[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: monoceros
Forum Index » Profile for monoceros » Messages posted by monoceros
Message
Salutare,
Are cineva idee daca ar merge sa conectez o pompa de aer clasica (de se baga in priza la 220 de 1.8w si 1.3L/min) la bricheta masinii 12v... pe durata a 4 ore de transport.
Cat de riscant ar fi?
Vand creveti Crystal Red Shrimp (grade 'K4') (Caridina cf. cantonensis)
pret 9 lei/bucata
provin din acvariul personal, atasez poze.
Prefer contact prin PM sau adresa de mail: monoceros37@yahoo.com
Bucuresti
Donez o perche de Ancistrus triradiatus adulti (~12cm)
Detalii prin PM.
Eu am reusit sa scap de asa ceva si de hidre cu pastile de rombendazol.
Substanta activa este Flubendazol si actioneaza la nivelul membranei celulare a virmilor, molustelor si vietatiilor unicelulare, deci nu ar trebuii sa nu iti faci griji pentru pesti si creveti. Dar atentie la melci, poti sa incerci cu doze mai mici (jumatate de pastila), astepti doua trei zile si daca nu au crapat aratariile, iar melcii o duc bine... mai baga jumatate de pastila sau o pastila intreaga... pana reusesti sa scapi de ele.
Multumesc pentru raspunsuri
Salut,

Au aparut o duzina de hidre (Hydra viridissima) intr-un acvariu care l-am pus la ciclat si urma sa bag niste endleri zilele astea.
Sa imi fac griji ptr endleri ca se vor otravi daca se apuca sa consume din hidre?
Multumesc!
Ai PM
Imi pare rau sa aud asta, probabil a avut ceva paraziti intestinali si acum deja a facut complicatii. Eu zic sa nu renunti, incearca un tratament, am avut cazuri in care nu mai credeam ca exista vreo sansa sa isi mai revina pestele si miraculos s-a insanatosit.
Salut,

Stiu ca suna aiura dar nu ne-ai dat detalii legate de starea solzilor, daca are pete pe corp sau excrementele sunt transparente... etc. Ar putea fi orice dar trebuie sa stim mai multe despre cum se prezinta subiectul.
Ai incercat cu Multicura de la Easy Life?
Eu am salvat multi pesti cu aceasta solutie minune.
Aceleasi surse le cunosteam si eu, insa exista sanse sa gasesti la Hornbach in curand, ptr ca de mai bine de o luna de zile nu au mai adus nici o specie de creveti, dar se laudau ca in perioada sarbatorilor vor primi dinou.
Am incercat reteta asta noua si in bidoane de 5L destinate apei semicarbogazifiate, dar rezultatul a fost dezastros... bidoanele s-au deformat foarte mult si capacele nu au tinut presiunea. Nu merita incercarea, avand in vedere ca se va consuma o cantitate mare de substante, care in final vor fi epuizate rapid si ineficient.
Felicitari! E foarte fain. De unde ai luat rocile?
stefanp@, vm70@, si cei care ati mai avut experiente cu acest tip de device, ati putea sa ne spuneti cum functioneaza controlerul,... din cate am mai citit pe net ar fi vorba de activarea electrolizei doar pentru cateva minute pe ora, dar mai exact cate minute?
Salutare,
Aveti idee cam cat trebuie sa mai astept pana fata femelele astea de endler?
Intreb si eu sa stiu cand pot sa le mut in acvariu de reproducere.




Are cineva de pe forum asa ceva Poecilia wingei japan blue?

http://www.youtube.com/watch?v=8U3rVTJ1q-o
Ai PM ;)
denis borca75 wrote:Da dar zice ceva acolo ce nu inteleg . Creveti red rili se inmultesc usor? Multumesc de rapuns

Da se inmultesc usor si se incruciseaza cu celelalte neocaridine mentionate de tine mai sus, sunt aceeasi specie (Neocaridina heteropoda) doar variatie diferita.
Iti recomand sa citesti mai multe despre creveti, exemplu articolul colegului [alex08] : http://acvariu.ro/forum/posts/list/29403.page
Am cumparat de la [bogdan700048] creveti neocaridine yellow, tranzactia a decurs foarte bine, iar crevetii sunt frumosi si sanatosi. Recomand!
Rezervat.
 
Forum Index » Profile for monoceros » Messages posted by monoceros
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com