[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: beauty
Forum Index » Profile for beauty » Messages posted by beauty
Message
REZOLVAT
e acvariu bogat plantat. fara capac. pesti:7 scalari (2 cupluri scot pui), 20 neoni, 2 corry, 6 ancistrusi. pret total:250 ron.
http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=search&type=full&search=mamica
cautati in galerie parintii si mamica si taticul!... la search
pt poze scrieti-mi pe pm adresa de e-mail . si va trimit poze. ii vand pt ca mai am alte 2 perechi si e coada la acvariul de maternitate! :-P . masculul e alb galbui si are mai mult de un an. femela e alba cu pete negre si e mai micuta ca dimensiune. sunt ceva poze la galerie.
ma bucur pt voi. poate in brasov e problema din cauza duritatii apei.. si puii sunt mai sensibili.
din icre toti s-au dus pe substrat. dupa 2 zile doar 2 , probabil mai sanatosi erau langa parinti.
pt FARAONU': la tine s-a intamplat ca de pe frunza puii sa inoate apoi in jurul parintilor? direct? din prima zi de inot liber?...... ai mei se duc ori in sus spre suprafata apei, ori in jos pe pietris....
mi s-a confirmat ca nu e doar mit. puii inotau de pe frunze spre pietris. chiar am vazut pui intre peretele acvariului si pietris... parintii se chinuie sa-i prinda inainte sa ajunga pe substrat...dar nu prea fac fata. . nu stiu cati mai raman pana deseara....

chaiar au o atractie pt substrat!
dalles, pe acest forum am citit ca nu-i bine sa ai substrat..si vezi bine ca multi inca imi spun acest lucru....altfel, nu imi faceam eu griji.... . Cat de corecta e informatia asta???(cu substratul si puii??)
cand ar trebui sa hranesc puii??? :yeee: au cam 6 zile... :sic:
NU am intervenit nicicum in acvariu...nici cand erau icre , nici acum... era plin de icre putrezite...si apa nu am schimbat-o vreo o saptamana....si totul e OK!
azi e a5a zi. dimineata erau inca pe frunze. parintii desigur ca ma ataca si nu am sanse sa bag mana in acvariu. ma gandesc totusi sa acopar cu o folie tot substratul... planta pe care sunt puii e intr-un ghiveci. aia ramane.... o sa vad ce parere au pestii de asta... daca nu reusesc, las asa ...ca vad ca sunt dornici sa depuna alte icre. mai ales masculul. ea e prea ocupata cu pestii...
in acvariu e doar perechea . si 3 plante. acvariu 50l.
puii sunt inca pe frunza. am citit ca nu trebuie sa fie acvariu cu substrat. ce sa fac? ii pot pune separat intr-o fatatoare, dar prefer sa stea cu parintii. care vad ca au grija sa nu cada pe substrat.
REZOLVAT
REZOLVAT.
daca mai e valabil.... ma intereseaza acvariul + capac... urgent.
eu am folosit la prima schimbare partiala de apa Aqutan si Nitrivec... acvariul avea simptomele ce le-ai descris......a doua zi apa era limpede... mi se par foarte bune aceste produse..(asta daca vrei sa pui de-astea in acvariu)... aqutan leaga metalele grele si limpezeste apa, iar nitrivec aduce un aport de bacterii bune .
... aproximativ 300l bineinteles... + filtru exterior .
multumesc mult. m-am gandit la un perete despartitor dar nu stiu cum procedez cu filtrul si pompa de aer... le pun in cealalata jumatate?...
ce temperatura sa fie in noul bazin ?...
in acvariu 200l bine plantat, pe o frunza lata femela alfa a depus icrele... mai sunt in acvariu 5 scalari mai mici, de 4-6 luni. credeti ca reprezinta un pericol acestia pt micutii care vor aparea? ...daca va trebui sa-i separ pe parinti cu puii, cum sa procedez?
 
Forum Index » Profile for beauty » Messages posted by beauty
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com