[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: fishtecine
Forum Index » Profile for fishtecine » Messages posted by fishtecine
Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic The problematic instruction: ---------- ==> assignment: topic=topics.get(post.topicId) [on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm] ---------- Java backtrace for programmers: ---------- freemarker.core.InvalidReferenceException: Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic at freemarker.core.Assignment.accept(Assignment.java:111) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.IteratorBlock$Context.runLoop(IteratorBlock.java:167) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:428) at freemarker.core.IteratorBlock.accept(IteratorBlock.java:102) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.Environment.process(Environment.java:199) at freemarker.template.Template.process(Template.java:259) at net.jforum.JForum.processCommand(JForum.java:262) at net.jforum.JForum.service(JForum.java:228) at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:717) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:290) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at fr.xebia.servlet.filter.ExpiresFilter.doFilter(ExpiresFilter.java:1243) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at net.jforum.util.legacy.clickstream.ClickstreamFilter.doFilter(ClickstreamFilter.java:59) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at org.apache.catalina.core.StandardWrapperValve.invoke(StandardWrapperValve.java:233) at org.apache.catalina.core.StandardContextValve.invoke(StandardContextValve.java:191) at org.apache.catalina.authenticator.AuthenticatorBase.invoke(AuthenticatorBase.java:433) at org.apache.catalina.core.StandardHostValve.invoke(StandardHostValve.java:128) at org.apache.catalina.valves.ErrorReportValve.invoke(ErrorReportValve.java:102) at org.apache.catalina.core.StandardEngineValve.invoke(StandardEngineValve.java:109) at org.apache.catalina.connector.CoyoteAdapter.service(CoyoteAdapter.java:286) at org.apache.coyote.ajp.AjpProcessor.process(AjpProcessor.java:437) at org.apache.coyote.ajp.AjpProtocol$AjpConnectionHandler.process(AjpProtocol.java:366) at org.apache.tomcat.util.net.JIoEndpoint$Worker.run(JIoEndpoint.java:447) at java.lang.Thread.run(Thread.java:619) Messages posted by fishtecine
Message
Este langa fereastra. Dar a fost si mai inainte de setupul nou fara sa apara probleme. Acum nu prea mai este soare si oricum am niste jaluzele care isi fac treaba.
OK, am notat cu micrantheum. Deocamdata nu le tund pana nu am toate semnele ca totul merge OK in acvariu, dar esti primul pe lista. De altfel numeroasele experiente se vad din pacate pe firul aproape chel de ludwigia glandulosa din fata.
Alb verde?!
Uite cam asa de alb
E mai rau. Dar am rabdare. Am pus si salcie si ceratopteris. L-am lasat in bezna 1 zi. Si era o usoara limpezire. Dupa ziua asta l-am pus iar la lumina. Iar ceata. Macar stiu acum ca am apa verde si nu bacterii. Va tin la curent. Voi pune si o poza, asa de dragul studiului de caz.
Am un nor alb in acvariu. E in perioada de ciclare 2,5 saptamani de la setup. Exclus sa fie de la pietris pentru ca la 'acata' care mi l-a dat totul e ok si mai are si discusi acolo.
Schimbatul zilnic de apa pana la 30% pare ca a inrautatit situatia. Apa scoasa si pusa intr-un recipient alb pare galbui-verde. Inca nu-mi dau seama daca sunt bacterii sau 'apa verde'. Nu am pesti acolo. Plantele nu par suparate, dimpotriva. Doar ca norul filtreaza lumina si in curand vor fi suparate. Nu stiu daca sa opresc Co2-ul (ph 6.8-7) unii zic ca da altii ba.
Il tin la valoarea asta avand si 2 filtre interne aquael3 care muncesc non stop si in plus aereaza la maxim. Azi am acoperit acvariul complet si am de gand sa-l las 3 zile in bezna fara schimburi de apa. Voi ce ziceti, opresc C02-ul? Am citit teoria unui rus pe aquaticplantcentral.com cum ca cea mai buna metoda in cazul de fata ar fi niste ramuri de salcie care dupa cateva zile de tinut in apa acvariului incep sa dea radacini si prin super rapida asimilare de nitrati infometeaza algele si bacteriile, rezultatul fiind curatarea apei in cateva zile. Cum vi se pare?
Caut glosso (Glossostigma elatinoides). Are cineva cateva firicele?
Are cineva de vanzare/donare/dat la schimb Heteranthera zosterifolia?

1,2 fire macar!
Am intr-unul din acvariile de 240l, doar 13 callistus. 13 fiindca 1 a murit imediat dupa ce i-am luat. Dupa ce am inceput sa bag CO2, cand ph-ul a scazut ceva sub 7, i-a apucat. Iubirea :-) . Se inghesuiesc cam cum fac si conchonusii sau sumatranii, si din ce aveam eu acolo au preferat o tufa de ludwigia care avea radacini aeriene dezvoltate la baza. Bineinteles ca nu aveam nici o sansa sa iau icrele de acolo. Trebuia sa am si unde sa le pun, CO2 nu am deocamdata decat intr-un acvariu iar la retea ph-ul e in jur de 8.
Saptamana asta, luni sau marti, i-am vazut din nou pe meserie.
Eu sunt unul dintre cei cu alergie la puricii de balta. Practic la praful care rezulta prin sfaramarea puricilor, care contine multi alergeni. Treaba e veche la mine, cam de prin '83-'84. Simptomele sunt cele descrise de Dolly: iti curge nasul, ochii, dificultati de respiratie. Netratata da in astm.
Am facut tratament cu antihistaminice. Multe, multe injectii. Destul de rau.
Reactii asemanatoare dar mai putin violente imi provocau puful si polenul.
Pe vremea aceea mai toti vanzatorii din Obor aveau purici de vanzare, asa ca vizitele trebuiau sa se termine rapid, pentru ca apareau imediat semnele. E ceva vreme de atunci si cu exceptia unui singur an, am avut mereu acvarii. Deci pot sa judec in cunostinta de cauza.
Apa, umezeala acvariului nu produce alergii. In general nu se recomanda sa dormi cu un acvariu in camera, sau in umezeala, dar nu are legatura cu alergia. Daca nu iti hranesti pestii cu ceva 'prafuicios' nu ai probleme.

N-am mai avut energie sa ma enervez, ma anesteziase suma de ~1.400.000 ROL pe care am platit-o pt marfa.
Sau poate erau noi angajate si nu aflasera tainele search-ului...
Pentru 60cm. De 90 nu am mai intrebat daca au, pentru ca era un efort deosebit pt doamnele de acolo sa caute(si in calculator si in raft, raftul la 50cm de mana), si pusesem deja 4 intrebari. :umm:
Tocmai m-am intors de la Orion, vis-a-vis de Bucur Obor
(2527571; 2527533; 2527534).
Am gasit urmatoarele tuburi de 18W:

Philips TLD 89 aquarelle(10000K) - 300.000 ROL
Philips TLD 830(2700K) - 63.000 ROL
Sylvania aquastar(10000K) - 300.000 ROL
Sylvania grolux(8500K) - 300.000 ROL

:o
Deci pana la urma unde e Orion/Predoleanu? Ma intereseaza 4-6 tuburi TLD 89 aquarelle.
@eflorian te rugam ajuta-ne...
[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 

Information
 

An error has occurred.

For detailed error information, please see the HTML source code, and contact the forum Administrator.

Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm
topics.get(post.topicId) is undefined.
It cannot be assigned to topic
 
Forum Index
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com