[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: payti
Forum Index » Profile for payti » Messages posted by payti
Message
Silviu Man wrote:Ok, atunci cel mai bine este sa grupezi plantele in jumatatea din spate si sa le rezervi partea din fata ca spatiu de inot.
Va fi si mai usor sa faci curatenie dupa ei. Avind carasi, nu stiu daca merg crevetii ...

Nu a spus ca vrea sa puna creveti!
Aha. Ok. O sa vad. Deocamdata se încadreaza
Un Crystal cu oua! Si care credeam ca doar cu apa osmozata, substrat de la Ada, pH controller si alte SF-uri, se poate ....
Mosquito
Decat guppy normali, mai bine cauti endleri care sunt mai mici
Bonsaiul ala este natural sau de plastic?
Nu gasesc niciunde Vimi. M-as orienta pe altceva, mai usor accesibil ...
Pai tu mi ai dat 5. Cu Easycarbo sunt 6. Deci sa inteleg ca Masterline nu are destul fier si potasiu? Dar tropica de ce mai trebuie? E si nano acvariul. Cu cat pun mai multe s ans? s? gresesc e mai mare. Acum as avea vreme, dar vine vara ?i nu o sa prea stau atât pe acas?....
Nu vreau sa pun CO2. Se pare ca vimi nu gasesc pe la noi.
Nici nu le am vazut Acum doar le am citit! Ma gandesc si nu stiu cum sa fac .... Clar mi se pare complicat cu 4 produse Ceva mai simplu nu merge, din vreo 2? Pe langa astea mai este si Easy Carbo, care ma gandesc ca trebuie sa pun, sa nu ma invadeze algele. Deci eu ca si fertilizanti am deocamdata cumparat doar profito, din care pun in acvariul mare 8 picaturi zilnic, dar care se pare ca hraneste doar algele Cand am cumparat acvariul asta mic, mi am luat si Sera florena, care am inteles ca este tot un fel de profito si ca este bun. Dew vreo 2 zile am inceput s apun in acvariul asta cate 5 picaturi din Florena si 0,5 ml. Easy Carbo. Acum chiar nu stiu ce sa fac, am citit multe lucruri bune despre Master Line, si cum este si un produs romanesc, ma bate gandul sa imi iau... Sera florene nu e ok sa folosesc, daca tot l am luat? Easy carbo oare cat sa dozez, acum de inceput, tinand cont ca nu am multe plante?
20180112_213645f48e5.jpg
Am prins-o pe burtoasa
image
Nici o parere despre fertilizare?
Mersi. Am si o burtoasa cu oua (red cherry), dar nu mi a stat deloc la poze. Mai am de lucru la aranjarea plantelor si a pietrelor, dar mai astept ca radacina sa se mai ingreuneze. Oricum, toate pietrele si radacina sunt gasite de mine, pe malul apei!
Mai m-am pricopsit cu 2 melci psyha, pe care ii pastrez momentan (cred ca erau in vasul de la o planta ce am cumparat-o.
Nu stiu ce sa fac cu fertilizarea, am Sera florena si Easycarbo, as incepe sa pun dar nu stiu daca e bine si in ce doza?!?!?!
McLovin', am gasit moss in Timisoara la cineva, cu 10 lei potul, daca vrei, iti dau nr.
20180111_1935165bfc9.jpg
20180111_17493820500.jpg
20180111_1725256421e.jpg
Parerea mea este ca nu e bine sa te limitezi la ce ai in curte, ci sa faci o plimbare printr-o padure sau pe malurile unui rau, o sa fii surprins cate chestii poti gasi.
inca nu fac nimic pt ca mi e frica de radacina, si asa mi s au rupt radacini de la o planta cand am tot schimbat, ma stau vreo luna sa se stabilizeze si sa aranjez definitiv pietrele; as ridica puti mai mult si radacina, pt. ca arata super si partea de jos, dar mi e frica inca ... Tripartita era super lunga, am rupt o de la mijloc si jumatate am replantat o in drepta spate. Nu ma steptam sa creasca asa mare, ma gandesc sa o folosesc ca si fundal, sa arunc cabomba mai incolo ...
Nu stiu ce am facut ca nu imi mai ia poza, imi aparea intoarsa si am incercat sa o modific.
 
Forum Index » Profile for payti » Messages posted by payti
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com