[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: liviuST
Forum Index » Profile for liviuST » Messages posted by liviuST
Message
Asta voi face oricum, daca decid sa il iau inapoi in casa, dar totusi nu reprezinta o garantie ca lipitura mai este stabila pe termen lung.
Salutare!

As vrea sa pun o intrebare celor mai cu experienta legat de bazinele lipite cu silicon: mai poate fi folosit safe un bazin care a fost stocat pentru aproximativ 2 ani jumatate intr-o incapere neincalzita?

Este vorba despre bazinul din topicul acesta

Bazinul a fost utilizat vreme de vreo 2 ani si ceva fara nici o problema, dupa care din motive obiective a trebuit sa renunt la el (mutat, schimbat job etc.).
Avand in vedere ca virusul nu a murit, acum ca am posibilitatea sa tin din nou un acvariu as vrea sa il repatriez. Intrebarea e daca bazinul mai este safe dupa ce a stat 2 ani fara apa intr-o incapere neincalzita?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Asa cum a zis si @sonic11: sper ca te-ai gandit la alta varianta pentru balamale!
Am un schelet asemanator confectionat tot in "regie proprie" dar eu nu m-am gandit la alta varianta pentru balamale. Si am constat asta cand am vrut sa ma apuc sa le montez...
Asa ca daca tu te-ai gandit la alta varianta as fi interesat sa vad daca pot drege busuiocul in acelasi mod.
Rezolvat. Se poate inchide. Multumesc.
Donez cateva zeci de melci de substrat de toate dimensiunile.
Melcii tocmai i-am scos din acvariu (16:30) si i-am pus intr-un vas cu apa (tot din acvariu, dar fara alte amenajari). Nu stiu cat rezista in conditiile astea. Eu i-am scos din motive de suprapopulare.
Daca ii doreste cineva, pot fi ridicati din zona Parcului Circului, mai precis intersectia Bd. Lacul Tei cu Str. Judetului.

Tel: 0734 442 878

Valabil azi 24 martie (nu stiu daca rezista pana maine in vasul cu apa)
Salut!

Sursa de calculator este o sursa de tensiune constanta. Led-urile se controleaza cel mai bine cu o sursa de curent constant.
Probabil poti face o sursa de curent constant dintr-una de PC dar necesita modificari. Un forum de electronica poate fi o sursa mai buna de informare pentru asta.
multumesc, se poate inchide!
Schimb 1-2 femele ancistrus cu mascul/masculi normali (nu voalati)

PM sau tel 0734 442 878
Update: Mai am de dat un tetra care e deja prins.

Primul venit, primul servit! (Trebuie sa il dau cat mai repede, ca sta deja separat chiar daca tot in acvariul comun).
As vrea sa cumpar 3-4 melci asasin in Bucuresti.
Mai am cei doi Tetra si cei 2 black tetra.
Dar daca e cineva interesat trebuie sa vina sa ii ia maine dupa amiaza, pentru ca poimaine voi plecat din Bucuresti pentru o luna.

PM sau email. Telefonul s-ar putea sa nu fie in aria de acoperire maine.
+2

Dow corning 881 este in momentul asta siliconul de referinta pentru lipit acvarii. Cel putin printre membrii forumului. Personal sunt foarte multumit de bazinul lipit cu el.
Bazinul este din pacate prea mic pentru scalari. Mai ales pentru modul cum obtii deobicei o pereche in acvariu: pui mai multi scalari, dintre ei se va alege o pereche, si apoi pe restul e preferabil sa ii separi.
Cand depun devin destul de agresivi cu colocatarii lor. Dar daca poti "procura" direct o pereche iar pestii nu sunt foarte mari, ar fi o sansa...
Acum cativa ani am fost exact in aceasta situatie, bazinul era comparabil cu al tau. Am avut si pui de la perechea respectiva.
Daca le creezi condiiile necesare sa poata depune, vei fi rasplatit cu un spectacol fascinant. Scalarii sunt parinti buni, care isi ingrijesc puii.
In orice caz, daca vei lua scalari, cum a spus si colegul @taz, nu mai tine altceva pe langa ei, decat cativa sanitari (oricum daca depun, niste pesti de talie mica de genul guppy, neoni nu prea au sanse de supravietuire...
Despre plante, as zice totusi ca e bine sa ai destule (nu cat sa nu aiba unde unde inota, dar sa se poata si ascunde un pic si sa aiba si locuri unde sa poata depune). Pot depunde pe o frunza pe care o curata temeinic inainte, iar dupa depunere, pana pleaca prin apa puii, ii mai muta de cateva ori pe alte frunze. Deci e bine sa ai cateva plante cu frunze mai mari.
Cu placere!

In continuare valabil in afara de cory si xipho.
As dori pe cei de card sa ii dau cuiva care mai are specia respectiva, asta fiind si motivul pentru care renunt la ei: nu sunt destui pentru a forma un card
Va rog PM pentru cei interesati
rezervati toti pana maine seara (18.09.2014)
Donez urmatorii pesti:

3 corydoras albino
image

2 rasbora arlechin
image

2 xifo
image
image

2 black tetra
image
image

2 tetrazoni
image

1 neon negru
image

motivul donatiei: o parte sunt pesti de card sau nu sunt compatibili cu puii de guppy si molly, pe care ii mai servesc ca breakfast

tel: 0734 442 878
Bine ai venit!
Citeste articolele din sectiunea Coltul incepatorului! O sa te scuteasca de multe greseli si frustrari daca respecti ce scrie pe acolo!
Am retinut observatia cu marimea pozelor. Ramasesem cu impresia ca exista un mecanism de auto-scale pentru ca forumul se vede bine pe device-uri cu rezolutie diferita.
Care mai e dimensiunea recomandata pentru pozele de pe forum?

Multam' pentru aprecierea legata de pesti! Sper sa fie si altii de aceeasi parere, pentru ca cei de card vor trebui sa ia curand calea exilului... As vrea sa raman numai cu guppy si molly.

In caz ca nu e foarte evident din poze, plantele pe care le am in acest moment sunt:
Cryptocoryne Balansae
Echinodorus cordifolius
Echinodorus Amazonicus
Java moss
Hygrophila polysperma

Intr-adevar Cryptocoryne Balansae si Hygrophila polysperma sunt inalte, si pe viitor o sa vreau sa le inlocuiesc cu ceva care creste mai putin in inaltime. Deocamdata nu pot sa pun CO2 si fertilizanti, asa ca o sa ma multumesc cu specii mai putin pretentioase.
parametrii apei pe care am putut sa-i masor:
PH: 7.5
GH: 11
KH: 5
NO2: 0.05ml/l (de asta nu sunt foarte sigur, la fel zice si despre apa pe care o pun in acvariu - poate testul e vechi)

cateva poze cu bazinul:
image
image
image


...si cateva detalii
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Salutare!

Dupa multe intarzieri, din motive de lipsa de timp si job, am reusit sa dau si eu drumul la acvariul pe care il planuiesc de ceva timp si pentru care am deschis topicul acesta pentru a cere diferite sfaturi.

Dimensiunile bazinului sunt 110x60x50 (L x l x h) sticla este de 10mm float cu fund dublu si intaritoare longitudinale. Bazinul a fost lipit de Dan (pepika), caruia ii multumesc foarte mult pentru ajutor.

Capacul l-am facut singur din rama de PAL si acoperit cu TEGO de 6mm. Nu cred ca este cea mai buna solutie, probabil il voi upgrada la un moment dat.
In capac momentan am doua tuburi T5 de 39W Osram 865 care sunt aprinse de un balast electronic Osram. Si tuburile si balastul luate de la Marbo Trade.
Pot pune maxim 6 tuburi asa cum este facut acum capacul. In afara de tuburi in capac am mai pus 4 ventilatoare de 80mm si 8 LED-uril albastre.

Filtrul este un Eheim 2226 care are pe intake si un burete pentru filtrare mecanica si este plin cu siporax.
Incalzitorul este JBL proTemp de 300W care doar aduna alge deocamdata.

Am facut si o mica automatizare cu Arduino care controleaza lumina si temperatura, pe care o sa o descriu intr-un post separat.

Pestii pe care ii am in acest moment sunt:
- 6 guppy (2 masculi maturi, o femela matura, 3 pui, nascuti in acvariu)
- 3 molly negri (o pereche matura si un pui nascut tot in acvariu)
- 3 xifo (o pereche rosie si o femela galbena cu puncte negre)
- 2 tetrazoni unul dungat, unul mai inchis la culoare, fara dungi, ambii de aprox 5cm
- 2 black tetra de vreo 4cm
- 2 rasbora arlechin
- 1 neon negru
- 3 corydoras albino (2 de aprox 7cm, unul de aprox 4cm)
- 1 ancistrus femela de 8 cm

In urmatorul post o sa spun si ce plante am si parametrii apei. Iar peste cateva zile, cand voi avea si un aparat foto la dispozitie voi face si cateva poze.
 
Forum Index » Profile for liviuST » Messages posted by liviuST
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com