[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Dolly
Forum Index » Profile for Dolly » Messages posted by Dolly
Message
Lucian wrote:Dupa temperatura de afara cred ca voi declansa operatiunea MOT :o care e mai "tare" decat cealalta )

De dimineata tot imi storc creierii si nu pricep de nici o culoarea... Asa ca n-am mai rabdat mi-am luat inima in masele si te intreb... Ce anume insemana "MOT"?
Nu de alta, da' e bine de stiut pe viitor! :sic:
Cu mii de multumiri anticipate! :-P
Cind sunt mici, scalarii se cumpara mai multi, cam in jur de sase. La maturitate, (asta insemnind la virsta de 7-12 luni) se aleg perechile. Poate ai avut nesansa sa fi cumparat 2 masculi si atunci nu e de mirare ca se lasa cu cifuleala....Partea proasta e ca nu poti sa-ti dai seama daca sunt masculi sau femele decit in perioada reproducerii.Si odata perechile formate, e bine ca numarul lor sa fie limitat daca nu e spatiu suficient.
Daca nu se ofera nimeni, poti incerca la dl Oprea (Piata Muncii). Stiu ca el aduce si pesti de cird.
Si o alta solutie ar fi mincatorii de alge, pe linga melcii mentionati de lukaboi (vezi tabelul facut de Sandu). Dar nu prea cred ca ai sa nimeresti din prima unii innebuniti dupa urita aia... Asa nu te-as sfatui sa pui plantele cu alge cu tot in acvariul nou, ca risti sa se inmulteasca si acolo.
Ce pH ai in acvariu? Algele negre apar de obicei cind pH-ul apei este acid...
Paste fericit si tie!

Am o vaga senzatie ca multi vor lipsi citeva zile... :byeah: Se declanseaza operatiunea MOV (miel - oua - vin - explicatie pentru necunoscatori )
Sa ne revedem cu bine saptamina viitoare!
marius1 wrote:
.... am totusi o problema. am luat tubifex uscat si sint sub forma unor "cuburi de zahar". am incercat sa le farimitez in degere, dar mi rau am facut. cum pot hrani xifo cu astfel de tubifex?

Nu e nevoie sa le faci farimite. Ori rupi un cubulet si pui bucatelele in apa, ori lasi cubuletul asa intreg cum e. Dupa ce se mai inmoaie putin, pestii vor "ciuguli" din el. Cred ca totusi pentru 2 pestisori, un cubulet e cam mult.
attilio wrote:aseara le am crescut temperatura si ma gandesc sa adaug si niste sare.sunt vioi, vin la mancare

Daca vin la mincare, e semn bun. Grabeste-te cu tratamentul, ca nu-i de gluma. Sper ca i-ai pus in carantina.
attilio wrote: sper sa vin cu o veste buna.

Si noi! Succes!
Cortez wrote:
Adevarul e ca un olandez cu o maternitate in el ar fi super-inedit :o

@offtopic -stiu, da' azi imi permit ca se apropie vacanta!
Si am putea breveta "inventia" la o bere! :bnegru: Pacat ca e din Bacau... :sic:
Poate in final va iesi un semi-olandez... ...sau poate renunta la ideea cu olandezul, asa cum a facut si cu scoicile....
ashavodaz wrote:inca ceva, dimensiuni pentru maternitate? e buna perdeaua, cam cat tre sa fie dimensiunile la gaurile din "perdea" dimensiunile maternitatii, shi alte chestii pe care ar trebui sa le stie un incepator... (tare imi e mie, ca puii sa nu iasa prin gaurile de la perdea, ca din cate vad eu, perdeaua mea, are gaurile maricele...cu ce credetzi ca ar fi bine sa lipesc marginile de la perdea de coltzuirle maternitatzii? sa nu spunetzi ca cu silicon...

Nu cred ca in 25l mai ai loc si de maternitate. Mai bine faci un alt acvariu separat, unde sa pui femela cind e gata sa masca. Daca vrei neaparat din perdea, poti sa faci un cadru separat de care sa o lipesti sau sa o cosi si pe care sa il atasezi acvariului. Dupa ce puii cresc, il poti scoate. Dar odata lipita, acolo ramine...iar daca zici ca are gaurele destul de mari, ai toate sansele sa te trezesti cu puii in acvariu. Iar dimensiunile - in functie de bazin, ca sa mai ramina loc de inot si celorlati pesti.
ashavodaz wrote:
as mai vrea sa stiu ceva... intr-un acvariu, cam care ar trebui sa fie pozitionarea corecta a filtrului, a incalzitorului, termometrului, piatra care scoate bulele.

Incalzitorul se aseaza in apropierea filtrului, pentru ca repartia caldurii sa faca uniform. E mai frumos daca le "camuflezi" cu alt element de decor - gen buturuga, sau plante. Termometrul - in partea opusa, de preferat pe laterala acvariului, nu chiar la vedere. Daca stii cum arata o plasat pentru prins pestii, cred ca poti sa o construiesti si singur. Bafta la mesterit!
Citeste articolul Bolile cele mai intalnite de pe forumul vechi, poate te ajuta cu ceva.
kata wrote:Unde apare link-u?

Ia da un click pe "pozele mele" si vezi ce-ti apare!
cyborg wrote:Imi dai un pont cu privire la un magnet dintr-asta?

Se gasesc la petshop-uri. Sunt speciale pentru curatarea geamurilor acvariilor. Ultima data l-am vazut cam la 60 mii.

P.S. Tu la ce fel de magnet te gindeai?
wallachian wrote:
Acum am inteles. Personal nu sunt de acord cu chestia asta!

Ai perfecta dreptate. E "canibalism" in toata regula. Cine iubeste cu adevarat pestii, nu cred ca are inima sa faca asa ceva, doar pentru ca e fericitul posesor al unui exemplar de betta sau altceva...Daca nu mai vrei guppy, exista mai multe metode non - violente de a renunta la ei.
johnny6600 wrote:Credeti ca este vreo sansa sa depuna in acvariul asta?

Daca vrei sa depuna, le trebuie un acvariu separat si acoperit pentru a se pastra o temperatura constanta la suprafata apei, apa curata, temperatura de 28-30 grade, plante de suprafata (riccia de exemplu), iar perechea hranita inainte cu 1-2 saptamini cu hrana vie si fulgi vitaminizati. Dupa depunere, femela se scoate si se introduce in bazinul comunitar, masculul ocupindu-se singur de icre si de alevini.
marius1 wrote:iar acum, pentru ca stiu ce pesti sint, as vrea sa ma ajutati in legatura cu hrana. spuneam zilele trecute:
marius1 wrote:mincare le dau dimineata si seara. Hrana este relativ variata: granule rosiatice foarte mici si un alt soi de granule ce seamana cu cerealele, fiind si un pic mai mari. Ce e drep, nu prea le plac cele din urma.

ei... granulele ce seamana cu cerealele sint, din cite am inteles, purici de balta, iar cele rosii vitamine. bineinteles ca le plac mai mult cele rosii. de fapt purici nu mincau mai deloc, pentru ca nu stiam ca trebuie sfarimati. acum e altceva. dar, ce ar trebui sa le mai dau, cumparat din magazine, pentru a avea o hrana cit mai diversificata?

Nu le mai da purici de balta, ca nu au valoare nutritiva prea mare. Cumpara mincare de la Tetra sau Sera - fulgi, granule, jeleu Fresh Delica de la Tetra) - e drept ca e ceva mai scumpa, dar merita. Poti sa le dai si tablete de spirulina, tubifex viu sau uscat, larve de libelula.
adrian_2oo5 wrote:E usor sa depui cu betta!!

Ce exprimare plastica!
adrian_2oo5 wrote:cat despre acvariu plantat cu multe ascunzisuri nu e strict necesar!! ai mei fac cuibul sub o bucata de polistiren

Da' ce te faci daca femela nu e pregatita si masculul vrea musai? O sa ia o bataie sora cu moartea, daca nu are unde sa se piteasca.
Pentru cuib mai trebuie si plante de suprafata, nu sunt de ajuns bulele de aer.
attilio wrote:cand le am dat tubi am avut intotdeauna probleme..cresc repede, ok, dar mare grija..sa nu ti para rau

Din pacate, exista anumite riscuri cu tubi. Trebuie sa le aplici un anumit "tratament" inainte de a fi dati pestilor.
 
Forum Index » Profile for Dolly » Messages posted by Dolly
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com