[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: geani
Forum Index » Profile for geani » Messages posted by geani
Message
Ma bag si eu in seama. Daca tot a calatorit atat, eu zic ca era bine ca fiecare sa puna valorile rezultate in urma masuratorii, dar si dimensiunile la care a facut aceste masuratori.
Doar asa comparativ.
Piatra ponce. Testul cu cerneala.
Prin Micromec aerul trece.




Testare JBL Micromec. Multumesc Stefan M.
Parca 1976
La inelul de ceramica nu aveam asteptari. Prin piatra vulcanica aerul trece...probabil si apa.


Revin cu alte doua medii. Piatra vulcanica pt gratar si inel ceramic. Piatra vulcanica sparta si adusa la o dimensiune apropiata de celelate doua medii testate.
PNN insemnand: Pseudomonas sp., Nitrosomonas sp., Nitrobacter sp
Ce vedem in poze
Figure 1: Scanning electron micrographs of the surface of ceramic beads. A – beads without treatment; B – beads pretreated with molasses (by submerging the ceramic beads in 30% molasses during 5 hours, then discarding the excess liquid and drying at 60°C for 24h). C, D - the cells of PNN consortium attached on the bead surface (inoculum of PNN consortium was incubated over a 7 day period in medium in the presence of ceramic beads at 22°C, at air flow rate of 0.28 L/min).
Tot de pe net luate.
Dimensiunea 100 microni. Cam atat are grosimea firul de par uman. Bacteriile care ne intereseaza pe noi au in jur de 0.8-4.0 microni.
Niste poze de pe net cu diferite medii biologice de firma.
Daca stii pe cinva care are Material Filtrant Românesc..l-as testa si pe el....ca este destul de controversat.
Cand vrei tu, cand poti. Nicio problema. Doar sa imi spui si ma deplasez eu. Multumesc.
Eu as face. Dar n-am. Si nu am gasit pe nimeni sa imi dea cateva bucati din fiecare. Sa cumpar doar pt o curiozitate...cate o cutie...nu cred ca merita.
Nu am incercat cu alte medii. Nu am alte medii. Pe piatra am lipit o seringa de 2 ml, varful seringii, tocmai pt a nu astupa porii cu nimic...pe cat posibil. Am folosit un pistol de lipit cu baton de plastic.
Saptamana care vine repet experimentul tocmai pt a elimina eventualele greseli de lipire. Dar parerea mea este ca sunt bine facute
Ok. Oricum ultimul link il recomand tuturor.
Da-l ...vad altadata. Acum sunt pe tel. Si poate este altfel..
Asa e bine ??
[youtube] https://youtu.be/7ZusPwD_Ce0 [/youtube]

Te rog sa stergi sa nu poluam topicul.
Mana mea e facuta....cu capul am probleme..
N-am stiut. Multumesc.
 
Forum Index » Profile for geani » Messages posted by geani
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com