[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Lucian
Forum Index » Profile for Lucian » Messages posted by Lucian
Message
Se poate utiliza si manevra mulsului manual ca sunt destul de mari. La pesti de balta iti vine sa faci dar la ai nostrii nu prea... ramane ca o ultima alternativa, decat sa-o pierzi...
Sticla Float este din import si sigur o gasesti la cei care fac termopane (si nici atunci nu poti sa fi sigur decat daca este vizibil mai clara decat cea normala). In rest la geamgerii SIGUR nu gasesti asa ceva...
Nu mai am pozele... acum doua saptamani am facut curatenie pe laptop.
Cum spunea si johnny daca nu le tai la un meserias (firma ) mai bine faci fundul clasic.
Dimensiunile date de johnny sunt bune (fetele fa-le mai mari un pic) iar in rest exactitate. Masoara si diagonalele cand ridici sticla (sa fie egale).
Parerea mea este ca trebuiau lasate sa functioneze in paralel cel putin 2 saptamani pana se formau bacteriile in canistra. Asa... mai dureaza. Fa schimbari de apa mici si dese (zilnic).
Sorinel18_my wrote:Nu ati inteles ceva si va mai repet ca eu ii scot si ii pun in alta parte dar tot apar .Ce se inmultesc cand sunt asa mici nu are cum :shock:
Aici e problema ca tot apar dar de unde pauza.

Noi te-am inteles dar cred ca tu nu intelegi ca aceste operatii le vei face tot timpul de acum incolo Unul singur daca ramane si iti da imediat de lucru - si nu cred ca ai ajuns la performanta asta, chiar si intr-un acvariu chel, ce sa mai zic intr-unul plantat.
Mitnick wrote:Estte Lungime,Latime,Inaltime ...100x40x60

hmmmm, daca este asa mai este timp sa te sfatuim sa faci latimea mai mare (daca permite spatiul si capacul il faci home-made). Nu te lua dupa dimensiunile "standard" ale acvariilor de firma si alte sfaturi de prin carti. Realitatea a aratat ca un acvariu mai adanc arata mult, mult mai bine. O latime de 50/55 iti va da o profunzime mai mare, pretul creste nesemnificativ si iti mai aduce 60/90 litri de apa in plus...
gasesti date destule la urmatoarele adrese:Vesicularia dubayana - Java Moss, MOSSES AND THE MEN WHO LOVE THEM, How to Grow a Moss Wall, GROWING MOSS
si daca mai cauti gaseti... Dupa asta daca ai intrebari specifice.
daca sunt maro sigur nu sunt pomacea... i-ai achizitionat odata cu plantele
Nu astepta sa ti se raspunda asa instantaneu ca nu toata lumea sta duminica seara pe internet
Nu stiu exact asa ca mai bine astepti ofertele. Daca inaltimea este de 40cm merge sticla de 8mm daca este de 60cm trebuie sticla de 10mm (nu stiu exact ordinea in care ai dat dimensiunile)...
@Mitnik: eu am separat cererea ta la Cumparari AICI unde ii era locul...
Pomacea depun pe unde nici nu gandesti (dar in afara apei...). Puiutii sunt cat un graunte si de culoare deschisa. mai sunt si alti melci care pe care puteai sa-i primesti o data cu plantele care depun pe plantele din apa si la care puiutii pot fi deschisi la culoare cat sunt mici...
Daca ar fi o lipsa de oxigen aceasta tendinta ar avea-o si ceilalti... Nu este un pic inghesuit de ceilalti? Operculele le are normale, le misca normal?
Vedeti ca mai este o piesa intre butelie si manometru - un stut de racord care daca nu te uiti atent zici ca face parte din butelie (de obicei este si vopsit cu tot cu butelie si nu se observa). Daca schimbi si garnitura dintre butelie si stutul racord care iese din ea este OK (cu conditia sa fie inscriptionata ca rezista la 200 bar)...
Stiu si apa si zona care este calcaroasa. Daca nu ai alta sursa de apa problema este grea de tot. Pentru a mentine in parametrii o cantitate mare de apa sunt mai multe solutii unele viabile altele nu prea...
- combinare apa de la sursa ta cu apa distilata (metoda grea prin cantitatea mare de apa distilata necesara. Se poate face un aparat de distilat apa home made ca doar aveti experienta prin zona la fiert tuica cu schimbarea materialelor din care sint facute cazanul si spirala... adica alta instalatie. Un cazan de lapte din aluminiu si un vaporizator din sticla sunt OK);
- instalatie de deionizare - se trece apa dura prin rasini cationice care inlocuiesc ionii de calciu de obicei cu cei de sodiu. Probleme ar fi mai multe: PH-ul care nu va mai avea aceiasi curba de raspuns la cantitatea de CO2 si KH si pot apare caderi de pH - totul trebuie bine monitorizat mai ales la inceput...; de unde poti face rost de aceste rasini (in combinate chimice sau laboratoare) deoarece solutiigen canile Brita de la farmacii sunt scumpe la cantitati mari; cantitatea mare de sodiu din apa care poate sa afecteze unele plante;
- instalatie de osmoza inversa care este numarul unu si la calitate dar si la pret.
Pana la urma daca nu sunt bani tot apa distilata ramane singura solutie dar o sa-ti trebuiasca minim 10 litri pe saptamana (atentie nu apa asa zis distilata de la statiile de benzina) sau renunti la plante si te ocupi de ciclide africane. ... sau cauta alta sursa de apa - erau niste izvoare in comuna Luna care aveau apa buna si mai putin dura, chiar si instalatia de apa potabila din comuna care capteaza niste izvoare de sus din deal de pe langa aeroport parca era mai buna. Fa niste incercari ca este foarte, foarte apropape de tine...
La tine pare sa fie un dezechilibru mai mare in apa nu numai duritatea mare, pe acolo mai lipsesc si alte lucruri... si toate duc la rezultatul asta.
ozi wrote:...o sa le bag acum o bucata mare de castravete si o sa tin pumni stransi

mai bine tot o feliuta subtire si... mai des (la 2 zile)...
Horea wrote:Daca au calcat stramb cei de la uzina de apa si au gresit doza de agent de floculare, din cauze diferite, puteti avea probleme si mai mari...

pai astia nu sunt niste chestii cu aluminiu?... Din cate mai tin eu minte de pe cand bananaiam prin uzine chimice nu prea formeaza o pelicula la suprafata chiar si in "doze" mai mari... :shock:
Horea wrote:... Un izvor sau o fantana cu apa cu un continut de fier mai scazut ar fi foarte bine. ....

Cred ai vrut sa spui calcar in loc de fier
Horea wrote:...Duritatea o puteti scadea usor cu apa distilata sau apa de ploaie.

teoretic totul este posibil si usor - adica ce mare lucru sa torni niste apa distilata in bazin sau sa topesti niste zapada sa o filtrezi si sa o incalzesti si sa o pui in bazin (mai ales ca tocmai a nins prin unele locuri)... Dar ce te faci daca trebuie sa schimbi 80 litri odata? Dar la vara ce faci? Sa zicem ca o faci o data, de doua ori dar .... pana cand

...in rest asa este :mrgreen: :mrgreen:
Mi se pare mie sau sunt un opic cam exoftalmici (ochii sunt cam mari)?
In cazul in care actionati chimic impotriva melcilor fiti atenti ca "dupa operatie" melcii morti (mai ales cei din substrat) se vor descompune. Este necesar sa faceti schimburi de apa mai dese in perioada urmatoare ('fo 2 saptamani).
johnny6600 wrote:De une se poate cumpara o astfel de valva ?

de la magazinele de acvaristica tin minte ca era peste 8 lei noi... Este un cilindru micut care are o supapa de sens in interior si care are doua stuturi la capete pentru furtunele obisnuite.
Acest mesaj este adresat userilor de toate categoriile, noi, vechi, priceputi sau ne, daca aveti vreo problema de sanatate a pestilor va rugam DATI ABSOLUT TOATE DETALIILE , CHIAR DACA UNELE DINTRE ELE PAR A FI INUTILE; SPECIFICATI:
- ce bazin aveti (LlH, volum) , de cat timp, ce/cati pesti contine (inclusiv sursa de achizitionare), ce echipamente de filtrare/aerare (continua, discontinua)/incalzire /iluminare(si durata ei), cum este plantat;
- toate datele cunoscute despre chimismul si provenientza apei, modul de schimbare a apei (cata - in volum sau procent si la cat timp), temperatura, utilizare sau nu de dezinfectanti, fertilizanti , algicide , alte chimicale;
- hrana: tipul de hrana, administrare, sursa;
- evenimentele ocazionale: daca in ultima vreme ati achizitionat pesti , plante, ati schimbat tipul de apa, hrana, ati modificat modul de iluminare/filtrare/incalzire.
- si nu in ultimul rand descrieti cat mai amanuntit simptomele (niste poze ar creste sansa ca diagnosticul sa fie exact si sa evitati multe necazuri care pot proveni nu din necunoastere ci doar dintr-o descriere incorecta/incomplecta a simptomelor sau a asemanarii unor simptome in cazul mai multor boli).

Raspunzand acestui apel, evitati aparitia posturilor prin care se solicita cat mai multe date; este in interesul vostru (al celor care cer ajutor) deoarece se pierde timp pana se cer detalii, voi raspundeti, etc...
 
Forum Index » Profile for Lucian » Messages posted by Lucian
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com