[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: aripel
Forum Index » Profile for aripel » Messages posted by aripel
Message
arnoldx wrote:Salut,

Mar interesa o canistra Jebo sau Jebao care sa filtreze minim 1200L/h.
Ce ma intereseaza la ea sunt urmatoarele:
-cum vin ele montate? ( cu medi de filtreare sau fara )
-cat de fiabile sunt?
-cat sunt de silentioase?

Daca puteti sa imi spuneti cat costa unul nou si daca se mai gasesc sau nu.

Mersi anticipat.

se gasesc la chinezi in niro.. e pe la 1.400.000 lei vechi
foarte frumos! felicitari! si pentru acvariu si pentru simtul estetic pe care il ai(sau "ochi" cum se spune)
LooSeR wrote:http://butelii.uv.ro/TechnicGaz_files/Butelii2.htm

ai aflat ceva preturi? ca pe site nu am gasit...
masson wrote:Vand FLUVAL 304 + mediile filtrante & toate accesoriile. Pentru orice detalii rog PM sau mail puiut_xx@yahoo.com. Va multumesc!

vezi ca ai mail...
merci
copiii nu va mai certati degeaba
Intr-adevar exista norme de culoare, are dreptate bilti. Aceeasi institutie care iti da certificat de calitate si conformitate spune ca:
- rosu = acetilena
- galben = gaz metan
- albastru = oxigen si C02
..sa luminat misteru...
scarabeul1984 wrote:Mi-am luat un tub philips 18w/830 si un suport pentru el si tubul scoate o culoare portocaliu-rosiatica in comparatie cu 765 si 965.
L-am pus doar pe el asa cum ai zis, asta e culoarea care trebuie sa o scoata ?
Mersi.

da. e "cald" tubul
scarabeul1984 wrote:Iti multumesc foarte mult, nu cred ca se putea un raspuns mai bun.
Exact ce vroiam sa aud, chestia cu tubul florescent ma gandeam si eu pentru ca ce am citit pe site la Philips despre 756 m-a pus pe ganduri, ei zic ca nu se mai fabrica cica e daunator , acum nu stiu cum o sa fac, sa il fac sa functioneze doar cu un tub florescent pentru ca este prevazut cu 2 si cand am incercat sa fac legaturile, transformatorul s-a supraincarcat si s-a ars, noroc ca mi l-a schimbat la magazin.
In ceea ce priveste Co2-ul am reusit sa ajung la anumite proportii de zahar si drojdie care imi produc aproape aceeasi cantitate de co2 pe o durata apropiata de 3 saptamani, fara variatii prea mari.
Burete sper sa imi iau chiar maine, dar tub florescent inca nu stiu pe unde pot gasi si la ce pret (Daca sti si poti sa imi trimiti si mie un PM ti-as fi recunoscator).
Nu am avut timp sa fac poze, dar maine o sa uploadez niste poze, sa vezi in ce hal au putut sa ajunga cateva din plante, eu am avut intr-un fel noroc ca am plante cu crestere rapida si acum de cand mi-am luat tubul philips 18w/965 au reusit cateva plante sa creasca mai repede decat au putut algele sa se inmulteasca.
Iti multumesc foarte mult.

intros recomanda un tub 830. Vezi ca gasesti si in brico la Basarabi, si la electrice la Mafazinul Obor..
Felicitari Intros! la mai mare si mai frumos. E o mare realizare pentru tine si o meritai la cat de pasionat esti! Si stai linistit c alucrurile mari se fac treptat, din prim aeste doar "norocul incepatorului". Sunt convins ca la anul o sa participi cu unul si mai frumos.
ca un mic comentariu carcotas (si invidios ) daca imi permiti si daca nu se supara nici ceilalti colegi de forum ca spun aici:
Ce am observat la concurs incepand cu locul I si aproape la toate acvariile de fapt este ca au o compozitie mai "dezechilibrata" intr-un anumit sens, mai riscanta. Al tau este foarte "corect", se pare ca ei apreciaza dezechilibrele echilibrate, daca pot spune asa. Dar asta vine cu cu timpul experienta, si pana una alta esti singurul dintre noi (si cred ca multi isi doresc) care a primit o recunoastere internationala(sper ca nu am fost prea malitios)
Felicitari inca o data!
scuze pt caligrafie ..este mai greu sambata seara
chitron wrote:Nenea ''Antoniot''.

Spune frate ce boala ai avut,daca nu stii explica sau incearca sa bagi o poza ,poate ca si angajatul respectiv cunostea despre plante si mai putine decit tine(asta in mod garantat) .
Spune ceva acolo poate ai luat-o de acolo deja terminata,daca nu ,poate i-ti va explica cineva ce sa intimplat , ca alta data sa i-ti dai seama ce sa intimplat si poate exista si solutii pentru a combate problema .
Zi ceva nu ca am luat o planta de nu stiu unde si o fi si o pati . Eu unu nu am inteles de cit ca ti-a murit o planta .Cum sau de ce ,habar nu am pentru ca nu am inteles.

pai anunu' era ca le vinde asa ca nu cred ca mai conteaza de ce si ce boala are...anuntu' ets epus la vanzari
cu respect
Porcu'"][quote:c1ec94cb76="aripel wrote:daca fac o gaurica mica la partea superioara, cum spunea danarion, nu imi iese pe acolo si fluxul de apa cu co2-ul nedizolvat?
Daca faci gaura foarte mica, fluxul de apa care iese e neglijabil.

aripel wrote:dar "de firma", sa spuna cum au rezolvat ei problema? Sau problema nu mai apare daca ai butelie de co2?
Unele reactoare de firma au gaura in partea de sus. La reactoru' Dupla, o parte din gazu' ala iese pe jos impins odata cu curentu' de apa.
Chiar daca folosti butelia (puritate mare a CO2-ului), problema cu gazu' parazit provenit din apa nu cred ca-i rezolvabila.

multam fain , o sa incerc..si de curiozitate o sa fac un test de co2 inainte si unu dupa sa vad daca este vreo diferenta semnificativa la concentratia de co2 din apa.
Porcu'"][quote:382639aa76="aripel wrote:ar putea fi un gaz ceva? sau ce este? pentru ca dioxid imi este greu s acred ca este, s-ar fi dizolvat.
Sint diverse gaze care se aduna acolo. Fie de la bomba care nu-ti da CO2 pur fie din apa.
Cind se aduna prea mult gaz "parazit" acolo scade eficienta reactorului.

da...probabil de la puritatea co2-ului este...
problema mea este cum rezolv problema...pentru ca daca fac o gaurica mica la partea superioara, cum spunea danarion, nu imi iese pe acolo si fluxul de apa cu co2-ul nedizolvat?...sau doar co2-ul?
ps. daca are sau a avut cineva tipul asta de reactor, dar "de firma", sa spuna cum au rezolvat ei problema? Sau problema nu mai apare daca ai butelie de co2?
multumesc
kid wrote:Margaritarul este pietrisul. Pietris de 0.3mm numit si bob de orez.

hai ca sunt tare!...greseala mea ..am asociat eu gresit...
scriu aici ca sa nu deschid alt topic:
- am un difuzor de co2 facut de mine in felul urmator ..(am zis sa incerc varianta pana imi cumpar unu fabricat)
- este dinacela ciuperca adica powerheadul "sufla apa in sus intr-un recipient facut dintr-o sticla de plastic taiata(ca un tub care are capatul de sus blocat). Duap 2 zile de la instalare a aparut un fenomen ciudat. in partea de sus a tubului, unde are "capac" sa acumulat o cantitate maricica de...aer am crezut eu, sau co2 nedizolvat. Intrebarea este: ar putea fi un gaz ceva? sau ce este? Pt ca dioxid imi este greu s acred ca este, s-ar fi dizolvat. Stie cineva?
ps. mentionez ca dioxidul provine de la o "bomba"..dehhh..
mercic
kid wrote:Am vb cu GG de sapt trecuta. De margaritar sufar rau.

..de curiozitate si..oftopic: ce inseamna domne margaritar? ce planta este? ca nu sunt familiarizat cu denumirea...
aripeldeci nu este nimic in regula cu apa care sa nu le convina lor..bine macar ca am aflat asta. merci Sandu[/quote wrote:
in neregula am vrut sa scriu
Sandu wrote:Comportament cat se poate de firesc. In mediul lor natural stau ore in sir pe cate o piatra sau suspendate pe cate o radacina.
Nu ai alta varianta decat sa iti acoperi acvariul.
De obicei, acvariile cu intaritoare laterale si longitudinale le ofera un bun refugiu pe care nu-l mai depasesc. Alea mai sportive insa...

da asta este singura solutie..dar ce ma mira pe mine este de ce nu au mai intrat la loc ..si au mai si coborat probabil pe mobila...
cat despre acvariu...am niste buturugi care ies...o sa trebuiasca sa fac capacul mai inalt..dar i-mi placea cum se vede ...fara ( e un acvariu biotop)....sau macar o incercare
deci nu este nimic in regula cu apa care sa nu le convina lor..bine macar ca am aflat asta. merci Sandu
salut la toti!
Am o problem acare daca se poate as vrea sa o discutam...daca a maipatit cinev asau daca este normal.
Am achizitionat niste neritine mai demult pe care le-am pus la "halit" intr-un acvariu. Tot respectul pentru ele sunt super bune impotriva algelor..dar m-am lovit de alta problema. Neritinele evadeaza! Mentionez ca erau intr-un acvariu deschis. In primele saptamani de la introducere ii numaram si ii vedeam tot timpul..ca dupa aceea sa nu ii mai vad pe toti. Am zis: ok sunt printre plante (acvariu foarte plantat). dar intr-o seara cand ma uit sub mobila vad 3 neritine uscate!!! Care sa fie cauza? Pentru ce ies din acvariu? Este adevarat ca l evedeam si deasupra apei pe peretii acvariului dar...e o distanta destul de maricica de la luciul apei pana la margine si oricum nu inteleg de ce ies si coboara(probabil, pentru ca nu le-am vazut) pe peretele acvariului.. A maipatit cineva asa? Sau care este cauza? nu le place ceva?
mercic
incearca sa o fierbi mai mult daca i-ti permite si nu ai plante prinse de ea, si sa nu stea prea mult fara apa, nici macar cand schimbi apa in recipientul in care o ti la"preparat"
....o specificatie: comparatia este valabila pentru filmul de 35 mm , cel lat fiind in continuare superior.
 
Forum Index » Profile for aripel » Messages posted by aripel
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com