[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alcoor
Forum Index » Profile for alcoor » Messages posted by alcoor
Message
dau cu coasa prin acvariu. daca sunt amatori sa dea un semn
salutare oameni buni!
am revenit dupa ceva timp si vreau sa va rog sa-mi spuneti parerea voastra despre ce se intampla cu unul din ancistri mei:
se pare ca scopul vietii lui a este sa-i fugareasca pe ceilalti colocatari.cum iese din scorbura ii ia la ture. e cel mai mare peste din acvariu.
e normal sa faca asa sau trebuie sa-l duc la psihiatru :-)
am facut rost de niste pomacea frumosi si cam vreau sa scap de ceilalti. in plus sper ca pomacea sa nu se inmulteasca asa repede ca astia
Imi permit sa deschid un topic referitor la aceasta substanta care se spune ca omoara melcii. asta pentru situatiile cand inmultirea nu mai poate fi controlata stie cineva mai multe despre substanta asta? a folosit cineva? ce efecte are asupra plantelor si pestilor?
da mai multe detalii referitoare la acvariu: volum, filtrare, specii de pesti....
din cate stiu eu, daca pesti nu au suficient spatiu nu se dezvolta asa cu trebuie. daca in acvariul de 20l ai 20 de guppy ei n-o sa se dezvolte niciodata asa cum trebuie. oricum, parerea mea e sa te lasi de acvaristica daca tii pestii in conditiile astea.
daca te deplasezi pana la Ramnicu Valcea gasesti un magazin foarte bine aprovizionat. daca vii da-mi da stire sa-ti spun cum ajungi.
nu trebuie sa-ti faci probleme despre inmultirea lor. ai sa intrebi cum poti stopa inmultirea deja pe mine m-au disperat. ii folosesc pe post de hrana vie, ca in valcea nu gasesc asa ceva, dar tot nu fac fata la ritmul lor de inmultire
in primul rand trebuie sa stii daca vrei sau nu un acvariu. daca da, atunci citeste cam tot ce scrie pe aici. in special despre numarul pestilor si volumul acvariului, despre compatibilitati. daca n-ai mai avut niciodata acvariu e de preferat sa incepi cu vivipari. la acvariul tau ai putea tine vreo 6 plus sanitarii daca sunt corrydoras. daca sunt o specie care cresc mai mari as spune sa-i schimbi cu corrydoras. pesti care iti prisosesc fa-i cadou iti trebuie neaparat un filtru. cam atat pentru inceput. citeste si unde ai nelamuriri mai intreaba. succes
pui de guppy incep sa prezinte dimorfismul sexual pe la 3 luni si incepe deja sa le miroase a catrinta pentru a obtine exemplare sanatoase e de preferat sa aiba peste 6 luni cand fata. pentru celelalte specii n-am avut pui asa ca nu te pot ajuta.
nu prea se vede bine in foto dar seamana cu titeya.
in primul rand pentru fiecare mascul de guppy trebuie sa ai minim 2 femele. mai poti pune niste platy ca-s compatibili. ceva sanitari si ancistri. cat despre numar, citeste la volumul acvariului si numarul pestilor. pune plante de suprafata sa aiba puii unde se ascunde. succes
a intins copita si platy care era bolnava. am inceput tratamentul cu metronidazol.
din pacate in valcea nu gasesc teste pt apa. apa o schimb saptamanal cu sifonarea substratului.cu o seara inainte unul dintre ei se ridica spre suprefata cu coada inainte, chiar mi s-a parut curios pentru un corry ca facea eforturi sa se tina la fundul acvariului.
........................
am uitat sa specific ca shimb doar 10% din apa. acum am observat ca si o platy are coada franjurata, capetele inotatoarelor anterioare albite si inoata cu capul in jos.
azi dimineata am gasit 2 corry morti ii aveam de vreo 3 luni. nu prea au crescut in tot acest timp. am observat azi ca aveau cozile franjurate. deci: acvariu de 40 litri, filtru magi-200, incalzitor, ceva plante, 3 guppy,3 platy, 1 ancistru, 4 corry( acum numai 2, care spre deosebire de ceilalti s-au dezvoltat si par ok), ceva melci. va rog pareri si eventuale solutii. multumesc!
intr-adevar toate femelele au o pata mai intunecata aproape de coada. cand sunt gravide acea pata se mareste, femela se umfla si devin aproape "patrate", adica partea din fata si partea din spate a burtii devin aproape perpendiculare pe coloana vertebrala. nu e o explicatie prea savanta dar sper ca ai inteles
m-am procopsit cu niste marisa cornuarietis ( probabil odata cu ceva plante) si au incepu sa se inmulteasca in disperare. mi-ar place sa am cativa, dar astia nu stiu sa se opreasca din inmultire mentionez ca nu pot baga pesti in plus in acvariu. cand cresc ii strivesc sii dau pe post de harana vii guparezilor, dar si asa tot nu reusesc sa-i tin sub control.
e cam mare. ideal ar fi 25-26 de grade, dar nu mor nici la 30. incearca sa reduci temperatura.
Donez guppy si melci din productie proprie . puiesc guppy de m-au speriat si nu ma indur sa ii las sa-i pape pe aia mici.
La multi ani!!!!! :birthday:
 
Forum Index » Profile for alcoor » Messages posted by alcoor
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com