[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa verde  XML
Forum Index » Alge
Author Message
cosminBM
Member

Joined: 28/02/2009 15:42:32
Messages: 122
Location: Baia Mare
IP:
Offline

De cateva zile mai exact vreo 7 , apa din acvariu ii verde, am facut schimburi masive de apa vreo 80% in fiecare dimineata, cand schimb apa ii un pic albicioasa iar seara verde complet (isi revine).Momentan nu pot sa imi cumpar un filtru UV iar black out nu pot sa fac pt ca nu vreau sa raman fara plante, exista si alte metode de a scapa de nenorocita asta de alga? A incercat careva JBL CleroPond ? nu afecteaza si plantele.Multumesc
[Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Pe aceasta pagina derulezi mai jos la Green water - Algae bloom .

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
cosminBM
Member

Joined: 28/02/2009 15:42:32
Messages: 122
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Ms pt link, am inteles ca shimburile de apa nu ajuta cu nimic, toate cele 5 metode de a sacapa de nenorocita asta de alga nu pot sa le indeplinesc, asa ca ramane doar o solutie sa scot toate plantele afara si sa pun 20 ml/litru de apa oxigenata sa o las 2-3 ore dupa care sa o schimb toata.

Ce ii adevarat ca valorile aplei intodeauna le-am tinut la limita
NO2-0
NO3-30mlg/l
Po4-2ppm
FE-0,5 ppm
PH-6
pana acum nu am avut pb cu aceste valori dar se pare ca vara nu ii ca si iarna.
Multumesc inca odata pt link

This message was edited 2 times. Last update was at 26/07/2010 23:11:48

[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

De ce nu poti aplica metoda nr 1? Black-out-ul este o solutie simpla, usor de pus in opera si destul de eficace.
Nu trebuie decat sa acoperi bine acvariul si sa nu mai aprinzi lumina. 3-4 zile nu umbli la el, apoi bagi un schimb masiv de apa.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
cosminBM
Member

Joined: 28/02/2009 15:42:32
Messages: 122
Location: Baia Mare
IP:
Offline

alber wrote:De ce nu poti aplica metoda nr 1? Black-out-ul este o solutie simpla, usor de pus in opera si destul de eficace.
Nu trebuie decat sa acoperi bine acvariul si sa nu mai aprinzi lumina. 3-4 zile nu umbli la el, apoi bagi un schimb masiv de apa.

Am o gramada de plante care din proprie experienta nu rezista la black out , ex Eriocaulon cinereum 5 tufe mature+ vreo 40 de pui care au iesit din bulbi,Eriocaulon setaceum care am o tufa destul de mare, Proserpinaca palustris vreo 30 fire cu pui, crede-ma ca nu am curajul sa fac experimente cu black out, sau cu apa oxigenata in acavriul cu plante , am patit-o odata si nu ma mai risc
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

cosminBM wrote:A incercat careva JBL CleroPond ?

Nu incerca asta, e foarte probabil sa se lase rau pentru ca-i pentru pond, acolo treaba e altfel, alte alge, alta apa .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Am o gramada de plante care din proprie experienta nu rezista la black out


Nu rezista plantele la un blackout de 3 zile? Da' in acvariu cum le-ai adus? Le-ai teleportat?
Rezista foarte bine toate plantele la 3 zile de intuneric. Gandeste-te, asa cum am zis si mai inainte, mai in gluma, mai in serios, la transporturi. Garantat, cele mai multe transporturi dureaza cel putin 3 zile.

Toate cele bune.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

poti lua un sterilizator UV de pe ebay la pret bun (150-200 RON) si iti rezolva problema rapid si frumos. sau poti imprumuta unul.
daca nu si nu, atunci poti incerca sa pui in acvariu ramuri de salcie.
eu nu am folosit, dar am citit la altii si au zis ca a mers. e o solutie care dureaza ceva mai mult timp (1-2 saptamani) dar se pare ca functioneaza.
mai multe info poti gasi pe gugle.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/07/2010 09:43:05




Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

poti lua un sterilizator UV de pe ebay la pret bun (150-200 RON) si iti rezolva problema rapid si frumos


Sau de aici: http://acvariu.ro/forum/posts/list/11973.page daca vrei second hand la un pret rezonabil.
cosminBM
Member

Joined: 28/02/2009 15:42:32
Messages: 122
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Val wrote:
Am o gramada de plante care din proprie experienta nu rezista la black out


Nu rezista plantele la un blackout de 3 zile? Da' in acvariu cum le-ai adus? Le-ai teleportat?
Rezista foarte bine toate plantele la 3 zile de intuneric. Gandeste-te, asa cum am zis si mai inainte, mai in gluma, mai in serios, la transporturi. Garantat, cele mai multe transporturi dureaza cel putin 3 zile.

Toate cele bune.


Intradevar plantele au rezistat cu greu la 4 zile de black out, multe dintre ele arata dezastru, de apa verde nu am scapat, ms mult pt sfaturi
[Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Black out cu patura pe acvariu? Normal ar fi trebuit sa dea ceva rezultate.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
cosminBM
Member

Joined: 28/02/2009 15:42:32
Messages: 122
Location: Baia Mare
IP:
Offline

scificuss wrote:Black out cu patura pe acvariu? Normal ar fi trebuit sa dea ceva rezultate.

Crede-ma nu a dat nici un rezultat, am facut 4 zile de black out, crezand ca o sa scap de de nenorocita asta de alga, dar se pare ca am facut black out fara nici un succes.Si am uitat sa zic ca am schimbat 90% din apa

This message was edited 1 time. Last update was at 01/08/2010 21:54:14

[Yahoo!]
ciprian01
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 01:50:15
Messages: 354
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cele mai bune rezultate le-am avut cu apa oxigenata! Dar trebuie sa fii atent la dozare, altfel risti sa omori pestii sau plantele. Eu iti recomand sa o iei treptat., sa incepi cu 5 ml si schimb de apa, apoi 10....pana la 15. Te opresti daca vezi ca ceva nu este in regula. Poti pune apoi periodic in bazin 1-2 ml h2o2 / L. este pt stoparea dezvoltarii algelor si nu mai este necesar schimbul rapid de apa. In felul acesta am tinut mai multi ani bazinele in balcon fara probleme.
Este insa o metoda destul de riscanta pana te obisnuiesti cu ea, limita dintre eficienta si risc fiind una destul de ingusta.

Nu am incercat, dar am inteles ca cea mai buna varianta este cea cu UV. Daca tu crezi ca merita, este o investitie buna!
[Email]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com