest motiv se sugereaza de vanzatori sau crescatori sa aclimatizezi treptat noii pesti(fiindca este ieftin sa nasti pui prin incest repetat decat sa diversifici genele).

Sper ca te-a ajutat informatia asta oferita din experienta mea personala si cunostintele mele.
Daca vinde cineva in Bucuresti sau trimite in Bucuresti contra cost astept PM sau reply.
Salut, ti-am dat pm
Cumpar crevetele gheara rosie, bucuresti, astept PM sau reply.
 
Forum Index » Profile for Desauron » Messages posted by Desauron
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com