[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Nimeni
Forum Index » Profile for Nimeni » Messages posted by Nimeni
Message
Ca sa intelegi la ce ne referim noi cand spunem "ventilatoare in capac".... si ptr ca "o poza face cat... cate mii de cuvinte doresti": click pe poze si "aprofundeaza ideea" ;) Succes la DY

image image

Ps: pozele nu imi apartin, sunt "imprumutate" de la un coleg acvarist... care banuiesc ca nu se va supara ptr reclama ;)
bigman wrote:O am deja in cap, o lada frigorifica electrica auto.


Dupa cum zice Koala: "Testat!"... NU MERGE ;) Efectul Peltier nu da randament...
Mergi cu incredere pe ventilatoare ;) (2 IN si 2 Out)

Iar despre "filtrul din filtre"... functioneaza, fara sa mai aiba nimic suplimentar: tevile care le vezi... una este alimentarea la osmoza iar cealalta este evacuarea la "schimb" ;)
Am zis ca are salbataciuni.... in bazin are pH 5 si baga doar osmoza la schimb

L.E: revin ca am vazut ca "am sarit" un post de al lui Koala unde deja iti explica de Peltier..... asa ca m-am apucat de recitit discutia "din nou" si am dat peste fraza asta, glumeatza pot spune:

bigman wrote: care este setata pe 35 de grade si este foarte calda spre fierbinte ca eu fac dus cu ea asa !


Nu pot adauga decat: "Vedea`te-as eu pe tine facand dus la 35 de grade" De curiozitate sa iei cu tine un termometru la dus si sa masori apa ;) (Nu te contrazic.... e posibil sa faci dusuri reci, dar eu unul potrivesc apa la discusi "la mana" si 30 e rece.... 35 e "calduta")
paradoxx wrote:asta ce vrea sa insemne d-le Big?ca v-ati lasat pagubas?Chiar voiam o persoana in plus care sa ii faca pe cei de la Eheim "sa isi taie venele in grup",caci rotor lipit cu nylon de pescuit si super glue am vazut,mai voiam sa vad si denitrificare cu dedurizare si filtrare pro facuta in casa.


Off-topic dar..... referitor la filtrare DY si afirmatia ta de mai sus: postasem recent poza asta, care NU a starnit reactii ;)

image

De adaugat ar mai fi faptul ca.... intradevar, a reusit cineva sa ii faca pe cei de la Eheim sa faca "sepuku group".... avand in vedere ca acvariul are 1100L si este populat cu Altumi Wild!!!!!
http://www.facebook.com/257901337747094/videos/vb.257901337747094/403497033187523/?type=3&theater
Acvarii se fac... dar nu cele de pe King`s....

Un exemplu aveti aici, firma SCHURAN : http://www.schuran.com/index.php?article_id=10&clang=1
koala wrote:- Lipitura se face cu o solutie speciala (pe vremuri se folosea ceva pe baza de cloroform). Materialul se dizolva si lipitura "sudeaza" marginile.
- Plexiglasul e un material scump si destul de problematic. In timp, se ingalbeneste si-si pierde din transparenta. Cred ca exista si plexi care nu se ingalbeneste, dar nu stiu sigur.
- Se zgarie imediat, asa ca trebuie umblat cu mare grija in el... fara "bureti de vase", fara magneti de sters geamul...
- Are avantajul ca e mult mai usor decat sticla... se prelucreaza usor (gauri).



+ costa... "al naibii de mult"!!!! Ma refer la un "acvariu sanatos" nu ceva de 40L....
De unde iti iei sticla din Iasi?

Intreb ptr ca ai o colega care si ea cauta sticla in Iasi, de AncaMarketing e vorba (poate "va combinati" si o puneti de o comanda comuna de sticla mai ieftina si economisiti la transport ;) Plus fiind valoarea mai mare... poate "isi misca fundul" meseriasii)
Anca.... o privire la jurnalul lui Koala ai aruncat? La partea cu overflow prin cutie externa? ;)
Neoane Led sunt destul de scumpe....
Cat despre reflectoare: jumatate din motivul defectarii lor este.... "instalarea" ;) Nu trebuiesc "bagate in capac" deoarece degaja destul de multa caldura iar sub capac este multa umezeala. Daca vrei sa te inspiri in montarea lor.... arunca un ochi pe DCR la jurnalul lui Blue si vezi cum si-a montat el reflectorul (doar partea de lentila este sub capac, restul este in afara)
Asta ziceam si eu.... la 3L de bureti si ceramic... si un schimb saptamanal de 20-30%... poti astepta mult si bine sa scada nitratii cu ajutorul bacteriilor din acvariu (filtrul nu are debit ca sa reuseasca sa faca o circulatie a apei prin tot acvariul dar.... "tot ce e posibil sa ma insel".

Rectific ca am recitit: 25-30% LUNAR....
Daca este T8.. DA. Dar tu ai T5 din cate retin....
Neoanele cu led vin cu un starter special ptr ele,.... care il pui in locul celui normal de T8. Dar puterea de 54W este destul de mare.... LED consuma putin, de exemplu eu am neon de 22W lung de 150cm la 6500K ;) Lumeni cam 2200... ceea ce consider ca este deja prea mult.... Am mai vazut prin comert LED de 11W care il poti pune in locul tubului de 18W (se potrivesc dimensiunile)

Eu in locul tau..... as ramane tot la reflectoare ;) Spor
"Fitrul are bureti si inele ceramice " = Filtrare deficitara....
lukitza wrote:Nu se aventureaza nimeni cu o parere?




Ca sa iti inlaturi "dubiile" asupra pietrei ponce.... curata camera in care e pompa si pune ptr cateva zile/ saptamani in ultimul compartiment (sau dupa sacii de piatra) niste perlon.... Astfel prefiltrezi apa recirculata si ai timp de observatii....
In afara de Johnny.... cati dintre cei care au raspuns au citit sau "stiu" ce este sau cum se foloseste Purigen?
Lukitza zice de "licori"... Paradoxx despre "lecturi"..... ;) Adevarul e undeva pe la mijloc (cam pe acolo pe unde a scris Johnn)
paradoxx wrote:Deci prin urmare,prin teorie filtrele care au "tavitele" "mufate" direct una peste alta creand o conducta creeaza circuitul apei de jos in sus ?


Nope...: Prin PRACTICA! Da, asa cum a explicat Hadul si asa cum ai concluzionat tu: nu este "teorie", chiar asta se intampla ;)

Ps: asezarea sau componenta materialelor "bio" sau "mech"... tine de fiecare producator in parte. In schimb.... tu poti sa le organizezi dupa bunul plac sau cum crezi ca e mai eficienta filtrarea la tine.
Koh-i-Noor wrote: Copii mostenesc de la parinti ura asta (prin educatie si -o sa radeti si o sa ma catalogati mistic ratat- dar as spune si prin memoria sangelui, asa, mai pe scurt.


Nu am vazut documentarul... ca citesc de pe IE dar promit sa il vad (asa cum am vazut mai inainte clipul cu copeopoada =)) ) dar.... citind comentariul lui Noor imi dau seama ca este ceva despre musulmani.
Apoi citind paragraful sau fraza de mai sus.... tin sa il contrazic pe Koh-i-Noor: NU MOSTENESC DE LA PARINTI... ci copii sunt educati in asa maniera.

Stiati ca in tarile musulmane, inainte de a invata sa vorbesti, scrii, citesti.... trebuie sa mergi la "scoala de Coran"??? E un fel de gradinita in varianta noastra in care copiii, incepand cu varsta de 3 ani "studiaza Coranul" (sic) Timp de 4 ani pana incep scoala la varsta de 7 ani.... acolo ei acumuleaza prima informatie din viata.
In primul rand invata Coranul "pe de rost".... (Se spune ca nu esti musulman adevarat daca nu stii Coranul pe dinafara, si asta fac acolo), apoi invata scrierea in araba si bineanteles toate procedeele de urmat in timpul rugaciunilor si etc.
Astfel ca in acest timp de 4 ani se produce "spalarea creerului definitiv"... Iar ceea ce "vad acasa" nu este decat o continuare a ceea ce au invatat la "gradinita".... asa cum au invatat si parintii lor la randul lor.
Blue14 wrote:La inceput am tinut membrana numai in spalare deoarece osmozorul venise cu fitingurile montate gresit si robinetul nu avea sens.....si am consumat la metri cubi de apa....mi-am dat seama tarziu....pe atunci nici nu ma interesa sa masor apa ca aveam impresia ca e nou osmozorul....
De aici au aparut problemele mele majore.....


Uite.... ca sa "intelegi" cum functioneaza un "flush":
http://www.youtube.com/watch?v=KdgT_LBiYyg

Ca sa intelegi "inca un lucru": apa FILTRATA se colecteaza PRIN MIJLOCUL cilindrului al membranei ! Restul de apa care trece prin membrana si ajunge la canal nu este decat APA NEFILTRATA!
De aceea exista acel restrictor, de aceea exista "pompe booster": ca sa forteze cat mai multa apa sa treaca prin ultimul strat, acea membrana osmotica, membrana care lasa sa treaca doar apa pura.

In concluzie: neavand restrictor, nu strici in nici un fel membrana, doar consumi foarte multa apa.... deoarece nu se face presiune in interiorul "instalatiei".

"bonus"... de studiat: http://www.excelwater.com/eng/b2c/whatismembrane.php ;)
Citesc azi asta:
Blue14 wrote:Membrana e terminata si daca nu pun rasina scoate tds 75!
....... si imi reamintesc apoi de "asta":
14.04.2015:
Blue14 wrote:Eu am masurat cu tds-ul bunicului meu care e calibrat de firama care i-a montat filtrul si am 3, bineanteles ca nu am mai mult de 500 litri facuti...


......................... ............ esti o adevarata "enciclopedie" Blue!
Recunosc faptul ca... m-ai facut cu capul! Nu mai inteleg nimic din postarile tale, sunt prea amalgamate. Nu, nu te chinui sa ma lamuresti! Era doar o constatare personala.... ptr ca citind asa ceva, stau si ma intreb: cum dracu sa fie terminata o membrana dupa 500L??? Doar daca..... ai tinut-o uscata, sau.... nu ai facut "flush" (spalare) inainte de fiecare folosire....
Adresa asta.... si "regulile clubului" sunt..... ce sa mai zic? Pricelles
http://astrass100clubs.5g.ro/

Dupa cum stiti acesta este un site privat al membrilor clubului ASTRASS.Desigur cu ocazia chatului si celelalte beneficii ale clubului putem sa ne dam seama ca nu este mare lucru.Dar daca acesta ar fi un site online ar putea fi vizitat de toata lumea.Asa ca aici putem pune lucruri precum parole si alte chestii.Dupa cum stiti am vrut sa va mentionez ca parola mailului clubului astrass100clubs@yahoo.com este SHEF-8008-1000 .As dori asa de mult sa organizez o excursie si a inceput sa ninga...eu zic ca ar trebui sa facem o afacere macar.Deci...prima excursie sa fie pe data de 1-2-3-4-5 Apr. adica in vacanta de o saptamana.
Excursia sa aiba ca scop prinderea speciilor de animale interesante si fabricarea lucrului manual. Ca mai apoi sa poate fi vandute in scoala la alte clase...asa cum fac cei cu reclamele. RAMANE DE VAZUT....

Undeva mai jos zicea de "prindere-eliberare".... aici citesc "valorificare".....
Asta imi suna a "Rechinul"... ala de pe Acva..... tot tepar din nastere ;)
Blue14 wrote:Acvariul mic nu prea are alge si aista mare nu e adus inca acasa (e la cabinet, mai e il aduc acasa......


... PLM "asta-i faza de comentat": MOLDOVENEEEEEEEE!!!! (nu mai zic de restul propozitiei)

Oricum, a fost haios sa citesc fraza respectiva scrisa de.... un "constantean" ;) Am inteles la ce te refereai dar.... cumpara de urgenta o tastatura CU BUTOANE.... poate mai corectezi din gafe. Succes
 
Forum Index » Profile for Nimeni » Messages posted by Nimeni
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com