[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Lazar Ginel
Forum Index » Profile for Lazar Ginel » Messages posted by Lazar Ginel
Message
Lipeste ventuzele cu silicon de sticla ,ti-o spune primul patit,pune mai multe ventuze ,sunt prea putine.
Te urmaresc cu sfaturi.
Nu te grabi sa bagi apa in el....sau poate o spun prea tarziu.
De ce peste Dennerle, Aqua medic?
Pogostemon erectus aprox ......40 de fire .... de la 15cm la 35 cm.
Staurogyne repens. aprox....50 de fire. ... 3--4 cm.
Ludwigia brevipes aprox. 10 fire..... 20 cm.
Rotala Vietnam .aprox. 5 fire ..... 15--20 cm.


PRET PACHET 150 DE RON
Transportul prin posta inclus in pret
Rotala butterfly ,este planta din prima poza ,substrat Tropica amestecat cu volcanit neoane giesemann si osram .
Cand am avut aceasta planta pentru prima data, am zis ca o voi scoate asa cum am vazut pe alte site-uri.
Urmeaza aceasta planta :CUPHEA ANAGALLOIDEA.
Fertilizare easy life si Tropica NPK .
lumina 7 x39 w cu reflectoare si urmeaza si banda cu leduri SMD 120 de buc 6500 de k,pe lateralele mici.


Pentru ca multa lume ma intrebat daca ......mai am acvariu? si daca am si plante in el? Pun si eu ceva poze cu acvariul si citeva plante din el.
NU am mina de aquascaper
image

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL


image

Uploaded with ImageShack.us

image

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL

image

Uploaded with ImageShack.us








Am mai spus-o si o mai spun EU am o mare afinitate pentru firma DENNERLE ,sunt ani buni de cind eu folosesc produsele acestei firme .Bineinteles ca acum nu pot merge numai pe Dennerle ,ma refer la fertilizare .De ceva ani am ph controllerul de la ei ......este facut de extraterestri acest ph controler
IREPROSABIL.Jos palaria pentru ei.

Linia de fertilizare deosebita ...pastile pentru echinodorus,cryptocoryne ,etc
PS... foloseste FB1 de la dennerle nu le amesteca.
Am gasit ce cautam.

POWERCHROME midday - a full spectrum lamp which closely imitates natural sunlight at 6000 Kelvin. Suitable for fresh-water, salt-water, reef aquariums.

Rated at 6,000 Kelvin with a spectrum designed to recreate sunlight in both fresh and salt water aquariums. This tube can be used on both freshwater and saltwater aquariums.

HIGHLIGHTS midday

light colour: white 6000 K
power output: 24, 39, 54, 80 watt
use : fresh- and salt-water aquariums
technology: 5-bands-phosphor


Ce sa faci anii isi spun cuvantul ......sau Alzheimerul
Combinatia dintre cele doua este cea mai buna alegere.Sunt singurele neoane dedicate domeniului acvaristic ,cu 5 benzi parca de culoare ,sper sa nu fi gresit .
image

Uploaded with ImageShack.us

Cam asa arata acuma acvariul meu ,nu prea am timp de el sa aranjez oleaca.
Dupla ground nu am folosit ,ci numai dupla laterita ,la vremea respectiva merita nota 10.
Cred ca asta se intimpla in urma cu vreo 12-15 ani ,daca tin bine minte.
Dar acvaristica evolueaza.
Primii ani a fost o laterita de exceptie, exploatarea din Sri Lanka, dupa aia calitatea a scazut mult .....parerea mea....,odata cu schimbarea zonei de extractie.
Cred ca in anii mei de acvaristica ,si nu sun putini am folosit zeci de substraturi de acvarii..... de la pamint din gradina personal, luturi de pe dealuri; verzi albastre ,rozii etc. pina la pamintul vecinului ,ca parca la el merele erau mai rosii ,pina la solul lui Amano.
Cred ca cel mai bun substrat de acvarii pentru plante ramine.... Ada aqua soil (din ce am incercat eu)pina acuma.
Dennerle este destul de bun.
Tropica este bun.
Solul lui Oliver Knott nu l-am testat inca.
Eu zic sa mergi pe DENNERLE .....de ce ?, am eu asa o flebete pentru firma asta GERMANA.
Am testat de la ei tot ce au scos pe piata in materie de fertilizare pentru plante ,si sunt ok.
Acum am de 1 an de zile in folosinta Tropica ,DAR parca as merge mai mult pe Dennerle.
Am sa pun o poza cu acvariul meu setat cu tropica si volcanit.


Eu m-am luptat cu gibba anii la rand fara rezultate vizibile, mi-a terminat HC si pogostemonul helferi
,de trei ori pe zi o pescuiam si nimic, periuta de dinti este cel mai bun instrument de colectare.
La, HC poti poti scoate cate un firicel de planta curat si resadit in substrat la fel si la pogostemon
e bine sa faci sortarea cu o lupa chiar si 0,1 mm din planta ramasa va fi viitoarea boala de'' gibba''
Nu a mers nici cu ,fertilizare putina si nici cu fertilizare la limita superioara ,nici intuneric ,nici apa oxigenata, nici easy carbo.
Un reset te ajuta mai mult .

Eu zic ca totul est OK, dar ca ar trebui sa deschizi o rubrica cu acvariul tau la o alta sectiune care s-ar potrivi mai bine ... decit rubrica
Despre noi
ce zici?
CITESTE ,putin si din regulament
Locatia in MY profile.
Exista rubrica despre noi, vreo 2 cuvinte pe acolo.
Daca se poate ?
Multumim @
Am eu un Eheim SH 2026 seria 2 professionel, nu are probleme.
Mai multe detalii pe pm.
Pentru ca rabdarea noastra( ADMINI ,MODERATORI ,USERI) a ajuns la limite apocaliptice.
Pentru ca am fost mai mult decit indulgenti .
Domnul user ....daniel 12 ne paraseste.
Sanatate si multa fericire in continuare .
Universul..... este asa de nesfarsit.
Succes.
DA...... deci sa revenim la oile noastre.
daniel 12
Nu ai nevoie de substrat nutritiv. Dezavantajele substratului nutritiv depasesc avantajele.

Aici ai si tu ceva dreptate, dar numa din auzite sau vazute sa zic asa ,de ce spun asta sunt citeva specii de plante care nu tin neaparat sa aiba substrat fertil atit timp cat in
masa apei sunt toate elementele nutritive necesare plantei SI ACESTEA AJUNG si pe la radacini.
Beneficiile unui substrat fertil sunt nete in favoare unui substrat nefertil :
Culoarea plantei este mai pronuntata verde,rosu ,caramiziu etc.
Substratul nefertil se adreseaza in general persoanelor care scot des plantele din substrat fie spre vinzare fie spre donatii .
Daca ai uitat sa fertilizezi o saptamina nu este bai ,la nefertil plantele mai sensibile sau dus dracului dupa 2-3 zile.
Si pot enumera inca multe motive ca experienta am ........la greu.... ani nu gluma .
DAR.. eu nu cred ca poti scoate o barclaya rosie la standarde cu substrat nefertil si mai sunt multe alte plante de acest gen.
SI tu fiind tinar te aprinzi cam repede ,dar e bine sa te aprinzi asa repede la gagigi ,ca acolo trebuie sa bati fierul cit e cald.
Aici..... mai moderat, asa este atitudinea corecta.
DA,eu a cumparat de la ei totul este Ok cred ca am cumparat de vreo 5 ori pina acuma
Nu au fost probleme niciodata tipii sun seriosi
La tine in Cipru, cred ca va dura mai mult durata transportului
Citeste si regulamentul forumului
fara topicuri de gen ....ajutor ...dezastru
asa se spune in regulament
Eu cred ca pentru cele trei specii de plante pe care le detii fertilizarea cu produse de top gen... Tropica, etc.
Nu te va satisface in mod deosebit ,avind in vedere ca aceste plante nu necesita o fertilizare speciala
Aici, la noi pe forum se '' lucreaza'' dupa un regulament.
2.6 Folositi optiunea "Search" de pe forum. Inainte de a crea un nou topic, asigurati-va ca nu s-a mai discutat despre subiect. Nu va ia mult timp si va poate scapa de replici severe sau de un avertisment. Nu initiati topicuri de genul "Ajutor ,"Help", "Ce ma fac , "Oooops ", “O problema”, “O intrebare”, ci exprimati exact ce problema aveti in titlul topicului, in cateva cuvinte. Astfel de topicuri vor fi sterse.
Deci, cred ca asa ar fi corect
SI CRED, ca oleaca de modestie in limbaj nu strica,mai ales ca , Koala este un Admin ....zic eu de nota 10
 
Forum Index » Profile for Lazar Ginel » Messages posted by Lazar Ginel
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com