[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: LooSeR
Forum Index » Profile for LooSeR » Messages posted by LooSeR
Message
pestii si plantele s-au donat, e gata de mutare.

acvariu, filtru, thermostate, decoruri de mopan si piatra, aspirator substrat, chimicale diverse, termometru si magneti curatare.... 200lei



Filtru este HAGEN AquaClear 70 - pt 300litri - debit pana la 1135 litir/h
nu vreau sa il dezmembrez, el este in continuare activ, din pacate trebuie sa il vand si sa fac o pauza din acvaristica.

Dar in schimb pot face o reducere de pret. - 200lei Tot ce am la acvariu si acvariu.

poze
http://i12.photobucket.com/albums/a236/LooSeR_morris/DSC03802_zps5f03d2fe.jpg
http://i12.photobucket.com/albums/a236/LooSeR_morris/DSC03805_zps366788ca.jpg
Din pacate trebuie sa opresc activitatea aceasta momentan asa ca voi scoate la vanzare tot ce am.


Acvariu 180litir - 90cm x 40cm x 50cm - sticla de 10 handbuild ( are vro 5 ani vechime )
filtru extern tip cascada - are un an vechime
capacul e facut destul de basic, nu l-am facut sa fie estetic deoarece a fost facut in graba dupa ce am ramas fara sistemul de lumina din tavan. Sunt 2 scanduri transversale pe care sunt 4 picioare unde se rezeama capacul cu sistem de 4 neoane x 18w
2 termostate
accesorii diverse gen fertilizant mancare, etc ...


cine doreste cu plante si cu pesti, Sunt ramasi 4 scalari adulti ( 2 ani ) ( zic ramasi ca au fost 6 la inceput cumparati si 2 au murit in timp ce mi s-a stricat un termostat si nu am aobservat ca aveam apa la 40grade, atunci a fost carnagiu destul de mare )
jungla de plante cu si fara alge

Substratul a fost pus cu ingrasamant asa ca cine doreste probabil dupa mutare poate sa mai toarne un strat de 2 -3cm de nisip proaspat peste cel vechi si e ca nou,


Tinand cont ca are 5 ani, exista zgarieturi, eu zic ca un pret corect ar fi 300lei

Vlad 0724586463 - o sa vin cu poze curand
rezolvat.
Multumesc, se poate inchide
Cumpar rasbora, si plante tip gazon.

Bucuresti
dar ale naibi preturi la marine de ce nu au scazut ?


Pana la urma ce e bun ca substrat atunci ? dac tot suntem aici
Ca si ingrasamnt, ca trebuie sa dau drumu dinou la acvariu
aaa da ? oleleu ce so schimbat de un an jumate

Nush domne pe vremea cand aveam acvariu mare se zicea ca sera flore de pot e bun, bine inaitne sa apara produsele dupla.

Gata nu mai zic nimic, imi pare rau
Cel mai simplu substrat si folosit de majoritatea dintre noi.
Este nisipul fin.
Atentie, nisipul fin utilizat singur sufaca radacinile plantele, de aceea de preferat este sa il amesteci cu pietre de 3- 5mm diametru, pt a creea spatii pt a respira radacina.

Un bun ingrasamant, e sera Flora Depot, daca nu ma insel o galetusa de 5kg mergea pentru un acvariu de 100litri.

Se punea un strat de 3 -5cm de substrat, dupa care se aseza ingrasamantul, si se finaliza printr-un nou strat de substrat de 3 -5cm.

Sa nu te sperii daca adunci si o sa vezi ca ai 10cm substratul. Radacinile echinodosilor si cele ale cryptocorinelor ( eventual ate plante ) ajung sa creasca foarte mule, uneori fiind nevoia unei trimari.



problema 2 .
Nisipul se spala pana apa din galeata sa ramana curata, iar nisipul ramane pe fund fara impuritati.

Eu nu am auzit de isop sau argila in substrat, nu stiu ce efect are. Dar turba e ok, doar sa ai grija sa nu aibe contract cu apa.


Ai grija sa chilcezi bine acvariu
1.5mil cine il ia sapt asta
64x33x44 ( Lxlxh )
Acvariu este ok are mici zgarieturi pe geam. Capacul este facut din Komatex ( material pvc ) are suport 2 x 18w Droser electric. 2 Filtre Aqua El Fan 2 + 1 incalzitor Aqua El Confort Zone 150W

Cu el vin 2 testoase mature vro 8-9 ani Nu am cum sa dau fara testoase .. ce faceti cu ele dupa e treaba voastra. daca le pastrati sau nu .
Acvariu nu e facut pt testoase am impovizat eu platforma pe care sta deci se poate utiliza acvariu la pesti linistit.

Pret 2mil fix nenegociabil. Eu zic ca e un pret bun.

0724586463 Vlad
grigore.vlad@gmail.com
ID yms in profil
O doresc eu
cumpar asa ceva ..
Powerhead Hagen AquaClear

Astept detalii .. noi sau sh sau unde pot gasi in buc ?
daca ii lasi doar cu parintii mabe dar nu cred ca nu o sa ii manance..
Deobicei sa te uiti care din parinti mananca icre .deoarece uneori se intample kiar unu din parinte sa manance. daca nu mananca e ok daca mananca il scoti ;)
Poti incerca sa ii ti cu parinti .. in cel mai rau caz nu o sa ai pui dar o sa ai scalari fericiti ca au mancat si eu mancare buna
dute la magazin de pesti si cauta acvarii mici de plastic .. in care poti sa pui puii ( acvariul il pui in cel mare ).
Sau incearca sa faci un cub din plasa de fibra de sticla cu gauri mici ca sa nu poata iesi... oricum cel mai bine un acvariu de 5 - 10litri sa iei .. nu ocupa mult loc pe urma il poti pune lejer in debara sau altele...
daca nu ai cum cauta la magazine .. Aqua El fan1 - cred ca ajunge pt acvariu de 20litri ;)
Bine sincer nu stiu exact ce filtru e .. !
Cele cu care am lucrat toate aveau o duza pe unde iesea apa filtrata si le pune-ai un furtun daca vroiai bule.
Cred ca ar treb sa fie pe aceals principiul. Incearca sa ii scoti sursa de unde ia aer sau daca e sa ia deoarece e iesit la suprafata .. scufunda-l pe tot inapoi.
Duza jetului de apa poti sa o incalzesti si sa o indoi la 70 -60 grade.
pai e simplu ! scoate bulele de aer si jetul indrea-tal in sus sa faca valuri .. si vei avea acvariu oxigenat nu o sa mai ai nevoie de bule de aer !si automat v-a fi mai liniste
pai de preferat pus intr-un acvariu mai mic cu o temperatura de 25 grade , filtrat si aerisit. Dupa ce eclozeaza ( cred ca 2 saptamani daca nu ma insel ) treb hraniti cu artemia fluid ..
de 36 scuze nu de 30w cum zisesem ..
pai da dar daca vrei plante misto ar trebui
 
Forum Index » Profile for LooSeR » Messages posted by LooSeR
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com