[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: scorpionul
Forum Index » Profile for scorpionul » Messages posted by scorpionul
Message
eu asa as face. As scurta programul de dimineata, in loc de 8 as aprinde lumina pe la 10-11
da, nu e varianta cea mai buna dar mai bine asa decat celelalte pietre. Cauta totusi una albastra, e ieftina si eficace
cum se comporta difuzorul?
UPS-ul te ajuta pe o perioada foarte scurta dupa caderea curentului, cam 20 min( mai mult sau mai putin in functie de UPS). Eu am UPS si este foarte bun la mentinerea constanta a tensiunii si le inchiderea in siguranta a celor pe care le alimenteaza evitand oprirea lor brusca. Poate sa sunt alte UPS-uri care tin mai mult dar nu pot tine foarte mult. De aceea eu nu le recomanand ca inlocuitoare de pana de curent. Poate vin alti colegi cu alte idei
naitsirc wrote:Pentru ca tot aveam o cartela cu 20% reducere am luat si un Ferropol 24h. Scrie pe el ca se pune o picatura la 50 l de apa. Cum sa fac sa tai picatura in doua, sa pun jumatate azi si jumatate maine

se dilueaza picatura intr-o cantitate mai mare de apa: iei o siringa de 2-5 ml(de cat gasesti), tragi apa in ea, asta ca sa nu diluezi picatura intr-o cantitate mai mare dacat siringa, se desarta apoi apa intr-o cescuta mica, se pune picatura in ea, se amesteca bine, apoi trage in siringa amestecul si se pune odata jumatate din continut si alta data cealalta jumatate, si asa ai rezolvat problema
se comporta foarte bine ca tub de aerare, nu stiu cum se comporta ca difuzor de co2
off topic: am fost foarte atent la dimensiunile pe care le-ai spus pentruca imi voi face si eu un acvariu cu dimensiunile de 120-130,50,60 si mi se parea mic ca inaltime. De aceea inainte de a ma decide la dimensiunile exacte voi mai studia niste poze ca sa vad daca imi plac dimensiunile alese de mine. Si eu ma bucur pentru tine ca ti-ai facut un asemenea acvariu si iti urez incaodata bafta!
nu te supara ca intreb si eu asa ca naivul: sigur are 60 h? Daca are si sunt 99% sigur ca are, nu pot decat sa ma bucur pentru tine si sa iti urez populare grabnica cu de toate. De cele mai multe ori pozele nu reflecta realitatea si se creeaza o iluzie optica. Eu de exemplu nu i-as fi dat mai mult de 50 h. Probabil si intaritura de jos cat si capacul ii fura din inaltime, vizual vorbind. Oricum incaodata iti spun ca ma bucur pentru tine si te felicit pentru noul inceput. Asteptam evolutia acvariului
am incercat sa vad acvariul tau si nu am reusit. Mai poti incarca o poza?
pietrele albe scot cele mai mari bule. Nici cele verzi nu sunt foarte bune. Pietrele indiferent pe ce parte le intorci nu isi schimba porozitatea si de aceea bulele sunt la fel.Foloseste o piatra albastra pentruca e mult mai fina.
scificuss wrote:Daca gasesti iti recomand de la SERA - bettagran. Un pliculet e 3 lei si iti ajunge sa hranesti pestele minim o luna de zile, daca nu mai mult. Exista si alte tipuri de hrana pe piata, poate si mai bune pentru el, dar ce ti-am recomandat este peste medie.

ieftin si bun
naitsirc wrote: O data pe saptamana ar mai merge putin tubifex (1/4 cub)


eu nu mai dau tubifex deloc la pesti. Am avut probleme cu infectii intestinale din cauza lor. Si sa nu credeti ca am luat tubifex din piata de la taraba. Am luat din cei uscati si facuti cubulete, nu mai stiu cum se numeste firma respectiva. Mi-a murit o frumusete de betta din cauza asta. Pentru cei interesati sa afle mai multe despre tubifex exista o multime de articole despre ei si nu tocmai favorabile. De aceea sfatul meu este sa nu dai tubifex. Chiar ma bucurasem ca am gasit tubii uscati si larve rosii ( tot uscate) si de ciuda dupa ce am patit ce am patit am aruncat ambele tuburi desi dadusem pe ele 20 ron. Dar fiecare face cum crede de cuviinta
scificuss wrote:Betta respira si de la suprafata apei, adica isi poate lua portia de oxigen din aerul atmosferic prin intermediul unui organ modificat, denumit popular plaman labirint. Exista si o clasificare aparte, "labirint fish" care contine pesti cu aceasta caracteristica dar din specii diferite.


Observatia este foarte buna. Ai dreptate, de aceea spuneam si eu ca se poate imbolnavi chiar daca oxigenul il ia in mare de la suprafata apei. Nu am vrut sa intru atat in amanunte
betta, xipho, guppy, cori, tetra. Din experienta mea betta este un peste mai rezistent decat ceilalti deoarece el respira de la suprafata si nu din apa. Asta nu inseamna ca nu se poate imbolnavi de la conditiile apei. De aceea ma bucur ca a trecut momentan de aceasta faza
Tudor wrote: Cred ca voi scoate la imprimanta una din poze si o voi lipi pe geamul din fata a acvariului meu.


off topic: cea mai tare apreciere pe care am auzit-o vreodata. Felicitari Tudor pentru apreciere.

Narcis acvariul tau este o adevarata terapie pentru suflet. Felicitari!!!!!!!!!!
eu am rezolvat o problema asemanatoare cu eritromicina. Am dizolvat o pastila de 200mg la 20 l apa si am crescut temperatura la 26-27 grade. Dupa asta nu am mai facut nimic si nici nu am mai schimbat apa cam o saptamana. Rabdare si tutun! Efectele tratamentului s-au vazut dupa cateva zile( ca la orice infectie bacteriana normala). Dar acesta este un tratament pentru efectul actual. Important este sa rezolvi cauza care a dus la aceasta infectie, probabil bacteriologica. Nu uita sa schimbi cel putin o treime( maxim jumatate) din apa inainte de a incepe tratamentul. Le asiguri astfel o apa mai curata decat cea pe care o ai tu in acvariu acum. Eritromicina o gasesti la farmaciile umane si este un antibiotic, de aceea se da numai cu reteta. Explica-i farmacistului despre ce este vorba si roaga-l frumos sa iti dea. Ceea ce am scris mai sus am aplicat eu la acvariul meu din proprie initiativa si nesilit de nimeni la simptomele pestilor mei care semanau cu ceea ce ai descris tu( posibil finrot). Fiecare face tratamentul care il considera de cuviinta de aceea nu iti spun sa faci ca mine, ci ceea ce am facut eu. Bafta
la dimensiunile unui acvariu ca al tau, m-as fi dus la un magazin de pesti si le-as fi cerut macar 5 l de apa( dintr-un acvariu al lor de pesti sau plante), asta ca sa nu am probleme cu ciclarea lui acum. Pe urma rezolvam celelalte. Ce mai face betta?
pentru cei interesati de preturile la sticla la Glass Expert am atasat un tabel mai jos
la acesta se adauga si:
Sticla float ultraclara 10 mm: 39.60 euro/mp.
Sticla float ultraclara 12 mm: 45.20 euro/mp.
TOATE PRETURILE SUNT FARA TVA

Cristal Brad la grosimile de 10 si 12 mm practica urmatoarele preturi:

1.10mm ultraclar = 35,00E/mp + TVA

2.10mm float = 16,50E/mp + TVA

3. cant drept = 2,00E/ml + TVA

4. 12mm float = 30,00 E/mp + TVA

Nu au sticla ultraclar de 12mm la Cristal Brad.

toate aceste informatii mi-au fost trimise personal la cerere de catre cele 2 firme sunt valabile astazi 17.01.2012, dar pot suferi oricand modificari din partea firmelor ofertante

In video nu se vede bine dar te asigur ca pe viu efectul este fantastic. Dar e bine sa incepi cu inceputul, un acvariu mai mic ca sa strangi experienta. Odata cu experienta te vei lamuri exact ce vrei sa ai in casa si in ce directie vei merge. Incearca sa te documentezi cat mai bine inainte de a face urmatorii pasi si voi incerca sa te ajut cat pot in masura cunostintelor mele
am vazut ca ai carasi in acvariul tau asa ca iti dau o idee: http://www.youtube.com/watch?v=SmHSon5LACg
numai ca pentru asta se cere muuuuuulta munca si multa experienta
 
Forum Index » Profile for scorpionul » Messages posted by scorpionul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com