[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: cosminBM
Forum Index » Profile for cosminBM » Messages posted by cosminBM
Message
Buna, lampa este pt acvariu marin ?.Multumesc
Buna ai reusit sa scapi de spyrogira? o am si eu de cateva luni bune si nu mai reusesc sa ma scap de ia, am mai avut-o si inainte si am scapat de ia in felul urmator, am scos tot din acvariu, am lasat plantele intr-o galeata acoperita vreo 5 zille dupa care le-am spalat bine, a disparut complet , am facut acelasi lucru acum dar se pare ca sa adaptat, a reaparut iar dupa 2 saptamani
alber wrote:Hai ca nu-i asa greu 3,5

Mama lor de diacritice si cine le foloseste in lincuri

http://www.hannainst.ro/Electrozi-pH/Electrozi-combinati-de-pH-si-ORP-pentru-aplicattii-de-laborator--cID1333--pID71.html

Multumesc
Buna am cumparat o sonda ph Hanna Instruments - Model HI 1131 de la un coleg de pe forum, care mi-a zis ca se incarca cu KCL 3 mol, vorbind cu un alt coleg de pe forum mi-a zis ca sondele Hanna se incarca cu KCl 3.5 molar.Ii rog pe cei care stiu sa imi spuna concret ce solutie trebuie sa cumpar , sa nu incarc sonda cu o solutie necorespunzatoare.
Multumesc
Am rezolvat ,Multumesc
Astept oferte pe PM.Multumesc anticipat
Salut Ciprian , ms pt sfat atasez cateva poze
image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us
Plantele provin din acvariul personal(am cumparat o planta de la pc.ciprian acum am vreo 200 de bucati)
image

Uploaded with ImageShack.us
Sper sa nu se considere UP .Multumesc
Reducere de pret,
1 bucata 25 ron
2 bucati 40 ron
3 bucati 50 ron


descrierea plantei mai jos
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=120


Pachetele le trimit cu posta si costa in jur de 7 lei coletul
Plante mature, crescute si inmultite in acvariul meu
1 bucata 30 ron
2 bucati 45 ron

descrierea plantei mai jos
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=120


Pachetele le trimit cu posta si costa in jur de 7 lei coletul
scificuss wrote:Black out cu patura pe acvariu? Normal ar fi trebuit sa dea ceva rezultate.

Crede-ma nu a dat nici un rezultat, am facut 4 zile de black out, crezand ca o sa scap de de nenorocita asta de alga, dar se pare ca am facut black out fara nici un succes.Si am uitat sa zic ca am schimbat 90% din apa
Val wrote:
Am o gramada de plante care din proprie experienta nu rezista la black out


Nu rezista plantele la un blackout de 3 zile? Da' in acvariu cum le-ai adus? Le-ai teleportat?
Rezista foarte bine toate plantele la 3 zile de intuneric. Gandeste-te, asa cum am zis si mai inainte, mai in gluma, mai in serios, la transporturi. Garantat, cele mai multe transporturi dureaza cel putin 3 zile.

Toate cele bune.


Intradevar plantele au rezistat cu greu la 4 zile de black out, multe dintre ele arata dezastru, de apa verde nu am scapat, ms mult pt sfaturi
alber wrote:De ce nu poti aplica metoda nr 1? Black-out-ul este o solutie simpla, usor de pus in opera si destul de eficace.
Nu trebuie decat sa acoperi bine acvariul si sa nu mai aprinzi lumina. 3-4 zile nu umbli la el, apoi bagi un schimb masiv de apa.

Am o gramada de plante care din proprie experienta nu rezista la black out , ex Eriocaulon cinereum 5 tufe mature+ vreo 40 de pui care au iesit din bulbi,Eriocaulon setaceum care am o tufa destul de mare, Proserpinaca palustris vreo 30 fire cu pui, crede-ma ca nu am curajul sa fac experimente cu black out, sau cu apa oxigenata in acavriul cu plante , am patit-o odata si nu ma mai risc
Ms pt link, am inteles ca shimburile de apa nu ajuta cu nimic, toate cele 5 metode de a sacapa de nenorocita asta de alga nu pot sa le indeplinesc, asa ca ramane doar o solutie sa scot toate plantele afara si sa pun 20 ml/litru de apa oxigenata sa o las 2-3 ore dupa care sa o schimb toata.

Ce ii adevarat ca valorile aplei intodeauna le-am tinut la limita
NO2-0
NO3-30mlg/l
Po4-2ppm
FE-0,5 ppm
PH-6
pana acum nu am avut pb cu aceste valori dar se pare ca vara nu ii ca si iarna.
Multumesc inca odata pt link
De cateva zile mai exact vreo 7 , apa din acvariu ii verde, am facut schimburi masive de apa vreo 80% in fiecare dimineata, cand schimb apa ii un pic albicioasa iar seara verde complet (isi revine).Momentan nu pot sa imi cumpar un filtru UV iar black out nu pot sa fac pt ca nu vreau sa raman fara plante, exista si alte metode de a scapa de nenorocita asta de alga? A incercat careva JBL CleroPond ? nu afecteaza si plantele.Multumesc
alber wrote:Din ce vad eu, la tine s-au creat 3 linii mari si late. Cea din fata, cea din mijlos si spatele. Clar definite fiecare dintre ele. Nu sunt intrerupte de nimic. Poate ar trebui create zone de rupere, pe fiecare linie in parte. In Hc facuta o poteca ceva, si in Blyxa la fel. Iar plantele din spate ar trebui tunse in forma de tufe inegale, astfel incat sa alunge...monotonia. Cred ca sunt si cam multe specii acolo, in spate. Iar Rotala macranda nu are ce cauta langa tufa de Alternanthera lilacina. Sau invers, ca sa nu atrag cine stie ce defecte pe la filtru
Cam atat pot sa zic, eu insumi fiind un afon al designului.
A, era sa uit. Mie imi place de mor. Emana sanatate acvariul.


Multumesc mi-ai dat o ideie buna
@geo13
Aveam 5-7 cm3 HC de prin decembrie si asa a ramas pana acum o luna cand am schimbat 2 tuburi flora glo cu 2 tuburi osram 865 , pun o poza sa vezi cat Hc aveam acum o luna
http://i39.tinypic.com/29ftsar.jpg
De BBA am scapat cu easycarbo

@LUPmic
Ii un mascul si o femela

Multumesc pt aprecieri dar totusi parca as vrea sa il aranjez alfel
Acvariu 100x40x40 cm undeva la 130 litri net
Lunina 2x osram 865 30w t8
2x Jbl solar ultra tropic 39w t5
Co2 de la butelie cu reactor ferplast co2 mixer 6/8 bule/sec
Fertilizare , linia completa JBL+ adaos de NO3, Po4 ,Fe (easilife)+3 capsule per saptamana plantagold 7
Ph=6.0
No2=0
No3=10 ppm
Po4=2ppm
Fe=0,5 ppm
Pesti 10 sae, 10 neoni,2 beta si 2 Gyrinocheilus Aymonieri
Plante

Hemianthus callitrichoides
Pogostemon Helferi
Blyxa Japonica
Rotala macrandra
Cabomba furcata
Rotala rotundifolia
Eusteralis stellata
Eriocaulon cinereum
Rotala wallichii
Didiplis diandra
Proserpinaca palustris
Limnophilla aromatica
Micranthemum umbrosum
Alternanthera Reineckii
Pun 2 poze cu acvariul recent tuns
http://i41.tinypic.com/jqgrjb.jpg
http://i42.tinypic.com/w0mbty.jpg

Datorita faptului ca sunt multe tipuri de plante , numai nu le gasesc locul in acvariu , plantele din partea stanga si dreapta a acvariului nu au lumina suficienta ( si nici culoarea care trebuie )
Ceva sugestii , sfaturi ar fi binevenite.
Va multumesc
Pun si eu o poza.
Alternanthera reineckii
image
Hai sa vedem poate creste si la Baia Mare .Ai datele mele in PM
Sa dat se poate inchide
Multumesc!
 
Forum Index » Profile for cosminBM » Messages posted by cosminBM
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com