[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: geaklone
Forum Index » Profile for geaklone » Messages posted by geaklone
Message
Inca o problema cu 2 melci pomaceea.
Jumatate din cochilie, cred ca e luata tare de BBA...de fapt un pic negri asa i-am luat din petshop.
Acuma le-a crecut ...par.
Ce se poate face ? Please...
Poate macar la intrebarea asta gasesc raspuns ?
Sau poate sa schimb locatia de la profil ?
Si deasemenea ma uit si la plantele astea care in ce fel aratau la inceput (prima pagina) si in ce hal arata acum
Nu am fertilizat cu nimic pana acum, nici CO2....am substrat anume pentru plante, am zis ca inca nu, dar se pare ca nu e deloc bine.

Nu stiu de ce dupa postare ies pozele intoarse, sorry.
Multumesc.
Salut.
Mi-am achizitionat recent un filtru extern Sun Sun 603B (vreau sa il inlocuiesc pe cel intern din fabrica).
Am si eu macar doua intrebari :
1) Ce cantitate de material filtrant biologic pot pune in el ?
Adica ma gandesc sa pastrez macar un burete sau doi din filtrarea originala si restul sa inlocuiesc cu material filtrant biologic..sau sa merg pe total biologic ?

2) Parca am citit tot pe aici ca debitul de iesire spre spraybar sa se faca de pe OUT, dar filtrul asta are canea doar pe IN...
Ce pot face...e corect asa ?

LE: Deja sunt 4 intrebari
Multumesc.
Pot veni si cu cel extern umplut doar cu filtrare bio, legat in serie cu cel Evo, sau doar "tulbur" apa degeaba ?
Cel intern, cand il ridic din apa, arunca tot ce a filtrat inapoi in apa..
Sau si mai bine...
Daca incerc sa pastrez filtrul intern Evo, doar pentru filtrare mecanica (cu burete pori mari) ..ca in poza..

Merci.
Mai vreau detalii din astea amanuntite "la botul calului"...
Eu fac "esperiente" din astea, da le fac pe banii mei...si n-am.
Doar un pic va pot ajuta cu acel miros de clor de care toata lumea se plange, de la retea.
Voi stiti cel mai bine la ce distanta va aflati de rezervoarele de stocare si distributie a unei statii de tratare a apei, din orasul d-voastra.
Cand se iau probe de apa din diferite puncte ale orasului d-voastra se iau dupa un program-plan prestabilit, si bineinteles si din suburbiile orasului...
Aceste probe se duc obligatoriu la DSP....
Ei verifica ca si la capetele retelei, valorile clorului sa fie in parametri aflati in standard.
Ne dam seama cu totii ca atat timp cat esti mai aproape de rezervorul de stocare si distributie, clorul sa il simtim un pic mai mare.
Apropo...eu beau apa doar de la retea...niciodata de aia PLATA.
Deci primul minte la descriere.
Eu am spus-o.
Multumesc.

Inca ceva ce as vrea sa schimb...
La acvariul meu de 60 L as vrea sa-i cumpar un filtru extern Sun Sun 603B.
Acuma dilema este ca filtrul cu care a venit acvariul este unul intern, Evo EF02 de la Aqua Zonic si baga 520l/h,
iar cel extern Sun Sun 603B baga 400l/h. Banuiesc ca cineva minte la descriere
Acuma care o fi mai bun dintre ele ?...cel intern sau cel extern ?
Asta intern e un burete cu coloana pe mijloc de 1,5cm/10cm umplut cu siporax.
La asta extern banuiesc ca as putea pune mai mult filtru biologic.
Please help. O zi buna.
Hristos a inviat.
Rog si eu pe cineva care sa ma indrume cu un link unde sa citesc si sa imi pot confectiona o bomba CO2.
Multumesc.
Ma ajuta si pe mine cineva in gramada mea de "probleme" ?...please...
Multumesc..o sa incerc..revin si cu poze.
Scuze de dublura..daca poate cineva sa stearga postul #9? Merci.
Asta nu stiu cum se cheama dar am vazut ca se multiplica prin tijele care si le arunca pe substrat..
Revin cu o alta problema la care nu am capatat raspuns legat de plantele care le am in acvariu si cum le pot inmulti..
1)planta asta rosie imi place si as vrea sa o pot inmulti.
Banuiesc ca se rup lastari cu tot cu radacinile care si le arunca spre substrat si se planteaza ca atare...
Am deschis topic la Coltul incepatorului.
Acest topic se poate inchide sau si mai bine se poate sterge.
Multumesc.
Momentan din capac am scos lampa albastra de 9w.....acolo sunt doar 3 tuburi de 9w/4000k si o lampa led 7w/6500w.
Multumesc de eventualele raspunsuri si o zi buna.
Si astea ar fi niste poze cu iluminatul/capac/watt....
Astea ar fi algele:

Ajutor cu un sfat/doua...
Acvariul meu -Classica Eco 60
-dimensiuni:60x30x35=63 litri brut
-filtru EVO EFO2(AQUAZONIC)/6W/520L/H)
Cat de cat este spre ok...doar doua intrebari as avea si eu...

1)-ALGELE...asta ar fi prima problema...
2)-ILUMINATUL....asta ar fi a doua problema...
1)Alge/ cred eu filamentoase, de culoare verzuie, de 2,3 mm, atasate in principal de geam, pe radacina de vita de vie(partea superioara) si pe plante in special pe frunzele superioare spre capac/iluminat. Au o aderenta foarte mare la sticla chiar si razuite cu dosul buretelui de pasla.

2)Iluminatul/cred ca de aici mi se si trag algele.
In capacul original am:
-bagheta 1x7w alb rece/6500k
-tub neon 3x9w alb/4000k
-tub neon 1x9w albastru/4000k

Si de aici cer ajutorul d-voastra.....1/daca neonul albastru la un acvariu plantat isi are rostul //daca il pot folosi moonlight //daca imi afecteaza plantele//
2/daca nu cumva atata lumina favorizeaza algele.
Mie mi se pare ca e suficient iluminatul in timpul zilei incat sa imi vad pestii
Am prize programabile, deci pot incerca altfel de iluminare la sugestia d-voastra.
Acvariul e undeva la 3 metri de primul geam de la sufragerie, si inca 1 metru de geamul de la balcon, deci nu ar bate lumina direct in el.
Incerc sa atasez si cateva poze.
Multumesc.
 
Forum Index » Profile for geaklone » Messages posted by geaklone
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com