[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Catalin23
Forum Index » Profile for Catalin23 » Messages posted by Catalin23
Message
Cozmastie wrote:Nu,nu prea are cu ce,daca nu l poti scoate lasa l acolo,o sa se duca de la sine.

Merci si nu stiu daca acest cory a fost hranit prea mult sau are icre restul 2 nu sunt asa grasi
Am cumparat un anubias, a venit intr-un ghiveci si era pus intr-un burete, am curatat buretele dar a mai ramas putin... Afecteaza cu ceva?
Cozmastie wrote:cred ca da,atat timp cat rizomul e deasupra subtratului si e fixa,e perfect,eu as pune pietrele intr o pozitie mai naturala,nicaieri nu gasesti pietrele puse asa,si as schimba fundalul cu unul negru sau unul frosty,si iti va fi cam greu sa plantezi in pietris,stratul pare cam subtire

Am un suport pe care e pus acvariul si nu vezi tot stratul, am pus 10 kg de nisip
Este prinsa okay?
Salutare, am avut un acvariu ciclat ( avea circa 5 saptamani ), dar am avut probleme cu taninul si cu melcii comunitari. Si m-am decis sa o iau de la capat cam in 2 ore am repus totul in functiune, am pastrat 15% din apa ciclata, si buretele de la filtru nu l-am spalat la robinet deci am avut bacteriile din vechiul acvariu cred... Acvariul a fost repus in functiune acum o saptamana. Dupa o saptamana cei 3 cory, 4 ancistrusi si 6 neoni sunt vioi si nu au probleme. Apa mi se pare ca ar fii inca putin laptoasa... Nu am teste de apa.
Ce parere aveti, fac un schimb de apa de 10-20% astazi, dupa o saptamana?
https://picclick.co.uk/New-PARKSIDE-Hot-Glue-Gun-PMKP-105-B1-123202480986.html
Salutare am lipit pietre pentru acvariu cu un pistol cu aer cald care foloseste tuburi de 7mm de adeziv le pot adauga in acvariu sau e otravitor / daunator?
Aveam 23 grade in acvariu asa ca am bagat incalzitoru pt 26 grade l-am setat pa 26 de dimineata ghiciti ce 31 de grade wtf
Cozmastie wrote:Melcii au rolul de gunoieri,mananca alge si resturi organice,poate ca daca nnu mai au ce mannca mananca plante,desi eu nu am mai auzit asa ceva,cat despre sanitar,nu cred ca a sarit din apa....

Era bolnavior, banuiesc ca s-a descompus
Melcii comunitari afecteaza pestii?
Am fost plecat o saptamana si observ ca mi-a disparut miraculos un peste sanitar si singura planta a inceput sa se ofileasca si melcii o mananca... nush de unde au aparut melcii...
blorin wrote:Salut!
Am continuat schimburile de apa si curatarea substratului cu mare atentie si rezultatul deja se vede!
Apa e muuuult mai limpede iar pestii mult mai activi.

In poze se poate vedea, totusi, ca plantelor nu le merge prea bine... ruginesc frunzele, mai ales Anubias Nana care se ofileste parca. Si arata atat de bine pe lemnul de mangrova.

(Faceti abstractie de sticla care trebuie curatata, maine e ziua de cleaning!)

Am inteles ca vrei sa mai scapi de neoni eu caut sa iau cam 5 daca esti de prin Bucuresti sau din zona.
Mariana wrote:Lichidez acvaristica.donez acvarii diferite .Si ciclide.tel 0722262326

Mai aveti ceva?
sclau89 wrote:In cazul in care nu e o gluma postarea, nu ai nevoie de video, piatra care este calcaroasa va scoate un sunet ca si cum ar fierbe,cea "normala", nu.Simplu,dar fara video .

Pai am o mica problema... imi scoate acelasi sunet ca si cum ar fierbe si daca pun apa si daca pun otet si cineva mi-a spus ca e uscata si d-aia face asa( a stat cam 10 ani fara sa fie udata )
Poate cineva sa-mi faca un video cu un test la o piatra calcaroasa si la una normala cu otet, va rog ca nu imi dau seama... trebuie sa scoata acid sau ceva?
Si un video va rog nu doar explicatii.
Antecume wrote:Sau faci schimburi normale de apa si in cateva saptamani se limpezeste apa.
Care e graba?

Nu e graba bro, doar intrebam cum il scot.
Tocmai ce am scos din apa o buturuga care elimina tanin... Acum cum scot taninul din apa ca sa isi revina la culoarea normala?
Lemon wrote:Da, ea se descompune in timp, elimina sibstante si iti creste duritatea apei.

Auzi si dupa ce scot lemnul cum fac apa sa devina curata( fara tanin ), schimb apa mai des sau ce
cotro wrote:da de la bucata de lemn e apa mai galbuie. Daca te deranjeaza, scoate-o si pune-o la fiert cu sare.
Scoate scoica aia ca-ti face apa calcaroasa

Auzi dar scoica aia are vreo 12-13 ani de cand nu a mai stat in apa... o mai afecteaza oare?
cotro wrote:da de la bucata de lemn e apa mai galbuie. Daca te deranjeaza, scoate-o si pune-o la fiert cu sare.
Scoate scoica aia ca-ti face apa calcaroasa

Okay mersi de sfat.
Hermit wrote:Probabil ingalbenirea apei e de la bucata aia de lemn...nu e ceva rau decat daca te deranjeaza la ochi si vrei sa ai apa cristal...nu imi amintesc dar cred ca niste carbon activ ar ajuta...

M-am gandit eu ca de la aia e... o sa mai astept niste pareri sa vedem... a stat in apa in alt vas vreo 7 zile cu apa schimbata la 12h si mi s-a parut ca nu mai ingalbeneste apa. Pana la urma daca e de la bucata de lemn niste solutii nu ar strica<3
 
Forum Index » Profile for Catalin23 » Messages posted by Catalin23
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com