[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: scorpionul
Forum Index » Profile for scorpionul » Messages posted by scorpionul
Message
si daca tot v-am orbit, v-am spus ca merg sa fac scufundari la mare?
am tradus gandurile ei : revine, nu revine...ca am sa-i ofer ceva...
eu cand am cumparat-o avea specificat lungimea cablului de 3 m. Vad ca acum nu specifica, dar poti sa-i ceri amanunte vanzatorului. Oricum a venit repede, cam intr-o saptamana si fara alte taxe vamale
dar din dar se face Raiul!
eu am luat-o pe asta si sunt foarte multumit calitate-pret-livrare https://www.ebay.com/itm/Ph-Electrode-BNC-Glass-Refillable/323152680900?hash=item4b3d6697c4:g:bvgAAOSwPhdU7NG4
nu sunt expert in betta, dar toate femelele au un punct distinctiv pe burta. Asa deosebesti cel mai bine sexele
si daca tot ai revenit, poti sa-mi dai ceva recomandari pentru Metamorfosi? Eu acolo am stabilit sa merg anul asta. Merg doar cu fi-miu si stam cateva zile. Asa ca trebuie sa ne gospodarim singuri. Am facut deja rezervare de cazare cu bucatarie. Urmeaza sa gasim de mancare si locuri bune de scufundat. Daca ai si ceva poze, ar fi minunat. Multam fain !
sa-i dau si eu un motiv
Cu placere, sa se-n-multeasca ca merii, ca perii-n mijlocul verii...
sa-ti fie de folos, ca schimbul a fost facut cu drag !
ce ph ai in apa? Eu am undeva la 6.5 si nu o duc bine de loc. Ei prefera apa mai dura cu ph mai ridicat
opincarul wrote:Am gasit: https://krausen.ro/statii-purificare


eu am osmoza de la Krausen, cea de 1000+TVA. O instalatie ca toate celelalte nimic deosebit. Ce e bun la ea e ca are acel controller care iti arata TDS scos si cand sa schimbi filtrele. In schimb nu exista nicaieri nicio informatie despre controller, ce faci cu el, ce te avertizeaza, ce reglaje poti face, nimic, nimic. Am contactat si producatorul Litualian dar nu am obtinut nicio informatie. Importatorii nostri sunt zero cu minus la aceasta informatie, desi stiu foarte bine ca orice produs trebuie insotit de toata documentatia inclusiv in limba romana. Deci eu nu recomand dpdv. In rest recomand instalatii de osmoza cu filtre la care se poate schimba cartusul intern deoarece desi aparent instalatia e mai scumpa, diferenta de pret la cartuse isi merita banii. Si neaparat cu pompa booster
donatie inchisa. Multumesc de gazduire
DraghiciC wrote:Salut! Le-ai crescut cu fertilizanti si CO2?


da
Donez Marsilea Hirsuta si Staurogyne Repens. Le-am scos azi din acvariu. Donatia e valabila pana maine inclusiv ! Contact PM(DOAR BUCURESTI)
sunt pesti care nu suporta curentii de apa si se imbolnavesc din cauza lor, ex: betta. Dupa mine un acvariu are nevoie de doua lucruri ca sa fie ok: o valurire de suprafata care asigura si oxigenarea apei, si o plimbare de nutrienti prin tot acvariul. Si de fapt nu numai plimbarea de nutrienti e necesara ci si dirijarea mizeriei de pe substrat catre sorbul filtrului. Eu am rezolvat acestea doua cu filtrul extern si cu o pompa de valuri. Ca pompa de valuri folosesc un Hydor Koralia 1600 care la lungimea bazinului de 130 cm mi se pare cam la limita inferioara. Inainte am folosit un Eheim intern 2010 fara bureti. In ciuda diferentei de debit, Eheimul era mult mai puternic, dar datorita constructiei lui nu il puteam face sa miste apa in partea de jos a acvariului. Daca vrei sa pui un filtru care sa iti miste plantele cum te gandesti tu e posibil sa ai un curent prea mare in acvariu si asta nu e ok. Tie iti trebuie ceva sa iti impinga apa fara sa faca prea mari valuri
ar trebui sa urmaresti rubrica de vanzari de la marine si sa iei o pompa, sa o pui mai jos sa impinga nutrientii prin tot acvariul. Oto sunt mai sensibili ca pesti, dar te ajuta ca alge. Postasem odata aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40167.page habitatul lor
Bravo pentru multitudinea de plante. Cum se comporta pestii la stingerea-aprinderea luminii?
nu cred ca vei obtine un debit mult mai bun schimband cu Matrix. Masoara debitul pompei la iesire: pui o sticla de 1l, cronometrezi si pe urma faci comparatia. Mai scazi un 30% colmatarea normala si apoi vezi. E normal sa ai un debit mai mic avand pompa pusa mai jos. Insa Matrixul nu va rezolva aceasta problema. Pe tine te intereseaza un debit constant al filtrului si sa treaca de cateva ori pe ora apa din acvariu prin filtru. Un debit prea puternic deranjeaza coloniile de bacterii si chiar le sufla din locasuri
Salut, ai schimbat lumina? Cum e (daca ai schimbat-o) ?
 
Forum Index » Profile for scorpionul » Messages posted by scorpionul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com