[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: siliconu`
Forum Index » Profile for siliconu` » Messages posted by siliconu`
Message
A, si inca ceva.Trebuie sa pun ceva condensator intre faza si nul ?daca da de care trebuie si cum sa-l pun?
nu-s eu atotstiutor dar :
1.sticla aia de 12 e tare subtire la ce dihanie faceti, mai ales ca are un h de 60 cm.Nici vorba sa tina fara intaritoare .Fund dublu, intaritoare pe toate imbinarile si sus intaritor ''H'', si tot nu stiu daca merge cu sticla de 12.
2.rastelul ala metalic ''cere'' inca un sprijin la mijloc (inca niste montanti verticali), altfel in combinatie cu un acvariu subtirel da o mixtura cam periculoasa.La ce deschidere are o sa faca un pic de burta in jos.Nasol ca deja l-ati vopsit.Eventual se poate face din PAL o laterala intermediara care sa preea sarcina.
@bilti & @guleag
http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=3370
Am luat 5 balasturi clasice pt neoane (30w).Am stat si m-am uitat la schema electrica de pe ele, cred ca am inteles-o .Da` la un capat al trafului sunt 4 legaturi, nu-s insemnate intrarile si nici iesirile.Cum il leg?Care-s iesirile si care-s intrarile?Nu conteaza? :o . :o :o
Nu, garantia nu se rezolva numai in Cj, inclusiv in Bucuresti se poate rezolva.Transport=posta sau curierat rapid sau prieten in trecere.
Oferta e inca valabila.Sunt 3 interesati dar nu-s suficienti de hotariti.Primul venit primul servit.
Mai lasa, ca nu cere de mancare...e mai bine sa fi prudent , mai ales daca ai ales varianta sa nu-l acoperi cu rasina.Lasa-l cateva zile, pana cand vezi ca cimentul s-a deschis la culoare.
mihai20005 wrote:
Dedesubtul becurilor, adica pe suprafata capacului m-am gandit sa lipesc niste folie de aluminiu care sa reflecte mai bine lumina, dar imi este teama ca s-ar supraincalzi lemnul si ar lua foc! Voi ce ma sfatuiti?


Dimpotriva, daca pui folie de aluminiu sub bec (chiar mai mare decat becul), caldura se va reflecta din folie si se protejeaza parchetu` si mai bine
Chiar nu sunt genul care sa se supere, si nici sa plesneasca (decat in cazuri rare si extreme, excluse in relatiile mele cu ceilalti membri ai forumului).Cu prietenie, Siliconu`.
bp wrote:Fara suparare, dar postul meu se referea la posibilitatea cumpararii de drosere pentru tuburi T5, nu la tuburile T5 quote]
Fara suparare dar postul tau se intituleaza T5, si spuneai si de comanda de tuburi T5
To Faraonu`:nu le-am cumparat si daca zici ca-s naspa, nici nu le m-ai cumpar.NU vreau sa folosesc becuri economice.Osram Fluora cred ca o sa gasesc la pet-shopurile din oras.Si poate fac rost si de Aquarelle, luni primesc raspuns de la depozit (desi se pare ca ar aduce numai la cutie 25 de buc )
To lazarginel: Vreau sa fie un bazin bogat plantat si cu destul de putin pesti, si de talie mica-8 neoni tetra,5 puntius conconius,5 sumatrani (locatarii astia deja exista).Daca substratul e problema, l-as schimba cu unul mai destept,(argilo-humic), dar de unde laterita?Sau ce reteta sa folosesc?Pt succesul plantatiei as reface acvariul.Intradevar am avut ceva probleme cu algele, nu foarte mari, dar au fost.Deci ce reteta de neoane recomanzi?
To everybody:astept cu interes raspunsurile voastre, ca sa nu gresesc.Oricum prima instalatie de lumina a fost pierdere de bani. , as vrea sa nu mai nimeresc cu oistea in gard si a 2 oara.
ce s-a mai intamplat cu comanda, cu 830 ?ati gasit de 30 w ceva?Nu stiu de ce ma bag, ca eu fiind din Cj nu prea am cum sa ma bag la comanda voastra.Da` asa numa sa-mi fie ciuda ca nu gasesc aici in Cj deloc.
Am uitat sa postez h acvariu= 50cm
PAi , mai omule zi ce reactor ai matale acolo.Home made sau de care ?Sa ghicim?
Vreau sa fac un upgrade la instalatia de iluminare.Acvariul are 200 L, pana acuma aveam 4x18 w, plantele merg cam naspa (am CO2,fertilizanti,substrat turba+nisip rau+pietris 4-6 mm).E clar ca 72 W e prea putin, asa ca am sa pun 5 tuburi(toate cu reflector )x30 W( vor functiona cu balast clasic)+priza programabila.Nu stiu ce plante o sa mai pun, Vreau sa pun iarba de Java,Anubias,ceva Echinodorus,Intrebarile mele sunt:
1.Am gasit tuburi TLD 840 (in ideea ca nu gasesc nici o urma de 830 W).Cu ce sa le combin?
2.Cate din cele 5 tuburi sa fie 840?
3.T5 ce sunt mai exact?Se pot utiliza cu balastul clasic, sau e nevoie de drosser electronic (care b. electronic este special pt T5, sau e balastul obisnuit?)
4.Nu stiu, alte sugestii?
Si ce pret au T5-urile?
Banuiesc ca nu ai citit ce scrie pe acolo... http://www.qsl.net/w2wdx/aquaria/diyco2.html
Pe mine m-ar interesa.Ce marca?Duble, adica pot alimenta 2 tuburi?
carlos wrote:Tubul philips aquarelle l-am cumparat din cluj de la Skydome de pe str. marasesti 47. Fara sa-l laud sau sa-i fac reclama cred ca este cel mai tare magazin de acvaristica din Cluj. As mai lua un tub pentru acvariul meu insa chiar nu ma pricep deloc la aspectul asta. Asa ca daca cineva imi poate recomanda ceva sa mearga in combinatie cu Aquarelle i-as fi recunoscator.

Mda, in lipsa de altceva se poate spune si in felul asta...
 
Forum Index » Profile for siliconu` » Messages posted by siliconu`
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com